Ergenekon Davasında Yeni Karar

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ergenekon Davasında Yeni Karar

Ergenekon Davasında Yeni Karar

"Ergenekon" davasına bakan mahkeme heyeti, 2001 yılında Tuncay Güney ve Ümit Oğuztan ile yapılan mülakata ilişkin video kayıtlarının, bazı eksiklik ve kelime yanlışlarının giderilmesi için yeniden çözümünün yapılmasına karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık olarak dinlenilen İstanbul eski Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Ahmet İhtiyaroğlu'na, Tuncay Güney'in 2001 yılına ait mülakatına ilişkin video kayıtları izletildi.

İhtiyaroğlu, Tuncay Güney'e, mülakata başlamadan önce "Seni kim gönderdi" diye sorduğunu belirterek, "Güney, CIA'ya çalıştığını, Amerika'nın komünizmle mücadele için NATO tarafından kurulan örgütü tasfiye etmeye çalıştığını, kendisinin görevlendirildiğini anlattı" dedi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, "CIA ajanı... Casusluk suç. Bunu bildirdiniz mi?" sorusu üzerine İhtiyaroğlu, "Ben soruşturmaya isteyerek katılmadım. Bir şey yapmadım. Güney, benim suçlum değildi. Keşke söyleseydim. İnsanın basireti bağlanıyor" diye konuştu.

Güney ile yapılan mülakat arasında o dönem İstanbul Organize Suçlar Şubesi müdürü olan Adil Serdar Saçan ile tartıştığını ifade eden İhtiyaroğlu, "Adil beyle tartıştık. 'Bunu teröre gönder' dedim. O proje izni almaya karar verdi" dedi.

İstihbarat Şube Tuncay Güney'i dinlemiş

İhtiyaroğlu, Güney'in birileri tarafından doldurulduğunu öne sürerek, "İstihbarat Şube tarafından Güney'in telefonları dinlenmiş. Görüntülerini kasete çekmişler. Bu konu, İstihbarat Şube'ye nasıl geldi, karar nasıl alınarak dinleme yapılmış, neye göre karar alınmış bilmiyorum. İşin garibi, aynı dönemde (Sedat) Peker konusunda biz de çalışıyorduk" diye konuştu.

Güney'in mülakatına ilişkin video kayıtlarının izletilmesine ara veren mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

Öte yandan, ara karar alan mahkeme heyeti, duruşma araları sırasında sanıkların salondan çıkarılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, "tutuklu sanıkların tutuksuz sanık ve avukatlarla yüksek sesle konuştuklarını, izin verilmemesine rağmen fiziki temasta bulunduklarını ve uyarılara rağmen madde alışverişi yapıldığını" gerekçe göstererek, duruşma aralarında sanıkların salondan çıkarılmasına hükmetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ErgenekonİstanbulNATO
Görüş Bildir