Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 34. Hafta: Bebeğiniz Muhtemelen Doğum Pozisyonunu Aldı!

0PAYLAŞIM

Hamileliğin 34. haftasında bebeğinizin boyu aşağı yukarı 45 cm iken, 2 kilo 150 gram gibi bir kiloya erişmiştir. 34 haftalık bebek, yeni doğan bir bebek gibi davranmaya başlar. Uyanık olduğu zaman gözlerini açabilir, uyuduğu zaman ise gözlerini kapatabilir. Sinir sistemi sürekli gelişmeye devam etmektedir. Cilt yapısı değişim geçirmekte ve gelişmektedir. Akciğerleri gibi, cildinin altındaki yağ katmanı da gelişmeye devam etmektedir. Oluşan tırnakları uzamaya da başlamıştır. Bebeğinizin vücut sıcaklığını korumada yardımcı olan saçları büyük oranda çıkmaya başlamıştır. Aynı zamanda bağışıklık sistemi de küçük mikroplara karşı onu koruyabilecek düzeye gelmiştir.

Hamileliğin 34. haftasında bebeğinizin göz rengi, bebek mavisi olarak isimlendirilen bir renktedir. Fakat bu renk, bebeğin doğumunun ertesinde gözlerinin hangi renk olacağından bağımsızdır.

Gözlerindeki pigmentasyon süreci daha sonuçlanmadığından bu renk varlığına doğumdan sonra da devam edecektir. Doğumdan birkaç hafta geçtikten sonra bebeğinizin gözleri asıl rengine bürünecektir. Karnınızda bebeğinizin öğrenmesini sağlayan sayısız bağlantı, beyninde şekillenmeye başlamıştır. Bu beyin gelişimi bebeğinizin sıklıkla uyumasının sebebidir. REM uykusunda olan bebeğiniz hayal görebilir ve aynı zamanda bir yetişkin gibi gözleri hızla etrafında dönebilir. Bebeğin gelişimi yalnız doğumla birlikte tamamlanmaz. Doğumdan sonraki ilk yıl içinde bebeğin beyin büyüklüğü üç katına çıkmaktadır. Bu da bir yetişkin beyninin dörtte üçü eder.

Bebeğinizi dış dünyadaki zorluklara hazır hal getirmek için antikor üretmeyi sürdürürsünüz.

İyiden iyiye ağırlaşan bedeniniz, hareketlerinizi büyük ölçüde engelleyecektir. Doğumunuza oldukça az bir süre kaldığı için doğum çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu dönemlerde epey fazla yaşadığınız doğum sancıları sizi doğuma hazırlamak içindir. Kısa süren sancılardır. Büyüyen karnınız ve içinizde büyüyen bebeğiniz size bazı fiziksel sıkıntılar yaşatabilir. Mesela, yatış pozisyonunda zorlanabilirsiniz. Hamileliğin 34. haftasında doktorlar çoğunlukla sol tarafa yatmayı önermektedir. Vücudunuzdaki şişlikler devam edecektir. Lokal masaj yapılması şişlikleri biraz engelleyebilir.

Bebeğiniz gereken tüm besinini anne sütünden alacaktır. Bundan dolayı emzirme için sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmeniz gerekir.

Gebelikte olduğu gibi, vücudunuz ilk önce bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak. Bebeğiniz ve kendiniz için beslenmenize önem vermelisiniz. Emziren annelerin günlük en az 2 litre sıvı tüketmeleri gerekir. Haftada en az iki gün balık tüketebilirsiniz. Bu haftalarda düzenli spor yapmak doğuma oldukça yardımcı olacaktır. Gebeliğin üçüncü evresinde size uygun olan spor hafif tempolu olan yürüyüşlerdir. Hem bebeğiniz hem de sizin sağlığınız için doktorunuz aksini söylemedikçe spor yapmak faydalıdır. Doğuma az kalmış olması, doğuma ve bebeğinize dair korkularınızın artmasına sebep olabilir. Bundan dolayı cinsel isteksizliğiniz artabilir. Doğum endişelerinizi doktorunuz ve eşinizle paylaşarak kendinizi rahatlatabilir, cinsel isteksizliğinizin önüne de geçebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte 33. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 35. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir