Kışanak, Kılıçdaroğlu'ndan Barışa Katkı İstedi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kışanak, Kılıçdaroğlu'ndan Barışa Katkı İstedi

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, çözüm sürecinde CHP'nin tutumunu eleştirerek, "CHP lideri 'Biz barışa karşı değiliz' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, barış kendi kendine olmuyor; katkı sunacaksın çözüm önerisi sunacaksın" dedi.

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuşan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, haftasonu Ankara'da yapılan “Demokrasi ve Barış” konferansına değindi. Öcalan’ın müzakere sürecinin demokratik bir yeniden yapılanma olarak yaşanmasını arzu ettiğini ifade eden Kışanak, “Hükümetle, devletle Sayın Öcalan ile bir görüşme süreci, bir müzakere var. Kürt sorunun çözümü için tarihsel bir adımdır” ifadesini kullandı. Müzakere sürecinin kesintisiz bir şekilde devam etmesini, kalıcı gerçek bir barışla nihayete ermesi gerektiğini söyleyen Kışanak, “Bu konuda kararlıyız. Konferans'ta bu sürecin kesintiye uğramasına asla izin vermeyiz diyen bir karar ve tutum alındı” dedi. Kışanak, konferansta Öcalan için müzakere koşullarının sağlanması, sağlık, özgürlük ve güvenlik imkanına sahip olmasının ifade edildiğini kaydetti.

Üç aşamalı bir müzakere süreci olduğunu belirten Kışanak, şunları söyledi: “Birinci aşaması eksiklere rağmen kendi mecrasında yürüdüğünü görüyoruz. Ateşkesin olması, gerillaların geri çekilmesi oldukça önemliydi. TBMM'de komisyon kurulması Akil İnsanlar komisyonun kurulması hükümetin operasyonların yapılmayacağına dair güvenceler vermesi birinci aşama için önemliydi. Bu süreç sorunsuz bir şekilde ilerliyor, ilerleyecek de. Şimdi bizim ikinci aşamayı konuşmamızın zamanı. Demokratikleşmeyi gerçekleştirme, özgürlükle ve yeni bir anayasa aşaması. Bu konuda psikolojik bariyerler aşılmış hak ve özgürlükler tartışılmaya başlamıştır. Hükümetin de artık bahanesi kalmamıştır. Parlamentoda çoğunluğu olan iktidar partisini doğrudan sorumluluk altında olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Eğer reformlar yapılmazsa, atılması gereken atılamazsa bunun tek sorumlusu iktidar partisi olacaktır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki çoğunluğu elinde bulunduran partiler, parlamentonun gündemini ve çıkan yasaları belirleyen pozisyondadırlar. Bu reformları yapmazsak kimseyi inandıramayız. Muhalefetin bu konuda katkıları olmadığını görüyoruz, bunu da eleştiriyoruz. Kendilerini devre dışı bırakan bir tutum ve davranış içindeler.”

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Kışanak, “CHP lideri Kılıçdaroğlu 'Biz barışa karşı değiliz' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu, barış kendi kendine olmuyor; katkı sunacaksın, çözüm önerisi sunacaksınız. Barışı arzulayan demokratikleşmeyi arzulayan bu konuda adım atar çaba gösterir bir tutum içerisinde olur. Sayın Kılıçdaroğlu 'Efendim kaygılarımız var' diyor. Biz defalarca ifade ettik anlamak istiyorsanız biz size anlatırız. Zaten bu süreci şeffaf yürütüyoruz. Kaygılarımız iktidar partisinin otoriter yaklaşımı ise bunu önlemenin tek yolu da demokrasiye sahip çıkmaktır, demokratik mücadeleyi güçlendirmektir. Ama ne yazık ki bu kaygıları ifade etmeseler de aslında satır arası demeçlerde Uzlaşma Komisyonu'ndaki tutumlarında Kürtlerin haklarının kazanılması ile ilgili kaygı var. Bu demokrasi değil statükonun ta kendisidir. Okları iktidara yöneltiyormuş gibi gözüküyorlar ama bu kaygının statükoyu korumadan kaynaklandığın görüyoruz. Bu çare değildir. Bu AKP'ye hizmet eden yaklaşım olur. Kimse bize bunu AKP'ye karşı bir yaklaşım olarak sunmasın. Bu AKP'ye hizmet eden bir yaklaşımdır. Biz anamuhalafetin ana dilde eğitim, kültürel haklar, inanç özgürlüğü alanında ne düşünüyor onu merak ediyoruz Bunlar konusunda tutumunu açıkça ortaya koymalıdır” diye konuştu.

TBMM’de kurulan Çözüm Komisyonu’na değinen Kışanak, “Sadece rapor hazırlayan bir komisyon olmamalı ciddiyetle çalışmalı” dedi. Uludere olayını protesto edenlere verilen ağır hapis cezalarını da eleştiren Kışanak, yasaların değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Kışanak, PKK’lıların geri çekilmesiyle ormanların talan edilmeye başlandığını belirterek, bölgedeki vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiGültan KışanakKemal KılıçdaroğluTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir