Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 33. Hafta: Bebeğinizin Gelişen Göz Bebekleri Büyüyüp Küçülebiliyor!

0PAYLAŞIM

Hamileliğin 33. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 43.7 cm iken, ortalama 1 kilo 850 gram gibi bir kiloya ulaşmıştır. Bebeğiniz 33. haftada artık duyabilme, hissedebilme ve görebilme yeteneğini kazanmıştır. Işığı net şekilde algılayabilir seviyeye geldiği için göz bebekleri büyüyüp küçülür. Kafatasında bulunan kemikler daha birbirine kaynamamıştır. Doğum zamanı geldikçe bebeğiniz baş aşağı durumda konum alarak pelvis içine iner, bu da rahim içinde baskı oluşturabilir. Bebeği doğuma hazırlayan bu pozisyonun diğer bir faydası kanın gelişmekte olan beyine gitmesini de sağlamasıdır. Karanlık olan rahim bebeğiniz için idealdir. Henüz bağışıklık yapısı tam olarak gelişmediği için şimdi doğmuş olsaydı özel bir bakıma almak zorunlu olabilirdi. Ayrıca akciğerleri, beyni ve gözleri gelişimini devam ettirir.

Bebeğiniz ses tonunuza göre size tepki vermeye başlamıştır. Eğer o an mutluysanız ve bebeğinize sakin, olumlu bir ses tonuyla yaklaşırsanız size olumlu tepkiler vererek hareketlenmeye başlayacaktır.

Bu hareketlilik sizi de mutlu edecektir. Bu sayede aranızdaki bu mutluluk size ve bebeğinize çok olumlu yansıyacaktır. Bebeğiniz günün bazı kısımlarını uyuyarak geçirir. Uyumadığı zamanlar gözleri açıktır, çevresini izler ve karnınıza tekme atabilir. Bu da belki bebeğinizle ilgilenmeniz gerektiğinin küçük bir sinyali olabilir. Bebeğinizin akciğerleri artık gelişimini bitirme evresindedir. Kendi kendine nefes almaya başlayabilir. Ayrıca akciğerleri tarafından salgılanan surfaktan maddesi de artmaya başlamıştır. Kemikleri sertleşen bebeğinizin iskelet yapısı oluşmaya başlamıştır. Kafasındaki kemikler onun doğum kanalından rahatça çıkabilmesi için daha kaynamamıştır. Bu kemikler beyin hücrelerinin gelişmesi için, yetişkin döneme kadar tam olarak kaynayıp gelişmez.

Karnınız büyüdükçe daha önce olduğundan farklı hareket etmeye başlıyorsunuz. Yürüyüşünüz değişebilir. Parmaklarınızda, bileklerinizde, ellerinizde ağrı ve uyuşukluk yaşayabilirsiniz.

Vücudunuzda bulunan bütün diğer dokular gibi bilekleriniz de su toplayabilir. Karıncalanma, sızlama, yanma veya acı veren bir ağrı yaşatabilir. Mide yanması ve hazımsızlık şikayetleri yaşayabilirsiniz. Bu dönemlerde özellikle yüz bölgenizde şişlikler meydana gelebilir. Şişlikler doğumun ertesinde geçecektir. Bu haftadan itibaren dikkat etmeniz gereken başka nokta da rahimdeki kanamalardır. Miktarı ve yoğunluğuna bakılmaksızın bu haftalarda oluşabilecek kanamalarda doktorunuza başvurmalısınız. Tuvalet ihtiyacınız rahminizdeki baskıdan dolayı artacaktır. Büyüyen karnınızın mesaneye yaptığı baskı sebebiyle tuvaletle olan ilişkiniz bu dönemlerde artacaktır. Ayrıca vücut dokularında sıvı tutulumu nedeniyle el parmaklarınızda uyuşmalar yaşayabilirsiniz.

Bu haftalarda daha fazla enerjiye gereksinim duyarsınız. Tüketeceğiniz besinlerin miktarından çok kalitesi önemlidir.

Bu dönemde D Vitamini, Demir, LCP, DHA tüketmeniz gereken en önemli besinler. Ekşime, mide yanması ve hazımsızlık hissediyorsanız; baharatlı, yağlı yemekler ve kahve tüketmekten kaçının. Hamileliğin 33. haftasında düzenli spor yapmak, en dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir. Bu haftalarda size uygun olan spor hafif tempolu olan yürüyüşlerdir. Düzenli yürüyüş yapmanız, doğumunuzu da basitleştirecektir. 33. haftada da cinsellik için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Sadece karnınıza ve rahminize baskı olmamasına dikkat etmeli ve kendinize en uygun olan pozisyonları tercih etmelisiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 32. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 34. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir