Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milletvekillerinden Mahkemeye Çağrı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Milletvekillerinden Mahkemeye Çağrı

Milletvekillerinden Mahkemeye Çağrı

Almanya’da NSU davasında Türk gazetecilere de yer ayrılması için 55 milletvekili mahkemeye çağrıda bulundu. Türkiye Cumhurbaşkanı Gül’den de bu konuda bir açıklama geldi.

Alman Parlamentosu'nun 55 milletvekili, 8'i Türk 10 kişinin aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak 17 Nisan'da başlayacak olan davada Türk gazetecilere yer ayrılması yönünde mahkemeye çağrıda bulundu.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri hazırladıkları ortak bildiride, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nden Türk gazetecilerin de duruşma salonunda bulunmasına izin vermesini istedi. Yaşanmakta olan duruma acil bir çözüm bulunmasını isteyen milletvekilleri, uluslararası kamuoyunun, medyanın ve göçmenlerin davadan uzak tutuldukları yönünde bir izlenim doğmasına izin verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Bildiride, davayı uluslararası basının, özellikle de Türk ve Yunan basınının da izleyebilmesi için uygun bir duruşma salonu temin edilmesi gerektiği kaydedildi.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) da davayla ilgili yeni akreditasyon işleminin yapılmasını istedi. Mahkemenin akreditasyon süreci ile ilgili hataları olduğuna ve duruşma salonunda basın için ayrılan 50 kişilik yerin keyfi dağıtıldığına dikkat çeken Sendika, bu nedenle akreditasyon işleminin tekrarlanması gerektiğini kaydetti.

Gül - Rösler görüşmesi

Türk basınına NSU davasında yer ayrılmaması, Alman Ekonomi Bakanı Philipp Rösler'in Türkiye ziyaretinde de gündeme geldi.

Ankara'da Alman Bakan Rösler'le basına kapalı bir görüşme gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görüşmede Rösler'e “Dava ne kadar açık olursa, bu Almanya için o kadar iyi olur” dediği kaydedildi. Gül'ün bununla birlikte Türkiye'nin Alman yargısına güveninin tam olduğunu da sözlerine eklediği belirtildi.

Rösler de Ankara'da gazetecilerin NSU davasıyla ilgili soruları ile karşılaştı. Türk gazeteciler tarafından büyük ilgi gösterilmesinin gayet doğal olduğunu kaydeden Rösler, "Türk basınının da bu önemli davayı takip edebilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAlmanyaAnkaraYunanistan
Görüş Bildir