Hızlı Trende ‘Bayan Yanı’ Kriteri

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hızlı Trende ‘Bayan Yanı’ Kriteri

Hızlı Trende ‘Bayan Yanı’ Kriteri

Ankara-Eskişehir hızlı treninde tek başına yolculuk eden kadınların yanına erkekler oturtulmuyor. Durum, erkek yolcuların ‘bayan yanına’ oturtulmaması nedeniyle otobüse binmek zorunda kalmasıyla ortaya çıktı

MİTHAT YURDAKUL Ankara

Kara ulaşımının geleceği olarak gösterilen, Türkiye’nin ilk hızlı treni olan Ankara-Eskişehir hattında uygulanan “bayan yanı” yasağı, bir grup arkadaşın geçtiğimiz cumartesi günü Eskişehir’den Ankara’ya yolculuk etmek istemesiyle ortaya çıktı. Otobüs garındaki karmaşa ve trafiğe girmeden, hızlı trenle 1 saat 25 dakikada Ankara’ya gitmek isteyen gençler TCDD’nin müşteri hattı numarasını aradı. Ancak 4 arkadaş, erkek oldukları için bilet almakta zorlandı. Telefona çıkan operatör, trendeki oturma düzenine baktıktan sonra 4 arkadaşın trene binemeyeceğine karar verdi.

‘Yer var ama bayansanız’

Gençlerden birisi yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Bize verilen yanıtta, bir arada oturacağımız kadar boş koltuk bulunmadığı söylendi. Operatör, sadece tek oturan bayanların yan koltuklarında yer olduğunu, buraların da yine bayanlar için ayrıldığını söyledi. Bunun üzerine başka tren de olmayınca Ankara’ya otobüsle gitmek zorunda kaldık.”

Belli sayıda koltuk ayrıldı

Hızlı trenler ile ilgili uygulamanın Ankara Garı’nda da sürdüğü görüldü. Uzun süre sıra bekledikten sonra hızlı tren bileti almak için gişeye yanaşan erkek yolcular, ancak “bayan yanı” olmayan yerlere yerleştirildi. Yolcuların konuyu ilettiği danışma görevlileri ise her hızlı trende, tek başına yolculuk edebilmeleri için bayanlara kontenjan ayrıldığını, bu tek bayanların yanına erkeklerin oturtulmadığını anlattı. Görevliler, tek başına yolculuk etmek isteyen bayanların “yanımıza erkek oturunca rahat edemiyoruz” şikayetinde bulunduğunu, bunun üzerine belli sayıda koltuğun bayanlara ayrıldığını savundu.

‘Erkekler için de geçerli’

TCDD yetkilileri ise, uygulama ile ilgili resmi talimat bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, “Talimatı Genel Müdür vermedi. Bayanların yeri ayrı. Diyelim ki bir beyin yanında boşluk var, bilet almak isteyen bayana sorulur, isterse o yer verilir. Aynı şey erkekler için de geçerli. Ama bir yer için mutlaka satış yapılır” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEskişehir
Görüş Bildir