Rusya'nın En Ünlü Ajanına Özel Mesaj

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Rusya'nın En Ünlü Ajanına Özel Mesaj

Rusya'nın En Ünlü Ajanına Özel Mesaj

Geçmişte KGB ajanı olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batıya en büyük zararları verdiren efsane ajan George Blake’in 90'ıncı doğum gününü kutlayarak soğuk savaşı hatırladı.

Başkent Moskova dışında sayfiye bir bölgedeki evinde 90 yaşını dolduran George Blake’in doğum günü vesilesiyle özel mesaj yayınlayan Putin, “Saygıdeğer Georgiy İvanoviç (Georg Blake’in Rusya’daki adı), doğum gününüzü candan kutluyorum. Siz gerçekten döneminizin güçlü ve profesyonel temsilcilerinden birisiniz. Şartlar ne olursa olsun her zaman soğukkanlılığınızı muhafaza ettiniz. Üstlendiğiniz görevleri ne kadar zor olursa olsun yerine getirdiniz. Siz ve sizin gibi meslektaşlarınızın, dünyada barışın muhafaza edilmesi ve stratejik güç dengelerinin korunması için sonsuz katkılarınız oldu. Yaptığınız işler sıradan insanlar tarafından fark edilmemiş olabilir, ama ben size minnettarım ve saygılarımı sunuyorum. Uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi.

Georg Blake, Amerikan ve İngiliz istihbaratı içinde Sovyet Rusya döneminde gelmiş geçmiş en büyük köstebek olarak biliniyor. İkinci Dünya Savaşı hemen sonrasında ilk başta İngiliz, ardından da Amerikan CIA istihbarat örgütüne çalışmaya başlayan Blake, 1951 yılında Güney Kore’de görevi sırasında KGB ile temasa geçerek Sovyetler adına çalışmaya başlamıştı.

GİZLİ TÜNELİ ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Batı istihbarat servislerinde Rusya masasında görev yapan George Blake’in en büyük operasyonu Doğu Berlin ile ilgiliydi. 1953 yılında CIA Doğu Berlin’e gizli tünel kazma kararı almıştı. Blake bu bilgileri Moskova’ya aktarmıştı. Tünel tam bitirilmek üzereyken 1956 yılında Sovyet Rusya güvenlik güçleri, büyük bir tesadüf süsü verilerek, batının kazdığı tüneli ortaya çıkarmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CasusİngiltereKoreRusyaVladimir Putin
Görüş Bildir