'ABD Taliban Komutanını Öldürdü'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Pakistan: Militan Lider Molla Nazır Öldürüldü

Pakistan: Militan Lider Molla Nazır Öldürüldü

Pakistan'ın önde gelen militan liderlerinden Molla Nazır Amerikan dün gece insansız hava araçlarınca düzenlenen saldırıda öldürüldü.

Yerel yetkililer kuzeybatıdaki aşiret bölgesi Güney Veziristan'a düzenlenen saldırıda iki roket atıldığını ve Molla Nazır'ın yanı sıra en az 5 militanın daha öldürüldüğünü belirtti.

Molla Nazır, Afganistan'daki Taliban hareketine destek olmak ve yabancı güçlerle hükümet yanlısı askerlere karşı savaşmak üzere militan sağlamakla suçlanıyordu.

Güney Veziristan'ın başlıca kenti olan Wana'nın yakınlarındaki Angur Adda yöresinde düzenlenen dün geceki insansız hava aracı saldırısının bir evi mi, yoksa bir otomobili mi hedef aldığı anlaşılamadı. Gelen haberlerde Molla Nazır'ın yardımcısı Ratta Han'ın da saldırıda öldüğü belirtildi.

Yetkililer Kuzey Veziristan'daki bir diğer saldırıda da 4 militanın öldürüldüğünü bildirdiler. Bu kişilerin kimlikleri anlaşılamadı.

Bölge uzmanları, Molla Nazır'ın hükümetle anlaşmaya vardığını, çekişme içinde olduğu Pakistan'daki Taliban örgütüne karşı cephe aldığını kaydediyorlar. Molla Nazır'ın Pakistan askerlerine karşı saldırılar düzenlemek yerine, Afganistan'daki ABD güçlerini hedef almayı yeğlediği belirtiliyor.

Molla Nazır'ın öldürülmesinin Washington ile İslamabad arasında tartışmaya yol açabileceği, zira Pakistan'daki askeri yetkililerin iç barışın korunması için Molla Nazır gibi komutanlar bulunmasından memnun olduğu kaydediliyor.

Molla Nazır'ın grubu, Pakistan'ın huzursuzluklar yaşayan kuzeybatısında faaliyet gösteren çeşitli Taliban örgütlenmelerinden biri. Son yıllarda bu gruplar arasında bölünmeler gözleniyor.

ABD'de Başkan Barack Obama'nın göreve geçtiği 2009 yılından bu yana insansız hava araçlarının saldırıları sıklaştı. Yüzlerce kişinin ölümüne yol açan Amerikan saldırıları Pakistan kamuoyunda büyük öfke yaratıyor.

Şimdiye kadarki saldırılarda öldürülenler arasında el Kaide örgütünün üst düzey liderleri ve bilinmeyen sayıda militan ve sivil bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:

'ABD Taliban Komutanını Öldürdü'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obamaroket
Görüş Bildir