MGK: 'Suriye’deki Boşluğu Teröristler İstismar Edebilir'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

MGK Toplantısı Kısa Sürdü

MGK Toplantısı Kısa Sürdü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde saat 14.05’te başlayan toplantı saat 16.50’de sona erdi. Toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

Toplantıda, terör ile diğer iç ve dış gelişmeler ele alındı.

Haberin Tamamı İçin:

MGK'da Neler Konuşuldu

MGK'da Neler Konuşuldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde saat 14.05'te başlayan toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrası yayınlanan bildiride , terör ve Suriye başlıkları öne çıktı.

MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride, öncelikli gündem maddesi terör olaylarıydı.

"Halkın can ve mal güvenliğine kasteden terör örgütünün milletimizin duygu birliğini bozamayacağına olan inanç teyit edilmiş, terörle mücadelenin hukuk içerisinde, halkımızın can ve mal güvenliği korunarak hassasiyetle ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

Masada, Suriye'de yaşanan gelişmeler de vardı. Suriye ile ilgili olarak şöyle denildi:

"Suriye'de rejimin sivil halka yönelik düzenlediği saldırılar ve bu çerçevede oluşan güvenlik sorunları ele alınmış, ülkemizde sayıları 80 bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirler üzerinde durulmuştur."

Toplantıda ayrıca bölücü terör örgütü mensuplarının Suriye'deki otorite boşluğunu istismar etmesi de değerlendirildi.

Bildiride; "Terörist unsurların faaliyetlerinin yanısıra ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan ulusal güvenliğimize yönelik tüm tehdit ve risklerin bertaraf edilmesine matuf güçlü irade teyit edilmiş, Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda demokratik dönüşüm sürecinin ivedilikle tamamlanmasının taşıdığı önem vurgulanarak, bu doğrultuda çabaların uluslararası toplumla eşgüdüm halinde sürdürüleceği kaydedilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

MGK: Suriye İçin Eşgüdümlü Çaba Harcanacak

MGK: Suriye İçin Eşgüdümlü Çaba Harcanacak

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

MGK: 'Suriye’deki Boşluğu Teröristler İstismar Edebilir'

Suriye’nin ele alındığı MGK’da,’Suriye’deki otorite boşluğunu istismar etmek isteyecek terörist unsurlara’ dikkat çekildi.

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) Ağustos ayı olağan toplantısı dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Gül, tedavi gördüğü Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nden gelerek toplantıya başkanlık etti. MGK toplantıları, son yıllarda ortalama 5 ila 6 saat sürerken, dünkü toplantı Gül, hastaneye dönmesi gerektiği için 2 saat 45 sürdü. Gül, MGK toplantısına katılmak üzere saat 13.15’te ayrıldığı hastaneye saat 18.40’ta geri döndü.

Toplantıda PKK’nın Şemdinli’de giriştiği geniş kapsamlı eylem ile Gaziantep’te düzenlediği bombalı saldırı ele alındı. MGK bildirisinde, ‘mutabakat arayışlarına’ destek verir nitelikte, “Büyük, küçük, kadın, erkek farkı gözetmeksizin halkın can ve mal güvenliğine kasteden terör örgütünün milletimizin duygu birilğini bozamayacağına olan inanç teyit edilmiş, terörle mücadelenin hukuk içerisinde, halkımızın can ve mal güvenliği korunarak hassasiyetle ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” dendi. Suriye’den Türkiye’ye gelen mülteciler ve yeni açılacak 4 kamp ile göç dalgasının büyümesi durumunda alınacak diğer önlemler de ele alındı. Bildiride “Suriye’de rejimin sivillere yönelik düzenlediği saldırılar ve oluşan güvenlik sorunları ele alınmış, ülkemizde sayıları 80 bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirler üzerinde durulmuştur” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülSuriyeTerörgündem
Görüş Bildir