İnternet Üstünde Hamilelikle İlgili En Çok Merak Edilen Soruları Sizler İçin Cevapladık

20PAYLAŞIM

Ah bu hormonlar! 😶

UYARI: Doktorunuza danışmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/mikespohr/pregn...

Hamilelik sürecinde anne adaylarının aklına birçok soru takılıyor ve bunun için internete başvuruyorlar.

Biz en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için araştırdık!

1. Hamile kadınların kahve içmesi veya karides yemesi uygun mudur?

Kafein, hamilelik sürecinde sınırlı miktarlarda tüketilebilir. Günlük tavsiye edilen toplam miktar 200 miligramdan azdır. Bununla birlikte karides ve kabuklu deniz ürünlerine karşı alerjiniz yoksa tüketmenizde bir sakınca yoktur.

2. Hamileyken neden bu kadar çok gazım oluyor?

Progesteron hormonu hamilelik sırasında artar ve bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Bu nedenle daha çok gazınız gelebilir. Ayrıca rahim büyümesi bağırsak hareketlerinde değişikliğe sebep olur. Böylece sizi daha gazlı biri haline getirebilir.

3. Hamile kadınlar neden turşu ve buz yemek ister?

Hamilelik esnasında tat alma duyunuzda tuzlu, ekşi veya tatlı yiyeceklere karşı özleminizi arttıracak değişiklikler olur. Bu yüzden turşuya yönelme ihtimaliz olabilir. Buz ise çoğu zaman hamile kadınların hormon değişikliğinden dolayı hamile olmayan kadınlardan daha sıcak hissetmelerinden kaynaklanır. Diğer neden de birçok hamile kadının vücudundaki değişiklikler nedeniyle hafif anemi veya düşük kan seviyelerine sahip olmasıdır.

4. Hamileyken neden kusarız?

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında artan gebelik hormonu seviyeleri, kadınları hassaslaştırır ve mide bulantısına neden olur. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise büyümekte olan bir bebeğin anne karnına uygulanan baskı ve bağırsaklarla organların hareketleri mideyi daha hassas hale getirebilir. Bu da, mide bulantısı veya kusma hissine neden olabilir.

5. Neden hamile kadınların başı ağrır?

Hamilelikte hormon durumundaki değişiklik, bazı kadınları baş ağrısına daha duyarlı hale getirebilir. Bunula birlikte hamile kalmadan önce baş ağrısı çeken bir kadın da hamilelik sırasında baş ağrılarının iyileştiğini görebilir. Baş ağrısının diğer nedeni de hamilelik sürecinde daha fazla su tüketilmesi gerektiği için susuzluk olabilir.

6. Hamileyim ve neden bu kadar yorgun hissediyorum?

İçinizde bir bebek yetişiyor ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi vücudunuzdaki enerjinin çoğu bunun için sarf ediliyor. Bu yüzden de hamileliğin ilerleyen sürecinde uykusuz geceleriniz artıyor. Buna ek olarak, hamilelik hormonu progesteron genellikle daha yorgun hissetmenize neden olur.

7. Hamile kadınlar yüzebilir mi ya da koşabilir mi?

Hamile kalmadan önce yaptığınız şeyi devam ettirdiğiniz sürece egzersiz yapmak oldukça faydalıdır ancak hamilelik öncesinde hiçbir şey yapmazken hamilelik döneminde maraton antrenmanına geçmeye karar vermeyin. Hamilelik sırasında, hamilelik öncesinde sahip olduğunuz aktivite seviyesini koruyun. Ayrıca yüzmenin hamilelik döneminde de sağlıklı bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz ancak jakuzi gibi alanlarda yüksek sıcaklık konusunda dikkatli olmanız gerekir.

8. Sarı akıntı normal mi?

Akıntı, hamilelikte çok yaygındır ve mukusumsu vajinal akıntı hormonlardaki değişikliklerden kaynaklanır ancak kötü koku veya yanma gibi anormallikleri fark ederseniz doktorunuza başvurmanız gerekir.

9. Hamileyken koronavirüs aşısı olabilir miyim?

Tüm bunlar hamile bir kadının virüse maruz kalma riskine dayanıyor. Yani yüksek riskli bir kişiyseniz aşıyı yaptırmanın faydası olacaktır ancak aşıyla gelen bilinmeyenin risklerinden ağır basmaktadır.

10. Hamile bir kadın alkol içerse ne olur?

Alkol, anne karnındaki bebek üzerinde doğrudan etkisi olan ve beyin gelişimiyle anatomik değişikliklere neden olabilen bir madde olarak kabul edilir. Bu nedenle, alkol aldığınızda plasentadan doğrudan bebeğe geçebilir. Çok az miktarda tüketseniz bile doğrudan bebeğe ulaşıp ulaşamayacağını ve bunun ne gibi bir etkiye sahip olacağını kontrol edemezsiniz.

Hamileliğinizi daha rahat geçirmeniz için yardımcı olacak bazı ürünler de şurada.

Sizin aklınıza en çok takılan soru hangisi? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Mutlu Evliliğin Sırlarını Madde Madde Sıralayıp Müstakbel Eş Adaylarına Tavsiye Veren 15 Erkek - onedio.com
Mutlu Evliliğin Sırlarını Madde Madde Sıralayıp Müstakbel Eş Adaylarına Tavsiye Veren 15 Erkek - onedio.com
Evlenmeden Önce Bin Kere Düşünün: Türkiye'nin Dört Bir Yanından Hepimizi Şaşkına Çevirecek 14 Düğün Geleneği - onedio.com
Evlenmeden Önce Bin Kere Düşünün: Türkiye'nin Dört Bir Yanından Hepimizi Şaşkına Çevirecek 14 Düğün Geleneği - onedio.com
Çıplaklık Olmadan da Tahrik Edici Olunabileceğini Gösteren Birbirinden Çekici 19 Davranış - onedio.com
Çıplaklık Olmadan da Tahrik Edici Olunabileceğini Gösteren Birbirinden Çekici 19 Davranış - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-ermutlu

Hamilelere koronavirüs aşısı vurulmamakta. Tehlikeli olması ihtimali nedeniyle yapılmıyor. Yani en azından arkadaşıma bu sebeple vurulmadı.

Görüş Bildir