Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Google Bile Bilemiyor Bazen! İşte Dev Şirketin Başarısız Olup Fişini Çektiği 20 Proje

42PAYLAŞIM

Google da dahil hiçbir şirket %100 başarıya ulaşamamıştır bugüne kadar. Kimi projeler devrim yaratırken kimi de beklenen sonuçları ne kadar uğraşırsan uğraş vermiyor. İşte her şeyi bilir dediğimiz Google'ın yanıldığı o projeler.

1. Google TV (2010-2014)

Akıllı bir televizyon üretmek için düğmeye basan Google, Intel, Sony ve Logitech gibi firmalarla işbirliğine gitti. 2010 yılının en çok konuşulan projelerinden biri olan Google TV projesine 2014 yılında son verildi.

2. Google Offers (2011-2014)

Google'ın Teklifler uygulaması; "Birleşme ve Sosyal Yaşam" akımı ortaya çıktığında, kullanıcıların bölgelerindeki mağazalarda bulunan günlük indirimleri ve teklifleri kullanıcılara iletme amacıyla üretilen bir ürün olarak piyasaya sürülmüştü. "Birleşme ve Sosyal Yaşam" akımı sona erince, uygulama kullanıcılar arasında unutuldu.

3. Google Web Accelerator (2005-2008)

Google bu uygulama ile sayfaların daha kısa sürede yüklenmesini sağlayarak, kullanıcıların internette daha hızlı bir şekilde gezinmesini amaçlıyordu. Oldukça hatalar içeren uygulama kullanıldığı takdirde, YouTube üzerindeki videolar yüklenmeme sorunuyla karşılaşıyordu. Çok geçmeden Google, 2008 yılında, uygulamanın fişini çekti.

4. DodgeBall (2005-2009)

DodgeBall, kullanıcıların bulundukları mekanları, bugünkü Foursquare Swarm gibi, sosyal medyaya bildirmesini amaçlıyordu. DodgeBall 2009 yılında kapatıldıktan sonra uygulamanın kurucu ortaklarından Dennis Crowley, bugün aynı amaca hizmet etmesiyle kullanılan Foursquare'i, 2009 yılında piyasaya sürmüştü.

5. Google Video (2005-2009)

YouTube'un 2005 yılında gösterdiği hızlı yükselişe özenen Google, Google Videos platformunu duyurdu. Kullanıcılar arasında hiç mi hiç tutulmayan Google Videos, bir sene sonra büyük miktarda zarar etmeye başladı. Bunun üzerine Google -YouTube'un geleceğini öngörerek- 1.65 milyar dolara YouTube'u satın alarak bünyesine kattı.

6. Google Catalogs (2012-2015)

Google Catalogs da ömrü kısa olan platformlardan biri oldu. Google’ın dijital kataloglardan oluşan interaktif alışveriş programının 2013 yılında mobil versiyonu ortadan kaldırıldı ve masaüstü versiyonu da 2 yıl daha dayanabildi. 2015 yılında Google Catalogs’un da fişi kalıcı olarak çekilmiş oldu.

7. Jaiku (2007-2012)

Finlandiya'da Twitter'a rakip olması amacıyla geliştirilen Jaiku, 2007 yılında Google tarafından satın alındı. Halihazırda Twitter platformu hızlı bir yükselişte iken Jaiku, zayıf kullanıcı kitlesiyle duruma dayanamadı. Bunun üzerine Google 2009 yılında Jaiku'ya olan desteğini sonlandırarak, platformun kaynak kodlarını internet âlemiyle paylaştı.

8. Google Health (2008-2012)

Dünya üzerindeki bütün insanların sağlık bilgilerini programa girmesi ve sonrasında bu bilgilerin dünya genelinde bulunan sağlık kuruluşlarıyla paylaşılması amacıyla başlatılan Google Health programına, insanların özel bilgilerini sızdırabilme ihtimali olması dolayısıyla son verildi.

9. Google Answers (2002-2006)

Kullanıcılar Google'ın Answers uygulamasına sıradan şeyler yerine, "1 Litre benzinin içerisinde kaç adet dinozorun kalıntısı vardır?" gibi sorular sorabilmekteydi. Kullanıcıların, soruların cevaplarını alabilmeleri için dolar bazında para ödemeleri gerekiyordu. Bu ücret 2$'dan 200$'a kadar çıkabilmekteydi.

