Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suriye: 'Rusya'nın Teklifini Kabul Ettik'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Suriye: Rusya'nın Teklifini Kabul Ettik

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye Rusya'nın Kimyasal Silahlarla İlgili Teklifini Kabul Etti

İlk olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından G20 zirvesi sırasında ABD'ye sunulduğu ortaya çıkan Suriye'nin elindeki kimyasal silahların uluslararası denetime açılması teklifini Suriye kabul etti. Son 24 saatte uluslararası kamuoyunu heyecanlandıran teklifle ilgili olarak dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "kozmetik" ifadesini kullanmış ve "Esad'ın bundan sonraki katliamlarına yeşil ışık yakılmış olur" demişti.

RT'nin Interfax'tan aktardığına göre Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesinin Rusya'nın kimyasal silahları uluslararası denetime açma teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Muallim, yaptığı açıklamada, "Dün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir dizi faydalı müzakerede bulunduk ve kendisi kimyasal silahlarla ilgili bir girişim sundu. Akşam saatlerinde Rusya'nın bu girişimini kabul ettik" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı, anlaşmanın "Amerikan saldırganlığının dengesini bozmak" için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise bu gelişme üzerine bir açıklama yaparak, kimyasal silahların teslimiyle ilgili teklifin samimiyetini ispatlama sorumluluğunun Rusya ve Suriye üzerinde olduğunu belirtti.

Teklifle ilgili yanıtlanması gereken ciddi sorular olduğunu vurgulayan Cameron, Suriye'nin kimyasal saldırısına yanıt verme sürecinin sonsuza kadar uzatılamayacağını ifade etti.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Muallim, Rusya'nın Teklifini Kabul Etti, Türkiye'yi Suçladı

Suriye Dışişleri Bakanı, Rusya'nın kimyasal silahları teslim etme teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Moskova’da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya’nın kimyasal silahların kontrolünü uluslar arası denetime devretmesi ile ilgili teklifini kabul ettiklerini açıkladı.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin’le görüşmesinde açıklamalarda bulunan Muallim, “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la çok verimli görüşmeler yaptık. O bize kimyasal silahlarla ilgili öneride bulundu. Biz de akşama doğru bunu kabul ettik” dedi.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Türkiye’de teröristlerin silahlandırıldığı ve eğitildiğini iddia eden Muallim, "Bunların arasında Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya’dan gelen teröristler var. Türkiye 83 ülkeden gelen teröristlerin eğitimine yardımcı oluyor. Türkiye ile Suriye arasındaki tarihi dostluk ilişkilerine rağmen, Türkiye karşı tarafta ve düşmanca bir tutum besliyor" eleştirisi getirdi.

KERRY ÖNERDİ, RUSYA TEKLİF ETTİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Londra'da yaptığı açıklamada, Esad yönetiminin envanterinde bulunan kimyasal silahları bir hafta içinde uluslararası denetime vermesi durumunda, Suriye'ye askeri müdahaleden vazgeçeceklerini söylemişti.

Lavrov, Muallim’le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye kimyasal silahların uluslar arası kontrole devrini, imha edilmesini ve Suriye’nin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne de üye olmasını teklif etmişti. Suriye böylece ABD’nin öncülüğündeki dış askeri müdahaleden korunabilecek.

ABD'DEN ESAD'A 1 HAFTA

İngiliz basınına göre ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a kimyasal silahları teslim etmesi için bir hafta müddet verdi, yoksa saldırıya hazır olmasını söyledi.

SURİYELİ MUHALİFLER: "SİYASİ MANEVRA"

Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada son gelişmeler "siyasi manevra" olarak nitelendi. Açıklamada, "Bu oyalama taktiği Suriye halkına daha fazla kayıp ve daha fazla tahribat getirecektir“ denildi. Açıklamada, Suriye'ye askeri müdahale çağrısı tekrarlandı.

AB'DEN RUSYA'NIN TEKLİFİNE DESTEK

Rusya'nın, Suriye'deki kimyasal silahların denetlenmesi yönündeki teklifine Avrupa Birliği'nden destek geldi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, "Teklifi ilgiyle inceliyoruz. Suriye'de şiddeti azaltacak her öneriyi memnuniyetle karşılıyoruz. Kimyasal silahların kullanım dışına çıkarılması hayati" dedi.

Bu ciddi teklifin tüm taraflarca dikkate alınması ve gereğinin yapılması çağrısında bulunan Mann, AB'nin de üzerine düşen katkıyı vermeye hazır olduğunu vurguladı. Sözcü, "Bu tür süreçlerde herkes hızla sürece bağlılığını bildirmeli ve elbette biz de rolümüzü oynamaya istekliyiz" ifadesini kullandı. Bu arada AB Komisyonu, Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar için 58 milyon avro ilave yardım kararı aldı.

İNGİLTERE: "CİDDİ OLDUĞUNU GÖSTERMELİLER"

İngiltere hükümeti, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrole tabi tutulması teklifinin ciddi olduğunun gösterilmesini istedi.

Başbakan David Cameron adına bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Bu konuda sorumluluk Rus hükümeti ve Esad rejimine aittir" denildi. Sözcü, bu teklifle ilgili cevaplanması gereken çok ciddi sorular olduğunu da ekledi.

PUTİN VE OBAMA G20'DE MÜZAKERE ETTİ

Suriye’de kimyasal silahların uluslar arası kontrole devredilmesi ile ilgili girişimi, St. Petersburg’da 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşen G20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müzakere ettiği belirtildi.

Suriye’ye askeri müdahaleyi önleyecek girişimle ilgili basının sorularını cevaplayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, “Evet, konu görüşmede müzakere edildi” dedi. Peskov, girişimi ilk kez kimin ifade ettiğini açıklamadı.

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'den Flaş Açıklama

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Esad rejiminin, kimyasal silah cephaneliğini deklare edeceğini ve kimyasal silahlarla ilgili konvansiyonu imzalayacağını açıkladı.

Muallim, El Mayadin televizyonuyla yaptığı özel söyleşide, Suriye yönetiminin, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisini tam anlamıyla uygulamak için iş birliğine hazır olduğunu bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanBeşer EsadİngiltereLübnanRusyaSuriyeVladimir Putindizi
Görüş Bildir