Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 32. Hafta: Bebeğiniz Uyanık Olduğunda, Yeni Doğmuş Bir Bebeğin Yaptığı Birçok Şeyi Yapabiliyor.

-

32. haftada bebeğinizin boyu aşağı yukarı 42.4 cm iken, 1 kilo 600 gram - 1 kilo 700 gram civarında bir kiloya ulaşmıştır. Bebeğiniz, doğum için nefes eyleminin hazırlığını yapar. Beş duyusu da gelişmiştir ve rüya döngüsü başlamıştır. Bebeğinizin ciğerleri ve sindirim sistemi haricinde bütün organları gelişimini tamamlamıştır. Kirpikleri, kaşları, tırnakları ve saçları da oluşmuştur. Uyanık olduğunda, yeni doğmuş bir bebeğin yaptığı birçok şeyi yapabilir. Bundan dolayı bebeğiniz şimdi doğmuş olsaydı hayatını tehdit edebilecek şeyler olmadan hayatta kalma şansı yüksek olurdu.

32. haftadan itibaren bebeğinizin ten rengi daha fazla açılmaya ve cilt rengi normal ten rengine evrilmeye başlamıştır.

Önceki haftalara göre gelişimi biraz daha yavaşlayan bebeğiniz hızla kilo alımı sürmektedir. Ultrason muayenesinde bebeğinizin tüm vücut detaylarını rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü elleri, ayakları ve hayati organları dahil tüm organları büyük ölçüde gelişmiştir. Önceki haftalarda oluşan ve lanugo denen ince, yumuşak tüyler dökülmeye başlamıştır. Sadece omuz ve sırt bölgelerinde bu tüylerden kalmış olabilir fakat bunları da doğumdan kısa bir süre sonra dökecektir. Gözlerini açıp kapatarak, dışarıdan gelen ışığa tepki verebilir. Bebeğinizin uyuyup uyumadığını karnınızın içerisindeki hareketlerinden anlayabilirsiniz.

Hem bebeğiniz hem de sizin ihtiyacını karşılamak için kan yoğunluğunuzda artış olacaktır. Rahminizde büyüme olduğu için nefes darlığı problemi bu haftalarda da yaşanabilir.

Belinizde ve bacaklarınızda acı veren ağrılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar siyatik belirtileridir. Otururken ağrılarınız başlıyorsa yastıktan destek alabilirsiniz. Doğuma yaklaştıkça bel ağrılarınız artacaktır. Bel ağrıları sebebiyle uykusuzluk yaşayabilir, hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Bu olayı doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bu erken doğumun belirtisi de olabilir. Fakat sebep erken doğum değilse, bel ağrılarınızın sebebi rahminizin büyümesidir. Sürekli hareket eden bebeğiniz sizi uyutmayabilir. Fakat onun hareketli olması bebeğinizin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verir. Bundan dolayı bebeğin hareket sıklığı doktorlar için önemli bir veridir. Braxton Hicks adı verilen hafif ve yalancı kasılmalar gerçekleşebilir. Bu sizi doğuma hazırlayacak olan kasılmalardır bu nedenle korkmanıza gerek yoktur.

32. haftadan doğuma kadar geçen her hafta içinde bir kilo almış olursunuz. bu kiloların yarısı bebeğinizin, diğer yarısı da sıvı tutumudur. Fazla sodyum içeren gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Hormonsal değişiklikler eklemlerinizin ve dokularınızın gevşemesine neden
olur. Bundan dolayı özellikle hamilelik döneminin sonuna gelirken, kalkmak, oturmak, yürümek, eğilmek epey zor hale gelebilir. Fakat bu hareketsiz duracağınız anlamına gelmez. Küçük egzersizler ve düzenli spor kaslarınızın çalışmasını ve doğumu daha rahat geçirmenizi sağlar. Ayrıca bu bebeğiniz için de önemlidir. Cinsellik için ise şunlar söylenebilir; Hamileliğin ilk anından son anına kadar belli koşullar yerine getirildikten sonra cinselliği yaşamanızda herhangi bir engel olmadığı doktorlar tarafından söylenmektedir. Doğuma yaklaştığınız bu zamanlarda endişeleriniz artabilir. Bunu doktorunuza danışabilir, en iyi bilgiyi yine kendisinden öğrenebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 31. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 33. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir