Kitaba Polis Kelepçesi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kitaba Polis Kelepçesi

Kitaba Polis Kelepçesi

Özgürlük yolu açılan yayınlar emniyet talep ederse 6 ay sonra yeniden yasaklanabilecek.

"3. Yargı Paketi"ne eklenen geçici madde, hakkında yasak kararı verilen birçok yayına özgürlük yolu açıyor. Ancak, eğer emniyet talep ederse yayınlar 6 ay sonra yeniden yasaklanabilecek.

"3. Yargı Paketi"nde Basın Kanunu’na eklenen geçici madde, hakkında yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararı verilen birçok basılı yayına ”özgürlük” yolunu açıyor. Ancak emniyetin talebi doğrultusuda savcılıklar, özgürlüğüne kavuşan yayınlardan bir bölümü için 6 ay içinde yasak talebinde bulunabilecek.

Birçok yayın üzerindeki yasaklama ve toplatma kararları, kamuoyunda sıkça eleştiri konusu yapılıyor, piyasada serbestçe satılan kimi yayınlar, iddianamelerde sanıklar aleyhine ‘delil’ olarak gösterilirken, çoğu on yıllar öncesine ait yasak kararlarının kayda değer bir bölümünü bugün suç olmaktan çıkarılan gerekçelere dayanıyor. Örneğin, eski TCK’nın ‘komünizm propagandasına’ ilişkin hükümleri artık yürürlükte bulunmasa da birçok yayınla ilgili verilen yasak kararları yürürlükte bulunuyor.

Türkiye’de, basılan her yayının iki sureti, dağıtımla birlikte savcılıklara da gönderiliyor. Bu yayınları inceleyen savcıların, suça konu bir unsur bulmaları durumunda, yayına el konulmasını, dağıtımının ve satışının yasaklanmasını mahkemeden talep etme hakkı bulunuyor.Savcılığın yeni baskılarını inceledikten sonra suç unsuru görmediği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bandrolüyle piyasada satılan yayınların, niçin iddianamelere girdiği de bu durumda kamuoyunca sorgulanıyor.

“3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan ”Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun”un 78. maddesiyle, 5187 sayılı Basın Kanunu’na geçici bir madde eklendi.

Bu maddede, ”31 Aralık 2011’e kadar basılı yayınlarla ilgili olarak verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararları, bu kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelir” hükmü bulunuyor.

Yayınları istedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral da düzenleme dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nden, hakkında yasaklama kararı verilen yayınların listesini istedi. Düzenleme doğrultusunda, yasa kapsamına giren yayınlarla ilgili 6 ay içinde, yasaklamanın devamına yönelik karar alınmaması durumunda, toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararları kalkacak. Bir yayına ilişkin yasak kararının devam etmesi için ise savcılığın talebi ve mahkemenin kararı gerekecek.

Türkiye’de 1952’den bugüne 22 binin üzerinde kitap hakkında yasaklama, toplatma ve dağıtımı yasaklama kararı verildiği bildiriliyor.

İnternetajans

Haberin Tamamı İçin:

Özgürlük yolu açılan yayınlar emniyet talep ederse 6 ay sonra yeniden yasaklanabilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraKitapPolis
Görüş Bildir