Isınmaya Alternatif Yakıt

 > -

Isınmaya Alternatif Yakıt

Isınmaya Alternatif Yakıt

Türkiye, yeni bir yakıt türüyle tanışıyor. Yeni yakıt, atık ağaç parçalarından elde ediliyor ve en iyi kömür türüyle aynı kaloride enerji veriyor.

Çevreyi korumaya ve tasarrufa yönelik yapılan çalışmalar sonucunda dünyada kullanılmaya başlayan bir yakıt türü Türkiye'ye kazandırılıyor. Atık ağaç parçalarının farklı organik çeşitletlerle birlikte işlemlerden geçirilerek oluşturulan yakıt, yüksek kalorili oluşuyla dikkat çekiyor.

Geri dönüşüm çalışmaları son yıllarda Türkiye'de önemli bir oranda artış gösteriyor. Bunun son örneklerinden biri olan atık ağaç parçacıklarının dönüştürülmesi, hem geri dönüşüm boyutuyla hem de dönüştüğü yakıt boyutuyla Türkiye'ye büyük fayda sağlayacak. Atık ağaçlardan elde edilen pelet, en iyi kaliteli kömürle aynı kalorilerde ısı veriyor. Buna göre peletin ısı kalorisi, 4 bin 800 ile 5 bin 200 arasında değişiyor.

Avrupa'da ve birçok gelişmiş ülkede kullanılan yakıt, orman yangınlarının azalmasında da rol oynuyor. Ağaçların diplerinde kurumuş olan ot yaprak, dal parçası gibi unsurların toplanmasıyla elde edilen yakıt bu yönüyle hava sıcaklarından dolayı çıkan yangın riskini en aza indiriyor. Karbondioksit oranı da diğer yakıtlara oranla oldukça az olan peletin kül oranı sadece, binde 2 oranında.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir