Mehmet Şevki Eygi "İslam Protestanlığı Oluşturuldu"

-

Mehmet Şevki Eygi "İslam Protestanlığı Oluşturuldu"

Mehmet Şevki Eygi "İslam Protestanlığı Oluşturuldu"

Teke Tek Özel'de Fatih Altaylı, Murat Bardakçı ve Mehmet Şevket Eygi, Türkiye'deki İslam'ı tartıştı. Fatih Altaylı'nın "Bir müslüman çağdaş olamaz mı? Bir Kemalist müslüman olamaz mı?" sorusu üzerine Eygi, ilginç tespitlerde bulundu.

Eygi, şunları söyledi: "Bunların bıçakla, jiletle kesilmiş gibi sınırları yoktur, Türkiye'de kesimler olduğunu kabul ediyor musunuz? Bir İslamcı kesim var. Bunların İslamcılık sıfatını kabul etmeyen, Müslümanlıkla yetinen insanlardan da farklı tarafları var. Bugün Türkiye'de son 15 sene içinde bir İslam protestanlığı oluşturulmuştur. En az 100 tane İslamcılık cereyanı vardır. Bazen birinin ak dediğine öbürü kara der aralarında hiçbir irtibat yoktur."

HZ. MUHAMMED'İN YÜZME TUTKUSU Dinin spora bakışının da konuşulduğu programda Eygi, Hz. Muhammed'in yüzme sporuyla iştigal ettiğini söyledi. Eygi, "Peygamber efendimizin 'Çocuklarınıza yüzme öğretiniz' diye bir hadisi şerifi vardır. İslamiyet, bilhasa savaşta işe yarayacak sporların öğrenilmesine çok teşvikte bulunuyor. Günümüzde birçok spor dalları tutku halini almış. Ben dindar bir insan olarak, birçok insanın futbolla dinden daha çok önem vermesini garipsiyorum" dedi.

Habertürk

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fatih Altaylı
Görüş Bildir