İngiltere'de 'Artık Gıda' Satan Süpermarket Açıldı: Üstelik Fiyatı Müşteriler Belirliyor

 > 
1.2bPAYLAŞIM

İngiltere'de süpermarketlerin reyonlardan indirip çöpe attığı ancak hâlâ son kullanma tarihi geçmemiş gıdalar yeni açılan bir gıda marketinde tekrar satışa sunuluyor. Üstelik ürünlerin fiyatını da müşteri belirliyor.

'Real Junk Food Project' (Gerçek Çöp Gıda Projesi) süpermarketlerde satılamayan gıdaları Leeds kentindeki bir depoda topladı.

İngiliz Independent gazetesi özellikle ailesinin gıda ihtiyacını karşılayamayanların yeni açılan ve artık gıda satan marketten faydalanacağını yazdı.

Artık gıda marketleri ilk olarak Danimarka'da açılmıştı. Yeni marketler sayesinde ülkede gıda artığı son 5 yılda yaklaşık yüzde 25 azaldı.

"Hayatımızı kurtardı"

Artık gıda marketlerinin ilk örneği Danimarka'da açılmıştı

Artık gıda marketinden alışveriş yapan dar gelirli insanlar bu uygulamanın kendileri için oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

Kronik ağrı teşhisi konulan Kirsty Rhodes'un kocası, işi bırakıp çocuklara bakmak zorunda kaldığını ve ailenin gelirinin yarı yarıya azaldığını ifade ediyor.

Kirsty ise "Depo bu son bir ayda gerçekten hayatımızı kurtardı" diyor.

Rhodes ailesi marketten makarna, meyve suyu, makarna sosu, tatlı, meyve, sebze ve salata aldıklarını söylüyor.

Kirsty, "Bir keresinde bebek sütü bile bulabilmiştik. 7 aylık bir bebeğimiz var, çok işimize yaradı" diyor ve süpermarkette kendi reçelini yapmak isteyenlere ders vermeyi planladığını belirtiyor.

"İngiltere'de süpermarketler yılda 300 milyon dolarlık yiyeceği çöpe atıyor"

Artık gıda marketinin kurucusu Adam Smith bu uygulamayı giderek büyütmeyi ve her şehirde böyle bir süpermarket açmak istediğini söylüyor.

The Real Junk Food Project, süpermarketlerde satılmadığı takdirde atılacak olan ürünleri topluyor ve bazı şehirlerde 'istediğini öde' temalı kafelerde artık yiyeceklerden yaptığı yemekleri satıyor ve paylaşıyor.

Smith ise "Gönüllülere ihtiyacımız var. Sürücülere, taşımacılara, rafları düzenleyecek insanlara, temizlikçilere... İnsanların yardım edebilmesi için birçok yol var" diyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da yayımlanan Evening Standard gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre, süpermarketler yılda yaklaşık 300 milyon dolarlık yiyeceği atıyorlar.

BBC Türkçe

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir