Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hazineye Ait Tarım Arazileri, Topraksız Ve Yeterli Toprağı Olmayan Çiftçilere Kiralanacak

0PAYLAŞIM

Hazineye Ait Tarım Arazileri, Topraksız Ve Yeterli Toprağı Olmayan Çiftçilere Kiralanacak

ANKARA Anadolu Ajansı - Dramatiğeye ait tarım arazileri, 10 sene müddetle topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere tahsis edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının dramatiğe taşınmazlarının topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmasına ait Ulusal Emlak Şartname'i Resmi Gazete'de yayımladı.

Buna göre, çiftçilerin zirai faaliyette bulunmalarını sağlamak emeliyle popülasyona kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve semtlerde bulunan defineye ait tarım arazileri 10 sene müddetle kiraya verilecek. Tarım arazilerinin ilk sene kira değeri, taşınmazın rayiç kıymetinin yüzde 1,5'u olarak belirlendi.

Sözleşmenin başlama ve bitiş tarihleri, olası olduğu hallerde ekim ve hasat yarıyılları dikkate alınarak tespit edilecek. Kira süresi sonunda mükellefliklerini yerine getirdiği tespit edilen ve arzda bulunan kiracıların kira süresi, hakimiyet takımının uygunluk raporu üzerine yine kıymet tanımlanmak suretiyle Yönetçe 10 sene daha uzatılabilecek.

Şartname ile topraksız veya yeterli toprağı olmayan 60 dönümden az çiftçilere 60 dönüme kadar dramatiğe taşınmazı kiralanacak.

Topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilmek üzere duyuru edilen taşınmazlara yeterli rakamda müracaatta bulunulmaması gidişatında, mevzubahisi taşınmazlar topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilerin dışında kalan asıl veya tüzel şahıslara kiraya verilecek.

Kiracılarda köy/mahalle popülasyonuna kayıtlı olma ve o köyde/semtte ikamet etme, köy/mahalle popülasyonuna kayıtlı olmamakla beraber en az 3 sene müddetle o köyde/semtte ikamet etme koşulu aranacak. Ayrıca köy/mahalle popülasyonuna kayıtlı olan ancak o köyde/semtte ikamet etmeyen topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere de kiraya verilecek.

Tarım arazilerinin kime kiraya verileceği popülasyon kaydı, ikamet vaziyeti, arazi varlığı, uygar vaziyeti ve aile popülasyonu kriterleri temel alınarak yapılacak puanlama neticesinde yüksek puan alanlar arasından kura çekilmesiyle tanımlanacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir