Habercilikte Devlet Gücüyle Rekabet Olmaz

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Habercilikte Devlet Gücüyle Rekabet Olmaz

Zaman Gazetesi’nin, Anadolu Ajansı (AA) ile yollarını ayırması medya sektöründe geniş yankı buldu.

AA’nın ‘özel haber’, ‘devlet imkânlarıyla haksız rekabet’ gibi yanlış uygulamalarına karşı çıkan Zaman’a meslektaşlarından destek geldi. Sektördeki yarışın, eşit şartlarda ve imkânlarda olması gerektiğini vurgulayan TGRT HABER TV de AA ile sözleşmesini yenilemedi. Tepkiyi haklı bulan gazete yöneticileri, ajans ve internet habercileri, AA’nın kamu eliyle avantaj sağlanmasını eleştirdi. Diğer ajansları yasaklamaya dönen uygulamaların, basın özgürlüğünü yaraladığına dikkat çekti. Zaman ve TGRT’nin tavırlarına hak veren sektör temsilcileri, rekabetin sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için haksız uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

“Zaman’ın tutumu değişime öncülük ediyor.” diyen Ankara Haber Ajansı (ANKA) Yönetim Kurulu Başkanı Veli Özdemir, devlet imkânlarının habercilikte rekabet unsuru olarak kullanılamayacağına işaret etti. Uzun süredir konuyla ilgili ikazlarda bulunduklarını ifade eden Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir de gerekli düzenleme yapılmazsa AA’nın başka abonelerini de kaybedebileceğini dile getirdi. ‘İnternethaber.com’un Genel Yayın Yönetmeni Hadi Özışık ise sorunun sadece Zaman’ı değil bütün basın kuruluşlarını ilgilendirdiğine dikkat çekti: “AA’nın bu tavrı sürerse internet siteleri de kendi başının çaresine bakar.” Medyada yeni taştışmalara zemin hazırlayan sorunla ilgili sektör temsilcilerinin görüşleri özetle şöyle:

Medyada özgürlük tartışması başlatır

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici: “Muhabirlerimiz alanda haber toplarken açıkça bir ayrımcılığa uğruyorlardı. Defalarca bu tutuma tepki gösterdik. AA’nın kamu gücünden kaynaklanan bu durumu kullanması kabul edilemez. Bu tutum, medya özgürlüğü tartışması başlatır. Mesela Reyhanlı’daki patlama. Yaralılar, iki bakan tarafından ziyaret edildi. Hastaneye bizim muhabirimiz herkesten önce gitti fakat bakan geldiğinde muhabirimizi dışarıda bırakıp sadece TRT ile AA’yı aldı. Biz de bunun gerekçesini sorduk. Birçok medya örgütü ve özel haber ajansları da bizim itirazımızı haklı buldu ve bu tavrımıza destek verdi. İtiraz ettiğimiz temel konu bu.”

Yaprak dökümü devam edebilir

Medya Etik Konseyi Başkanı Halit Esendir: “Devlet olanaklarını kullanarak başka ajansların giremediği yere girip bunu haber yaparak ‘özel haber’miş gibi abonelerine satmak doğru değil. Bu bir nevi kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına geliyor. Birçok abone uygulamalardan rahatsız, bunlar düzeltilmezse başka aboneler de ayrılabilir. Bu durum da en başta AA’nın kendisine zarar getirir. Bir an önce haksız rekabeti ortadan kaldıracak düzenlemenin yapılmasını istiyoruz.”

Halkın bilgi alma hakkı engelleniyor

Medya Derneği Başkanı Salih Memecan: “Bu tutum, basın hürriyetiyle bağdaşmamakla birlikte halkın bilgi edinme hakkına karşı da yapılmış bir girişimdir. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına hizmet eden gazetecilere yönelik bu tür engellemeler tekrar etmemeli. Basın özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerekiyor.”

Paralı ‘özel haber’ mantığı yanlış

Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt: AA’nın, özel haberi paralı hale getirip herkese servis etmesi ve bu yolla gazetelerden aldığı ücreti artırma girişimine biz de tepki gösterdik. Büyük oranda finansmanını kamudan sağlayan bir kurumun bu tarz bir yönteme yönelmesi sağlıklı değil. Eğer özel ajanslar performanslarını biraz daha yükseltirlerse AA da bu tavrından vazgeçer.”

Ajans, güç zehirlenmesi yaşıyor

İnternethaber.com Genel Yayın Yönetmeni Hadi Özışık: “Zaman’ın bu cesur çıkışını tebrik ediyorum. Haksız rekabet söz konusu. Bana göre bu bir güç zehirlenmesi. Genel Müdür Kemal Öztürk’e bu meseleyi anlatmak için Ankara’ya gittim, bu kadar önemli mevzuda bana 1 dakika ayırdı. İnternet Medyası Derneği Başkanı olarak isyan ettik. Bu adaletsizlik.”

HASAN KARALI -TUĞBA MEZARARKALI - Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraReyhanlıTRT
Görüş Bildir