Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karaman'da Otobüs Biletleri Hes Koduyla Alınacak

0PAYLAŞIM

Karaman'da Otobüs Biletleri Hes Koduyla Alınacak

KARAMAN Anadolu Ajansı - Karaman'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 önlemleri kapsamında şehirlerarası otobüs biletlerinin HES koduyla satılması kararı alındı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Mehmet Alpaslan Işık başkanlığında bir araya gelen Şehir Umumi Hıfzıssıhha Heyeti bazı kararlar aldı.

Buluşmada, kentte şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan işletmelerin Hayat Konuta Sığar HES kodu olmadan bilet satışı ve yolcu alımı yapmaması, yapılan teftişler neticesinde HES kodu olmadan yolcu taşıyan işletmelere zorunlu yönetimsel para cezasının uygulanması ve yolcu taşıyan vasıtaların da 10 gün vakit ile seferden men edilmesi kararlaştırıldı.

Teftişler neticesinde Kovid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde şehirlerarası toplu taşıma vasıtalarıyla seyahat ettiği tespit edilen bireylerin tanımlanan yurt veya pansiyonlarda gerekli yalıtıma tabi yakalanmasına, karantinayı ihlal etmekten haklarında Şehir Umumi Hıfzıssıhha Yasanın alakalı maddeleri gereği yönetimsel para cezası uygulanmasına, Türk Ceza Yasasının 195. maddesinin "Bulaşıcı hastalıklardan birine tutulmuş veya bu hastalıklardan can vermiş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan önlemlere uymayan birey, 2 aydan 1 seneye kadar mapus cezası ile cezalandırılır." kararı gereği kabahat bülteninde bulunulması kararı alındı.

Kentte, koronavirüs taşıyıcısı veya temaslısı olup da aynı konutta kronik hastası veya 65 yaş üstü yakını bulunan yurttaşların, taşıyıcısı veya temaslısı olup da rastgele bir yakını bulunmayan 65 yaş üstü yurttaşların, taşıyıcı veya temaslısı olup da yalıtım sürecini yurtlarda bitirmek isteyen yurttaşların, kendi istekleri ile yalıtım zamanlarını Valilikçe tahsis edilen yurtlarda bitirmeleri uygun görüldü.

Karaman'da bulunan tüm park, sokak ve caddelerde maskenin hangi sebeple olursa olsun çıkarılmamasına, iş yeri önlerinde sosyal mesafeyi ihlal edecek biçimde toplu ve maskesiz olarak oturulmamasına, kafe, lokanta, restoran, market, bakkal, berber/kuaför, hoşluk merkezi gibi tüm özel şirket çalışanlarının ve fabrika yapım hatlarında çalışan emekçilerin maske ile beraber siperlik kullanmalarına karar verildi.

Öte yandan şehirde kurulan pazar yerlerinde faaliyet gösteren pazarcı esnafı maske ile beraber siperlik kullanacak ve her tezgahta kesinlikle dezenfektan bulundurulacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir