Nefes Aldığım Sürece Müzik Yapacağım

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Nefes Aldığım Sürece Müzik Yapacağım

Nefes Aldığım Sürece Müzik Yapacağım

Şarkıcı Altay, dört yıl aradan sonra ‘Berduş’ isimli albümüyle müzik piyasasına dönüş yaptı. Sanat kariyerinin 25’inci yılını bu albümle birlikte kutlayan sanatçı, ‘Canım’ isimli parçasını ise eşi Gülsüm Biber’e ithafen yazdı. Önümüzdeki günlerde albümle aynı adı taşıyan ‘Berduş’a klip çekmeye hazırlanan sanatçıyla sektörün son durumunu konuştuk.

Emrah AKÇAAY

Dört yıl aradan sonra ‘Berduş’ albümünüzü çıkardınız. Bu albümün sizin için önemi nedir?

Tamamen içime sinen, başta Polat Yağcı olmak üzere birçok müzisyen arkadaşımla beraber oturup projelendirdiğim, büyük bir ekiple beraber hazırladığım bir albüm oldu. Repertuvarı hazırlarken çok ince eleyip sık dokudum. Hem kendi şarkılarım hem de diğer müzisyen arkadaşlarımın şarkıları olmak üzere yüzlerce şarkı içinden seçip albümüzü oluşturduk. Nefesimizi, ruhumuzu, tüm enerjimizi içine koyduğumuz çok güzel bir albüm oldu.

Gelen tepkiler ne yönde?

Albümü baştan sona dinleyen herkes, hem duygusal şarkıların hem hareketli şarkıların kendilerinde çok güzel hisler uyandırdığını ve özellikle bir uzun yol albümü olduğunu söylüyorlar. Uzun yol albümü olduğunun söylenmesi de albümün birkaç defa arka arkaya dinlenebilir olduğu anlamına geliyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.

İLK GÜNKÜ HEYECANIMI KAYBETMEDİM

Çıkış yaptığınız günden bugüne sizde ne gibi değişimler söz konusu oldu?

Geçmişe dönüp baktığım zaman gördüğüm o kadar güzel şeyler var ki. Altı yaşımda bağlama çalarak müziğe başlamam, profesyonel olarak 25’inci yıla girdiğim zaman ki heyecanım, hepsi bambaşka duygular. Aradan o kadar zaman geçmesine rağmen müziğe ilk başladığım zaman ki heyecanım hala devam ediyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. İşimi çok seviyor olmam ve insanların müziğimi beğenmesi, beni yirmi beş yıl boyunca yalnız bırakmaması, müziğe aşkla bağlı kalmamı sağlıyor. Bu durum beni daha çok çalışmaya teşvik ediyor. Hayatım boyunca, nefes aldığım sürece müzik yapmaya devam edeceğim.

Sahnedeyken hiç unutamadığınız bir anınız var mı?

Unutamadığım o kadar çok anım var ki. Ama benim için en önemlisi sevgili Sezen Aksu, ekibiyle birlikte sahne aldığım mekâna gelmişti. Benim o zaman daha albümüm çıkmamıştı. Şarkı söylediğim bir anda, sahnede eğildiğim zaman pantolonum yırtılmıştı. Sezen Hanım’ın bulunduğu mekanda pantolonum yırtılmış ve çok utanmıştım. O geceyi hayatım boyunca unutamam. Bir de gece programımı izlemeye gelen çiftlerin birbirlerine evlilik teklifinde bulunmaları, sahneye çıkıp aşklarını ilan etmeleri de benim için güzel anılardandır.

PİLOT OLMAYI ÇOK İSTİYORDUM

Piyasanın durumu itibariyle müzik yapmaktan pişman olduğunuz oldu mu hiç?

Hiç pişman değilim. Ortaokuldayken pilot olmayı çok istiyordum; ama sağlık sorunlarım yüzünden olamadım. İyi ki müzikle tanışmışım ve iyi ki müzisyen olmuşum. Dünyaya bin kere daha gelsem yine müzisyen olmak isterim.

Dinleyici sizi Alişan’a verdiğiniz ‘Var Ya’ şarkısıyla tanıdı. Başka kimlere şarkı verdiniz?

O kadar çok var ki, birçoğunu hatırlamıyorum bile. Ama seçici olmaya gayret gösteriyorum. Başta Alişan, Aslı Hünel, Ebru Gündeş olmak üzere birçok sanatçı arkadaşımıza şarkı verdim. Özellikle Ebru Gündeş’in şarkılarımı okumasından çok keyif alıyorum.

İLK ZAMANLAR ROCK ŞARKILARI YAZIYORDUM

Söz yazmaya ne zaman ve nasıl başladınız?

Söz yazmaya 15-16 yaşlarında başladım. O zamanlar lisede okurken bir rock grubumuz vardı ve Bon Jovi, Metallica gruplarının hastasıydık. Biraz daha rock ağırlıklı müzikler dinliyorduk. Müziğe halk müziğiyle başlamış olmama rağmen lise döneminde gitar çaldığım için bir aralar rock müziğe kaydım. O zamanlar ufak ufak rock şarkıları yazmaya başlamıştım. Daha sonra pop şarkıları da yapmaya başladım. Gece çalışmalarım başladı ve onun için şarkılar yaptım. Derken şimdi gözümüzü bir açıyoruz bunca sene geçmiş.

Son dönemde şarkı sözlerinin, melodilerin hep aynı olduğu eskisi gibi güzel şarkıların ortaya çıkmadığı konuşuluyor. Siz buna katılıyor musunuz?

Benim albümümü dinledikleri zaman buna katılmadığımı yani benim o tarz şarkılar yapmadığımı görecekler. Bizim yaptığımız hiçbir şarkımız başka bir şarkımıza benzemez.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlişanEbru GündeşEvlilikSezen Aksumüzik
Görüş Bildir