10. Google Lively (Haziran 2008-Aralık 2008)

İnsanların ikinci bir hayata sahip olabilmesi amacıyla internet tarayıcıları ile kullanılabilen Google Lively, kişilerin konuşma odalarına girip karşılıklı sohbet edebilmelerine olanak tanıyordu. Piyasaya sürüldükten 4 ay sonra Google uygulamayı; reklamlara, uygulamalara ve iş sektörüne daha çok odaklanabilme amacıyla rafa kaldırdı.

11. Google X (16 Mart 2005-17 Mart 2005)

Google arama motorunun aksine Google X, kullanıcıların daha spesifik aramalar yapmasına olanak tanıyordu. Sadece 1 gün dayanabilmiş olan Google X'in tasarımı, Apple'ın MacOS masaüstü arayüzüne benzemekteydi.

12. Google Buzz (2010-2011)

Kullanıcılar Google Buzz sayesinde birbirlerine; fotoğrafları, videoları, mesajları, linkleri ve daha birçok bilgiyi gönderebilmekteydi. Başlatıldıktan 18 ay sonra görevine son verilen Google Buzz, daha sonra Gmail'in içine dahil edildi.

13. Google Glass (2012~)

Gözlüğünüz üzerinden bilgilere, internete ve daha birçok şeye erişmenizi sağlayan Google Glass, sahip olduğu yüksek fiyatıyla ve gizliliği ihlal edebileceği endişesiyle kamuoyunda tutulmadı ancak Google'ın yakın zamanda Google Glass 2'yi duyuracağını da belirtelim.

14. Knol (2008-2012)

Wikipedia'nın dünyanın en büyük ansiklopedisi olma yolunda ilerlediğini fark eden Google, bundan geri kalmayarak, kendi ansiklopedisi Knol'u duyurdu. Kullanıcılarının akademik makalelerini dünya çapında paylaşmasını sağlayan Knol, çok az sayıda kullanıcının etkin bulunması sebebiyle başarısız oldu ve görevine son verildi.

15. Google Wave (2009-2012)

E-mail programı olarak ortaya çıkan Google Wave, e-mail olarak aldığınız fotoğrafları, belgeleri ve videoları sınıflandırmanıza olanak tanıyordu. Google Maps'in geliştiricilerinin ürünü olan Google Wave'in başarısız olmasının ardından, 2010 yılında fişi çekildi.

16. Nexus Q (Piyasaya sürülmedi)

YouTube'daki videoları ve Google Music platformunu televizyonunuzda oynatmaya yarayan Google Nexus Q, 2012 yılında "I/O Geliştiricileri Konferansı"nda duyurulmuştu. Sadece bu iki özelliği kullanıcılara sağlamasının yanında 299$ gibi yüksek bir fiyatı olması sebebiyle Nexus Q, piyasaya sürülmeden sonlandırılan projeler arasına girdi.

17. Google Checkout (2006~)

Google aradaki adam olmak istedi. Güvenli alışveriş için ödeme noktası olmak istiyordu. Paypal, Moneygram veya Moneybookers’a rakip olacaktı.  Fakat Paypal bu alanda çok güçlüydü. Google Checkout'un fişi tam olarak çekilmedi ama pek kullanan da yok.

18. Orkut (2004-2014)

Google kendi sosyal ağını Orkut adı altında geliştirdi. Orkut, Brezilya’da birinci sıraya oturdu. Fakat bu başarı sadece bu ülkede kaldı. MySpace ve Facebook diğer ülkelerde çok güçlü.

19. iGoogle (2007-2013)

Google kullanıcılarının kendilerine özel bir Google ekranı oluşturmasını sağlayan iGoogle, Chrome tarayıcı ortaya çıkana kadar oldukça popülerdi. Chrome ve Android platformlarının ağırlığını arttırmasının ardından gerekliliğini yitirmeye başlayan iGoogle, 2013 yılında kapatıldı.

BONUS: Google Plus'ın fişi henüz çekilmedi ama o da yolda görünüyor!

Google'ın sosyal medya platformu Google + beklentiyi hiçbir zaman veremeyen projelerden biri. Googel'ın mikro blog devi Twitter'ı satın almak için girişimlerde bulunduğu iddiaları göz önünde bulundurulduğunda bu projenin de ömrünün sonuna doğru yaklaşmakta olduğunu söylemek mümkün.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir