Sağlık Bakanlığı Harekete Geçti: 25 Hastanede Corona Virüsüne Karşı Özel Oda Hazırlandı

 > -
Abone ol

Sağlık Bakanlığı tarafından, Çin'de ortaya çıkan 'Corona virüsü nedeniyle 2'si Ankara'da olmak üzere ülke genelinde 25 hastanede virüse karşı negatif basınçlı izolasyon sistemine sahip odalar oluşturuldu. 

DHA'nın aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı, Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan ölümcül corona virüsüne karşı tedbirlerini genişletmeye başladı. Bakanlık vaka tespit edilmesi halinde karantina ve tedavi işlemlerinin uygulanacağı hastaneleri belirledi.

2’si Ankara’da olmak üzere ülke genelinde 25 hastanede özel karantina odaları oluşturuldu

Odalar virüsün dışarı çıkmasını engelliyor

Ankara’da Şehir Hastanesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde oluşturulan odalar, negatif basınçlı izolasyon sistemine sahip olup, içerideki havanın dışarı çıkması engelleniyor. Böylelikle virüsün dışarı çıkmasının da önüne geçiliyor.

"Corona gibi virüslerde odanın havalandırması lazım"

Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Süha Şen, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen talimatlar çerçevesinde virüse karşı gereken tüm önlemlerin alındığını belirterek, “Burada negatif ve pozitif dediğimiz hava basıncı sistemine sahip odalarımız var. Bu odalar ‘coronavirüs’ gibi virüsler olduğunda, havalandırılması gerekiyor. Normalde yoğun bakımlarda saatte 6 kere değişirken, bu odalarda 10 defa ve etkili şekilde havalanması gerekir. Bu odalarının en önemli özelliği bu havalandırma sistemine sahip olması. Dışarıdan giren havanın içeriye, içerideki havanın dışarıya çıkmamasını sağlar” dedi.

"Personel özel eğitimli"

Doktor Şen, bu hastalıklara sahip kişilerle ilgilenen sağlık personellerinin de özel eğitim aldığını belirterek, şunları kaydetti: 

“Eğer hastaya bir müdahale edeceksek, siperlik takıyoruz koruyucu ekipman olarak. Daha sonra n95 maskemizi de mutlaka takıyoruz. Bu tarz hastalıklarda C vitamini ya da benzeri vitaminleri almak çok önemli.”

Ayrıca bakınız👇

Dünya Sağlık Örgütü'nün Alarmda Olduğu Corona Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Hastalık Belirtileri Nelerdir? - onedio.com
Dünya Sağlık Örgütü'nün Alarmda Olduğu Corona Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır? Hastalık Belirtileri Nelerdir? - onedio.com
Corona Virüsünün Yayıldığı Çin'in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk, Wuhan'da Olanları Anlattı! - onedio.com
Corona Virüsünün Yayıldığı Çin'in Wuhan Şehrinde Yaşayan Türk, Wuhan'da Olanları Anlattı! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir