Gelecek Çok Acımasız Olacak! İşçi Robotlar Geliyor, 2030'da 800 Milyon Kişi İşsiz Kalabilir

 > -

ABD merkezli McKinsey Global Enstitü tarafından yapılan araştırma sonuçları robot teknolojisinin gelişmesinin insanları işsiz bırakacağını gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre robotlar 2030 yılına kadar 400 ile 800 milyon kişiyi işsiz bırakacak. 

46 ülkede 800 meslekle yapılan araştırmada robotların iş dünyasına dahil olması sonucu olarak her beş çalışandan biri işsiz kalacak.

46 ülkede 800 meslekle yapılan araştırmada robotların iş dünyasına dahil olması sonucu olarak her beş çalışandan biri işsiz kalacak.

Gelişmiş ülkelerde robotlar daha çok kişiyi işsiz bırakacak.

Araştırmanın sonucuna göre iş hayatında kullanacak olan robotlar ekonomisi gelişmiş ülkelerde daha çok kullanılacak. 

İş kaybının üçte biri Almanya, ABD gibi zengin ülkelerde gerçekleşecek. Araştırmaya göre ABD’de 39-73 milyon kişi 2030 yılına kadar işinden olacak.

Zengin olmayan ülkelerde ise robotlar iş dünyasında daha az kullanılacak.

Ekonomisi güçlü olmayan ülkelerde ise robotlara yapılan yatırım daha az olacağından robotların iş dünyasındaki etkinliği daha az olacak. Araştırma sonucuna göre Hindistan’da işlerin sadece yüzde 9’u robotlara bırakılacak. 

McKinsey Global Enstitü'ye göre robotlaşmanın ülkeler üzerindeki etkisi dört etkene bağlı; gelir seviyesi, ücret oranları, demografi ve endüstri yapılandırması.

Makine operatörleri ve gıda sektörü çalışanlarının işleri tehlikede.

Robotlar en çok makine operatörlerini ve gıda sektörü çalışanlarının işlerini ele geçirecekler. Robotların etkin olacağı diğer işler ise mortgage komisyoncuları, hukukçulara yardımcı iş alanları, muhasebeciler ve back-office çalışanları.

En az zarar görecek meslekler ise doktorlar, hukukçular, öğretmenler, barmenler, bahçıvanlar, tesisatçılar, bakımevi çalışanları olarak raporda yer alıyor.

Robotlar yeni iş kolları da yaratacak.

McKinsey Global Enstitü'nün araştırmasına göre önümüzdeki 15 yıl içinde tıpkı 1900’lü yıllarda tarımcılıktan endüstriyel hayata geçişin yaşandığı bir süreç yaşanacak. 

Bu süreç içinde 1980'lerde bilgisayarın hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan iş kolları gibi yeni iş kolları da ortaya çıkacak.

McKinsey Global Enstitü'nün yaptığı araştırmanın sonucu 👇

Sosyal medya da işçi robotları gündemine aldı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir