İsveç'te "Başörtüsü" İsyanı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

İsveç'te "Başörtüsü" İsyanı

İsveç'te "Başörtüsü" İsyanı

İsveç'te başörtülü kadınlara yönelik saldırıların tekrarlanması ve son olarak hamile bir kadının hedef alınması üzerine, kadınlar isyan hareketi başlattı. Her dinden ve inançtan kadın, başörtülü fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

Hareket "Hijabuppropet" etiketiyle, Facebook, Twitter ve Instagram'da sürüyor.

Sadece Instagram sayfasında, şimdiden 132 fotoğraf ve sabah 08.00 itibariyle bin 726 takipçi var.

Destek verenler arasına kanaat önderleri de katıldı.

Yeşiller Partisi lideri Asa Romson kampanyaya Twitter üzerinden destek verdi. Profil fotoğrafını başörtülü fotoğrafla değiştirdi.

Haberin Tamamı İçin:

İsveç'ten Başörtülü Eylem

İsveç’te 20 yaşında hamile ve başörtülü kadına yapılan saldırı ülke çapında bir fotoğraf eylemiyle protesto ediliyor.

İsveç 20 yaşındaki hamile kadının önce başörtüsünü açmak isteyen saldırganın daha sonra kadını sert bir şekilde darp ettiği haberi duyulduktan sonra saldırıyı kınamak isteyenler sosyal medyada başörtülü bir fotoğraflarını yayınlamaya başladılar.

Twitter’da #Hijabuppropet adıyla başlayan protesto kampanyasına katılım ülke çapında oldu. Eyleme destek veren Sosyal Demokrat Parti üyesi Veronica Palm “Kimse giyimi yüzünden dışlanamaz, saldırıya uğrayamaz ya da suçlanamaz” diye açıklama yaparken, Yeşiller üyesi Elisabeth Romson da son yıllar da İsveçli kadınların giyim tercihleri yüzünden mağdur edildiğini hatta şiddete uğradığını söyleyerek bu ayrımcılığa dikkat çekti.

Twitter’da kampanyayı başlatanlar da İsveç’te islamofobinin bahane edilerek Müslüman kadınlara uygulanan ayrımcılığın arttığını ve buna dikkat çekmek için böyle bir kampanya başlattıklarını belirttiler. İnancından ve giyiminden ötürü sözlü ve fiziksel şiddete uğrayan kadınların haklarını korumak için Adalet Bakanlığını da sorumluluk almaya davet ettiler. (ST/ÇT)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FacebookInstagramİsveçSosyal MedyaTwitterhamilekadınlar
Görüş Bildir