Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'nın Aldığı Ödenekleri Nasıl Harcadığına Dair 12 Örnek

 > 
1.1bPAYLAŞIM

Uzay denince akla gelen ilk kurum NASA. Ay'a insan gönderen, Mars üzerinde robotu ile şov yapan, yeni galaksiler, gezegenler bulan hep NASA. Yaptığı açıklamaları teyit edebileceğimiz ikinci güvenilir bir kurumun olmaması NASA'nın aldığı ödenekleri nasıl harcadığı konusunda bizi endişelendiriyor. "22 ışık yılı uzakta gezegen bulduk, aynı Dünya!" diye açıklama yapıyorlar, kimse yalan diyemiyor çünkü bunu NASA'dan başka kimsenin bilmesine imkan yok. Hal böyle olunca NASA konusunda şüphelerimiz her geçen gün artıyor.

1. Düzenli aralıklarla Dünya benzeri gezegen bulmak

NASA'nın ödeneklerinin büyük kısmı bu kaleme gidiyor. Bazen yılda iki tane buldukları bile oluyor. Gerçi 20 ışık yılı, 50 ışık yılı gibi mesafelerden söz edilse, NASA'dan başka kimse görememiş olsa da sorun değil. İhtiyaç olur diye NASA düzenli olarak Dünya benzeri gezegen bulmaya devam ediyor.

2. 1 litre su bulmak için 1 milyar doları gözden çıkaran cömert kurum

NASA'nın taktığı konuların başında "su bulma" tutkusu var. Ay'da su, Mars'ta su, Uranüs'te su, Neptün'de su. Sanki tüm NASA personeli orada burada su bulmak için seferber olmuş durumda. Bir yerlerde 1 litre su bulsalar da hepimiz rahatlasak. Dünyanın etrafından gelip geçen meteorlarda bile su bulma derdine düşmüşler, ötesini sen düşün.

3. Nehir yatağı bulunca deli gibi sevinen NASA

Su bulma konusuna takıntılı olan bir kurumun, nehir, ırmak konusunda nasıl coşkun olduğunu anlatmamız sanırım gereksiz. Herhangi bir gök cisminde, gezegende çizgi görmeye görsünler, hemen "nehir bulduk, 1 milyon yıl önce sulakmış bu arazi" diye açıklama yapıyorlar. NASA'nın Mars'taki nehir yataklarına gömdüğü para ile Dünya üzerindeki tüm nehirler ıslah edilirdi.

4. Ne işe yaradığı belli olmayan galaksi keşifleri

Dünya benzeri gezegen bulma tutkusunun evrimleşmiş hali de "galaksi keşifleri". NASA'nın en iyi yaptığı işler arasında ilk beşe rahatlıkla oynar. Sürekli rengarenk, afili resimlerle aklımızı alan NASA, yeni bir galaksi daha bulduk, sevinin insanlar diye ortaya çıkıyor. Bir kişi de çıkıp, "sırf personelinin maaşı dünya para tutuyor, bu galaksi ne işimize yarayacak?" demiyor. Ben soruyorum, 35 ışık yılı uzaktaki, galaksi ne işimize yarayacak?

5. Selfie çeken robot üretimi

Ben NASA'nın işli gücü şov dedikçe bana inanmayan arkadaşlar buna ne diyecek? Sen milyar dolar yatırımla robot yap, milyar dolar harca Mars'a indir, milyar dolar harca fotoğrafları al, sonra robotun selfie fotoğraflarını yayınlar. Bunun için mi harcadınız o kadar ödeneği, yazık ya, cidden yazık.

6. Güneş patlamaları fotoğraflama ekibi

Güneş'te sürekli patlamalar oluyor. NASA'nın yaptığı en iyi işlerden biri bunların fotoğrafını, videosunu çekip Youtube'a yüklemek. Ya tamam anladık güneş çok tatlı patlıyor, çok fotojenik ama Allah aşkına yeter ya! Araştırmacı mısın, fotoğrafçı mı?

7. Afili uzay fotoğrafları

En nihayetinde Güneş turuncu bir ateş küresi, insanları etkileyecek başka fotoğraflar lazım. O zaman gelsin rengarenk galaksi, kara delik fotoları. İş yapar görünmek için millete duvarkağıdı pazarlayan kuruma dönüştü koskoca NASA.

8. Az daha çarpacaktı!

Fotoğraf, selfie yayınlamaktan sıkılan, insanları biraz da korkutmak gerek diyen NASA'nın her yıl bir kere açıkladığı olaydır bu. "Dünya'ya göktaşı çarpacaktı, son anda yörüngesi saptı", milyon yıl önce bir tane çarpmış yenisi neden olmasınmış. Ya arkadaşım matematik, astronomi bilmiyor musun? Adam gibi yörüngesini, yolunu hesapla ya çarpacak de ya geçip gidecek de. Niye gerilim yaratma peşindesin? Derdin çok belli, daha fazla ödenek. Düğünlerde "alet bozuldu" diye bahşiş isteyen düşün şarkıcısından hiçbir farkın yok benim gözümde.

9. Jüpiter'de kıyametler kopuyor

Ben kendimi bildim bileli Jüpiter'in iklimi serttir. Fırtınası, rüzgarı eksik olmaz, ama NASA buna alışamadı. Sürekli "Jüpiter'de Fırtına" haberleri ile bizi oyalıyor. Ya tamam, Jüpiter'de karasal iklim hakim, nedir seni bu kadar şaşırtan?

10. NASA'nın en sevdiği iş "Taş sergisi"

NASA Ay'dan, Mars'tan taş gelmesine bayılır. Bunları özel camekanlar içinde sergilemekten haz duyar. İster ki tüm uzaydan taş gelsin biz sergileyelim. Üzerinde su izleri bulalım, tozlarını poşetleyip satalım. Yani aldıkları ödenek yetmiyor, bir de bilet kesip döner sermaye yapıyorlar. NASA mı, arpalık mı belli değil yemin ediyorum.

11. Bizimkine çok benzeyen bir Güneş sistemi!

Yeni gezegen, yeni galaksi haberlerinden fırsat buldukça, NASA arada bizimkine çok benzeyen Güneş sistemleri de bulur. Ama orada iki güneş vardır, gezegen sayısı 13'tür falan. Ufak değişikliklerle, her yıl aynı Güneş sistemini bize itelediklerine adım gibi eminim.

12. Ey NASA!

Sen bize yeni gezegen bulacağına, 40 yıllık gezegenin plüton gezegenlikten atılırken sesini yükseltecektin ey NASA! 22 ışık yılı uzaktaki gezegen için heyecanlanırken, elin adamları "plüton gezegen değildir!" derken, "hoop orada durun bakalım" deme cesaretini gösterecektin. Ama olur mu? Alınan ödenekleri yemek dururken kim ne yapsın Plüton'u... Yazıklar olsun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
qozmonot

uzay'ın iyi yanlarını alacaksın ama uygulamayacaksın

feyk

bilgi hic bir zaman ucuz olmamistir. zamaninda cografi kesiflerde o zamanin sartlarinda ne buyuk paralar harcandi, ne donusu olmayan yolculuklara cikildi. pek cok canlar kaybedildi. ama bati medeniyetine geri donusu cok daha fazla oldu.

ece-eroglu

cidden bu yazıya çok haklı çok doğru gibi yorumlar yapanlar var. gülecekseniz gülün geçin böyle bir mantığa hak verilmez. biz nasa yüzünden fakir değiliz, bilime ayrılan bütçenin ne kadar büyük olduğundan bahsediyosunuz ülkelerin başındaki yöneticiler kaç milyon dolarlarla yolsuzluk yapıyor. O gördüğünüz 16 milyarlık bütçe cebe gitmiyor insanları daha gelişmiş kılmak için harcanıyor. Dünya da yaşıyoruz ama içinde bulunduğumuz uçsuz bucaksız evren hakkında blog yazabilecek kadar bilgi sahibiysen sen eğer nasaya borçlusun bunu. Git kendin keşfet o zaman sözde o gereksiz bilgilerini. Bu dünyayı insanlar mahvediyor, kıyametten önce biz kendi sonumuzu getirmeye başladığımızda ise o sürekli haber yapılan dünyaya benzer gezegenler insan ırkını kurtarabilir, o zamana kadar yeterince gelişebilirsek. Ama bu ülkelerin başında geri kafalı insanlar olduğu sürece dünyanın içinde hiçbir kurtuluş yok.

erkan59

Uzaya türksat uydusu atmaktan başka birşey becerememiş bir millet olarak, bu adamlarla dalga geçmek saçma olmuş.

crankshaft

İroninin o kadar ağzına tükürmüş ki bazı bazı insanlar ciddili filan sanmış...

Görüş Bildir