Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Havacılık Tarihinine Damga Vuran 10 Fotoğraf

661PAYLAŞIM

Havacılık Tarihinine Damga Vuran 10 Fotoğraf

Havacılık Tarihinine Damga Vuran 10 Fotoğraf

Havacılık tarihinin tozlu sayfalarını karıştırdığımızda karşımıza sayısız ilgi çekici olay ve yaşanmışlık çıkıyor. Bu olaylardan bazıları, öyle anlarda fotoğraflanmış ki, tek bir fotoğrafla her şey özetleniyor. Bir fotoğrafa sığdırılan hikayeler kimi zaman acıyı, kimi zaman sevinci ama daima akıllarda yer edecek şeyleri anlatıyor. Havacılık tarihinde üzerine kitap yazılabilecek fotoğraflar var. İşte o fotoğraflardan 10 tanesi…

Kaynak: http://500knots.com/tr/2014/05/02/havaci...

1. 1 – 1988, Lockerbie Faciası

Pan American World Airways’e (Pan Am) ait bir Boeing 747, İskoçya üzerindeyken bombalı saldırıya uğradı. Pan Am için sonun başlangıcı niteliğindeki bu kazadan geriye kalan kokpit kısmı…

2. 2- 1985, JAL 123′ün Son Fotoğrafı

Japonların tatil yaptığı ender tarihlerden bir tanesi olan “Bon Festivali” nedeniyle tüm iç hat uçuşları tam doluluktaydı. Japon Havayolları’nın 123 sefer sayılı uçuşu gibi… Dev Boeing 747′nin havadayken kuyruk kısmı koptu ve uçak kontrolden çıktı. Jal 123′ün kahraman pilotları, bu derece büyük hasar almış bir uçağı yaklaşık 20 dakika boyunca uçurmayı başardılar. Ama kazanan ecel oldu. Can çekişen Jal 123, amatör bir fotoğrafçı tarafından son kez böyle görüntülendi. Bu fotoğraf, olayın yaşandığı tarihte kazanın nedenini araştıran ekip için bir çıkış yolu olmuştu.

3. 3- 2003, DHL’in Kahraman Pilotları

Amerikalı askerlerin mektuplarını taşıyan, DHL şirketine ait bir Airbus A300 Irak’ın Bağdat şehrinden kalktıktan kısa bir süre sonra teröristler tarafından vuruldu. A300 sol kanadından vurulmuştu ve tüm hidroliklerini kaybetti. Yani pilotun uçağı kontrol etmesine imkan yoktu. Yani herkes öyle biliyordu…

Ancak pilotlar uçağın motorlarını kullanarak onu tek parça halinde indirmeyi başardılar. Motorlara verdikleri gücü değiştirerek uçağın hareketleri üzerinde hakimiyet sağlayan kahraman pilotlar ve uçuş mühendisi, havacılık tarihine isimlerini altın harflerle yazdılar. Fotoğrafta imkansızı başaran üçlüyü, onlara ecel terleri döktüren koca bebeğin önünde görüyorsunuz. Sağda uçuş mühendisi Mario Rofail, ortada Kaptan Eric Genotte, sağda ikinci pilot Steeve Michielsen.

4. 4- 1969, Concorde Gökyüzüyle Buluşuyor

Gelecek büyük uçaklarda mı? Yoksa, hızlı uçaklarda mı? Bir yanda sesten iki kat hızlı Concorde, diğer yanda çift katlı Boeing 747… İnsanoğlu bu sorunun cevabını yaşayarak buldu, kazanansa büyük uçaklar oldu. Kaybeden tarafın efsane kuşu Concorde, 2 Mart 1969 tarihinde ilk kez tekerlerini yerden kesiyor…

5. 5- 2001, 11 Eylül’den Geriye Kalanlar

Ortaya atılan yüzlerce iddia, komplo teorileri, akıl oyunları… Öyle ya da böyle, 11 Eylül olayları 21. yüzyıla yön veren ilk ve en önemli olgunun başında gelir. Yolcu ile pilotların arasına aşılmaz duvarlar ören o günden geriye kalan ikiz kulelerin enkazı ve kulelere çarpan Boeing 767′lerden bir tanesine ait bir parça.

6. 6- 1977, Facianın Aktörleri

Tarih 27 Mart 1977, Tenerife Adası’ndaki Los Rodeos Havalimanı… Bu küçük meydan, o gün hiçte alışık olmadığı bir kalabalığı ağırlamak zorunda. Park sıkıntısı had safada ve tüm uçaklar bir an önce havalanmak için sabırsızlanıyor. Görüntüde kuyruk kısmı gözüken KLM Havayolları’na ait Boeing 747 yakıt alıyor. Arkasında bulunan Pan Am’a ait 747 ise onu beklemek zorunda. Birazdan bu iki uçak aynı pisti ne yazık ki aynı anda kullanacak ve havacılık tarihinin en büyük faciasının aktörleri olacak. Geri de yüzlerce cansız beden, binlerce yaşlı göz ve bir çok ders bırakarak yok olacak…

7. 6- 1986, Son Fotoğraf

Aeroméxico şirketine ait McDonnell Douglas DC-9, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na yaklaşırken bir küçük uçakla çarpıştı. DC-9′un kuyruk kısmı ağır hasar aldı ve uçak düştü. Uçak, amatör bir fotoğrafçı tarafından düşerken böyle görüntülendi.

8. 7- 2009, A330′un Parçaları

Air France şirketine ait Airbus A330, Rio de Jenerio şehrinden Paris’e gitmek için havalandı. Ancak bu yolculuk Atlas okyanusu’nun soğuk sularında son buldu. Kazanın ardından ulaşılan parçalar karaya çıkartılıyor…

9. 8- 1969, Boeing 747 Görücüye Çıkıyor

Avrupalılar sesten hızlı yolcu uçakları üzerinde son sürat çalışıyor. Amerikalılar ise dünyanın ilk çift katlı yolcu uçağını tanıtıyor. Boeing 747, gökyüzüyle buluştuğu ilk günden bu yana hem yolcuların hem de pilotların gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Fotoğraf, üretilen ilk Boeing 747′nin halka açık gerçekleştirilen tanıtımından.

10. 9- 2009, Hudson Mucizesi

Binlerce insanın gözü önünde, iki motoru durmuş dev bir yolcu uçağı bir nehre iniyor. Herkes, burnu bile kanamadan uçaktan ayrılıyor. Bu fotoğrafın ardında, modern tarihin en etkileyici pilotaj dehası mevcut.

11. 10- 1988, Mucize Uçuş

Aloha Havayolları’na ait Boeing 737-200, yüksek irtifada bu hale geldi. Metal yorgunluğuna mukavemeti azalan 737, bu haldeyken inişini gerçekleştirdi ve yolcuların tamamının hayatı kurtuldu. Sadece, o sırada koridorda olan bir kabin memuru uçaktan dışarı fırladı. Kazanın tek kurbanı olan kabin memurunun cesedine asla ulaşılamadı. Fotoğrafta, olaydan hemen sonra tahliye edilen yolcuları görüyorsunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nomadsoul

Sonuncu efsaneymiş ! Feci

pasagonlum

Ömer Sevim: "4. Numara : Amerikalı askerlerin mektuplarını taşıyan, DHL şirketine ait bir Airbus A300 Irak’ın Bağdat şehrinden kalktıktan kısa bir süre sonra teröristler tarafından vuruldu. . ABD, Bağdat..ama terörist olan uçağı vuranlar.. Neyse ki Kahraman ABD Askerleri (!)'nin mektupları sağ salim yere inmiş.." Allah razı olsun.. . Amerika gibi bir teröriste saldırı düzenleyenlere "terörist" diyenler kendi insanlıklarını sorgulasınlar..

gulenadam

Vay be, hepsi bir birinden ilginç

Görüş Bildir