'Erdoğan’dan Rol Çalıyor'

-

Erdoğan’Dan Rol Çalıyor

Erdoğan’Dan Rol Çalıyor

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Birleşmiş Milletler (BM) 67’nci Genel Kurulu'nda kürsüye gelerek bir konuşma gerçekleştirdi.

Mursi’nin konuşması, kimi yabancı basın kaynaklarınca, Mısır Cumhurbaşkanı’nın Ortadoğu’da başrolü üstlenmek istediği şeklinde yorumlandı.

BM Genel Kurulu'na ilk kez seslenen Mursi, Suriye’den Filistin’e tüm Ortadoğu’daki sorunlara değindiği konuşmasında, “Filistin halkı da saygınlık ve özgürlüğün kazandırdıklarından uzak kalmamalıdır” diyen Cumhurbaşkanı Mursi, “Suriye'de savaş bitene kadar rahat etmeyeceğim” sözleriyle Suriye hassasiyetini dile getirdi.

"MISIR'IN ÖNCÜLÜĞÜNDE BİR GİRİŞİM" Mursi, şimdiye kadar Türkiye'nin aktif olarak müdahil olduğu Suriye'deki iç savaşın bitmesi için Mısır’ın öncülüğünde bir girişime de kollarını sıvadı. Suriye’de yaşananları “çağın trajedisi” olarak niteleyen ve “hepimiz bu trajediye son vermeliyiz” diyen Mursi, uluslararası toplumu, Suriye'de Esad ailesinin 40 yıldır devam eden diktatörlüğüne karşı 18 aydır devam eden gösterilerde dökülen kana son vermek için Kahire'nin başlattığı girişime destek vermeye çağırdı.

MURSİ BAŞ ROLE TALİP Associated Press, haberi, Mursi'nin Suriye için kendine biçtiği bu yeni rol nedeniyle "Mursi, Ortadoğu'da baş rolü üstleniyor" başlığıyla duyururken, Kanada merkezli 'Globe and Mail', habere "Mursi'nin mesajı net: O, Ortadoğu'nın yeni lider tipi" başlığını verdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerFilistinMısırSavaşSuriye
Görüş Bildir