Müzik Festivali'nde "Açık Konservatuar"

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Müzik Festivali'nde "Açık Konservatuar"

Geçtiğimiz sene İstanbul Müzik Festivali'nde başlayan Açık Konservatuvar projesi bu yıl da devam ediyor. Proje, 7-20 yaş arası gençleri 9 Haziran Pazar günü 14.00 – 18.00 saatleri arasında Galata Rum İlköğretim Okulu'nda bir araya getirerek eğitimlerini ve müziklerini paylaşmalarını sağlıyor

İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarları ile İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı akademik kadroları gün boyunca genç müzisyenlerle birlikte müzik yapma kültürünün nasıl geliştirildiğini ve yorum oluşturulma sürecinin nasıl işlediğini izleyicilerle paylaşacaklar. Aynı anda birden çok sınıfta halka açık gerçekleştirilecek derslerin bitiminde büyük salonda verilecek konser ise Açık Konservatuvar'ın en büyüleyici anlarından birini yaşatacak.

Bugüne dek imkanları sınırlı binlerce çocuğa ücretsiz müzik eğitimi vererek sanata katılma hakkı sağlayan Barış İçin Müzik Orkestrası da Açık Konservatuvar’a konuk olarak gün sonunda verilecek konserin bir parçası olacak. Saat 18.00’e kadar sürecek konserde Verdi, Handel ve Rossini gibi önemli isimlerin eserlerinin yanı sıra klasik Türk müziği ve halk müziğinden örnekler de seslendirilecek.

İstanbul Muzik Festivali’nin geçtiğimiz yıl başlattığı ve hem öğrencilerden hem müzikseverlerden büyük ilgi gören Açık Konservatuvar projesi İstanbul’da farklı konservatuvarlarda okuyan geçleri bir araya getirerek eğitimlerini, müziklerini ve dostluklarını paylaşmalarını sağlıyor ve dinleyiciler de gün boyu devam eden çalışma ve dinletilere katılarak bu süreçte müziğin oluşumuna tanıklık edebiliyorlar.

Aynı anda birden çok sınıfta, izleyicilere acık olarak gerçekleştirilecek derslerde müzikseverlerin pek çoğu belki de ilk kez yorumun oluşturulma surecine, genç müzisyenlerin hazırlık surecine tanıklık edecekler. Etkinliğe ev sahipliği yapan tarihi Rum Okulu böylece bir günlüğüne de olsa çocuk seslerine yeniden kavuşacak. Gençlerin paylaşımı, emeği ve birliktelik gücünü müzik yoluyla ortaya koyacağı çoğulcu eğitim etkinliği Açık Konservatuvar herkesi bir kez daha müziğin birleştirici gücünü keşfetmeye davet ediyor.

Açık Konservatuar ile izleyiciler, birlikte müzik yapma kültürünün nasıl geliştirildiğini, eserlere nasıl çalışıldığını ve bir konsere ne şekilde hazırlanıldığını görebilecekler. Öğrencilerin ücretsiz olacak Açık Konservatuar biletleri 15 TL. Etkinliğe katılmak isteyenler mekan girişinden bilet alabilirler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulKonsermüzik
Görüş Bildir