Fransa’da Nükleer Kaza

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fransa'daki Fessenheim nükleer santralında yangın

Fransa'daki Fessenheim nükleer santralında yangın

Fransa'daki bir nükleer santralda çıkan yangın nedeniyle yaralananlar olduğu belirtiliyor.

Acil durum yetkililerinin ve yerel medyanın verdiği bilgilere göre, ülkenin doğusundaki Fessenheim santralında söndürme çalışmaları sürüyor.

Reuters, yerel yetkililere dayandırdığı haberinde, yangına "istenmeyen bir kimyasal reaksiyonun" sebep olduğunu duyurdu.

Ülkenin en eski nükleer reaktörlerinin bulunduğu santral, Almanya sınırı yakınlarında.

Fessenheim, birçok defa nükleer karşıtlarının protestolarına hedef olmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Fransa’da Nükleer Kaza

Fransa’nın Fessenheim nükleer santralinde patlama meydana geldi. Fransız enerji tedarikçisi EDF olayın başta yangın olduğunu söylemiş, sonrasında ise patlama sebebini kimyasal tepkime sebebiyle oluşan buhar patlaması olarak düzeltmişti. Olayda iki çalışan yaralandı.

Fessenheim nükleer santrali uzun yıllardır, özellikle de Fukuşima nükleer felaketinden sonra depremsellik ve sel risklerine karşı yeterli güvenlik önlemleri olmadığını işaret eden bilimsel çalışmalar ve raporlarla, hararetli tartışmaların merkezinde bulunuyor. Bu sebeplerden dolayı reaktörün 2017 yılında kapatılması talep edilmişti, ancak reaktörü işleten Fransız enerji tedarikçisi EDF bu raporları göz ardı ediyor.

Avrupa’da nükleer enerjinin en yaygın olduğu ve köklu bir nükleer kültüre sahip Fransa’da bile nükleer reaktörde tam olarak ne olduğunu öğrenmek mümkün olmadı. Devlet ve şirket yetkilileri her zamanki açıklamalarını yaptılar: kamu güvenliğini tehdit edecek hiç bir risk olmadığını, kazada radyoaktif sızıntı meydana gelmediğini açıkladılar.

Nükleer kültür ve şeffaflık gibi hassas konularda Rusya ile karşılaştırılamayacak kadar ilerde bulunan Fransa’da bu durum yaşanırken. Çernobil felaketini bile dünyadan günlerce saklayan Rus şirketinin inşa edip işleteceği Akkuyu’daki nükleer santralde meydana gelebilecek olası kazaları da akla getiriyor.

( Greenpeace )

URL : http://www.yesilgazete.org/?p=63044

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaFransaGreenpeaceRusya
Görüş Bildir