İstanbul'un 3. Köprüsü 'Yavuz Sultan Selim' Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler

373PAYLAŞIM

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bugün açılışının yapılmasıyla beraber, İstanbul Boğazı tarihinde 3. defa kara yoluyla birleşiyor. Biz de bu sebeple hem köprüye adını veren padişah Yavuz Sultan Selim, hem de inşası tamamlanan köprü hakkında birtakım detayları inceledik.

Asya ve Avrupa Üçüncü Kez Birleşti - onedio.com
Asya ve Avrupa Üçüncü Kez Birleşti - onedio.com

Köprünün temeli 2013 yılının Mayıs ayında atıldı ve inşaat tam 39 buçuk ay sürdü.

Toplum uzunluğu 2165 metre olan köprü 10 şeritten oluşuyor.

Köprüde 4 adet gidiş-geliş araç şeridi haricinde ortasında da gidiş-geliş olmak üzere iki şerit demiryolu bulunuyor.

Köprünün genişliği 59 metre, kulelerinin yüksekliği ise 322 metredir.

3. köprü ile birlikte yapılan Kuzey Marmara Otoyolunun uzunluğu da yaklaşık 93 km.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü şimdiden 'dünyanın en geniş ve üzerinde raylı sistem bulunduran en uzun köprüsü' unvanlarını elde etmiş durumda.

Köprü inşaatı için kesilen her 1 ağacın yerine 4 ağacın dikilmesi ve 2018 yılına kadar alanın yeşillendirilmesi planlanıyor.

İnşaat için toplamda 4 buçuk milyar TL harcandı.

Köprüden geçiş ücreti ise normal araçlar için 9.90 TL, ağır vasıtalar için 21.29 TL olarak belirlendi.

Köprünün adı üzerindeki tartışmalar:

3. köprünün adının Yavuz Sultan Selim konulması kararlaştırıldıktan sonra konu başta halk kitleleri olmak üzere, çeşitli tarihçiler ve aydınlar tarafından tartışılmıştır. Ünlü tarihçilerimizden Profesör  İlber Ortaylı, 3. köprüye verilecek ismin Mimar Sinan Köprüsü olabileceğini önermiştir.

Marmara Üniversitesi - Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Profesör Erhan Afyoncu da 3. köprü için 'Evliya Çelebi' ismini önermiştir.

Peki Yavuz Sultan Selim hakkında neler biliyoruz?

9. Osmanlı padişahı olan I. Selim, 1512 yılında tahta çıktı.

Sultan Selim, kardeşleriyle yaptığı mücadele sonucu tahta çıktı.

O sıralar padişah olan II. Bayezid'in birçok çocuğu bulunuyordu. Bu durum aynı zamanda Şehzade Selim için büyük bir saltanat mücadelesi demekti. Fakat Şehzade Selim bu mücadelelerden başarıyla çıkmayı başardı ve babası II. Bayezid de kendi isteğiyle tahtı oğluna terk etti.

II. Bayezid'in Gizemli Ölümü

II. Bayezid tahttan feragat ederek Dimetoka'ya gittiği sırada aniden hastalanarak Çorlu yakınlarında yaşama veda ediyor. Bu ölüm hakkında, Yavuz Sultan Selim'in babasını zehirletmek suretiyle öldürttüğü iddiaları mevcuttur. Bu konu mevcut zeminde halen tartışılmaktadır, tarihçilerin ortak bir görüşü mevcut değildir.

Meşhur Resim Hakkında

Bu meşhur resmin yıllarca, Yavuz Sultan Selim'e ait olduğu söylenmiştir. Hatta portredeki küpe hakkında, (biliyorum ki bir çoğunuz lise tarih öğretmenlerinden duymuşsunuzdur) birçok hikayeler anlatılmıştır. Fakat tarihçilerin ekseriyeti bu resmin Sultan Selim'e değil, Şah İsmail'e ait olduğunu belirtmektedirler. (İlber Ortaylı da bu görüştedir.)

Sultan Selim saltanatı döneminde Osmanlı toprakları inanılmaz bir biçimde genişlemiştir.

Bu genişleme içerisinde Mısır'ın fethi ve halifeliğin Osmanlı'ya geçişini de zikretmek zaruridir. Aynı zamanda Şah İsmail - Sultan Selim mücadelesi 16. asrın başına damga vurmuştur.

Sultan Selim'in Vefatı

Yavuz Sultan Selim kısa sürelik saltanatına karşın Osmanlı'ya çok mühim katkılar kazandırmıştı. Batı'ya doğru bir sefer planlarken 1520 yılında Edirne'de bulunduğu sırada sırtında bir çıban çıkmıştır. Bu çıban gittikçe padişahı hasta etmiş ve 1 ay kadar bir süre içerisinde halsiz bırakmıştı. Ömrünün sonlandığını anlayan padişah, Manisa Sancağındaki oğlu Süleyman'a haber yollamıştı. Maalesef Şehzade Süleyman, babasını göremedi. Yavuz Sultan Selim 22 Eylül 1520 tarihinde vefat etti. Fakat ondan sonra tahtı devralan oğlu Kanuni Sultan Süleyman olacak ve tam da babasına layık işler başaracaktı.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
norveclitalyan

Osmanlı Devletine düşman kahpeler gelir birazdan

ad-ct

Istanbul da yeni kopruyle beraber toplam 8 kopru oldu, resmi nufus 14M. New York ta toplam 63 kopru var, resmi nufus 8M. Muhalifler baska konulara yonelmeli..

sek

Allah'ın sığırı karşılaştırma yaptığın sehirlerin haritasına aç bak anlarsın 63 köprünün neden yapıldığını.

ad-ct

4 tane havaalani var, onu nerene sokucan?

sek

Sen önce 2. havaalanını kullanıma aç doğru düzgün sonra 3. yü nerene sokacağını düşünürsün

ad-ct

Neyse karsit gorus olan sensin.. Ama sende vatansever degil misin? O noktada kardesiz.

mmurat

Artık köprü açmak sıradan hale geldi, bıraksalar uçacağız ama hep bir engel çıkarıyorlar, durdurmaya çalışıyorlar, bizde Allah'ın izniyle ülke için yatırımlara devam ediyoruz, köprü hayırlı olsun, Yavuz atamıza selam olsun, ruhu şaad olsun

basketcibarbar

Daha durrrr oldukça sıradan dünyanın en büyük 3. hava alanı gelicek :D

delimsa

darısı Abdülhamit Han havaalanına inşallah.

delimsa

İnşallah oda olacak.

meyyus

başka bi isim yok mu koyulabilecekte hep padişahlardan gidiyosunuz farkında mısınız bilmiyorum ama osmanlıdan öncesi de vardı?

nonserviam1907

Yavuz Sultan Selim adamdır. Sevmeyenin, beğenmeyenin kanında bozukluk vardır.

Görüş Bildir