Dünya Her Gün Başka Bir Felaketle Boğuşurken Gezegenimizi Kurtarmak İçin Güzel Şeyler Yapanlar da Var!

94PAYLAŞIM

Ormanlar yanıyor, buzullar eriyor, okyanuslar plastikle doluyor. Tüm bunların yanında dünyayı korumak için önemli adımlar da atılıyor.

1. McDonald’s kamyonları, restoranlarda kullanılan kızartma yağıyla çalışıyor.

2007’den beri, McDonald’s mutfaklarında kullandıkları yağları toplayarak biyoyakıt üretmektedir. Restoranlardan yağ toplandıktan sonra temizlenir ve özel geri dönüşüm tesislerine gönderilir. Daha sonra, bu yakıt şirket araçlarının %42'sinde kullanılır. Birçok Avrupalı lojistik şirketi nakliye için bu yakıtı kullanıyor.

2. Tokyo'da çöpten beton ve asfalt üretiliyor.

Tokyo halkı çöp toplama konusunda çok özenlidirler. 24 sayfalık bir çöp kılavuzları var! Japonya'daki çöplerin çoğu yakılır ve kötü gaz atmosfere yayılmadan önce iyice temizlenir. Yanmış çöpten çıkan kül daha sonra beton ve asfalt üretmek için kullanılır.

3. Portland'da normal su borularından bazıları elektrik üreten türbinli borularla değiştirildi.

Oregon'daki LucidEnergy'nin kurucuları temiz enerji üretmek için yeni bir yöntem buldular. Küresel türbinleri büyük çaplı su borularına yerleştirdiler. Türbinler, zaten şehirden akan suyla elektrik üretiyor. Tahminler, 20 yıl içinde bu boruların 2 milyon dolar değerinde enerji üretmiş olacağı yönünde.

4. Hong Kong'daki banyoların %80'inde tatlı su tasarrufu için deniz suyu kullanılmaktadır.

Hong Kong'da yeterince temiz su kaynağı bulunmamakta ve bu nedenle suları son 150 yıldır yakın bir bölgeden temin edilmektedir. Sorunu çözmek için Hong Kong makamları sadece deniz suyu kullanılan ayrı bir kanalizasyon sistemi inşa etti. Bu, onlara çok fazla tatlı su kazandırıyor. Aynı zamanda tuzlu atık suyun deniz yaşamı için daha az toksik olduğunu düşünülüyor.

5. Endonezya'da otobüs ücretinizi ödemek için atıklarınızı kullanabilirsiniz.

Endonezya, Suroboyo sakinleri, bazı otobüs duraklarında plastik atıkla otobüs ücretlerini ödeyebiliyorlar. Bu hem çöplerin ayrıştırılması işlemini kolaylaştırıyor hem de trafikteki kişisel araç sayısını azaltıyor.

6. İsviçre'de havadaki karbondioksidi çeken bir fabrika var.

Zürih'ten çok uzak olmayan bir yerde, CO2'yi atmosferden emmek için özel filtreleri olan bir fabrika var. Bu gaz daha sonra sebze yetiştirmek, gazlı içecekler üretmek gibi farklı alanlarda kullanılıyor. Fabrika her yıl yaklaşık 900 ton CO2 temizlemeyi planlıyor.

7. İsveç en büyük ağaç ihracatçısıdır ama buna rağmen orada her yıl ihraç edilenden daha fazla ağaç yetişmektedir.

Ormanlar, İsveç'teki ülke topraklarının yarısından fazlasını kaplar ve 1 ağaç kesildiğinde yerine 3 tane dikilir. Ülkede kendi ihtiyaçları ve ihracat için büyük miktarlarda ağaç kesilse de, İsveç'teki orman sayısı son 100 yılda ikiye katlandı ve artmaya devam ediyor.

8. Yenilebilir ambalaj;

Çoklu içecek kutularını bağlamak için kullanılan plastik halkalar, günümüzde deniz yaşamının karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Başta kuşlar ve  kaplumbağalar olmak üzere birçok canlı için büyük tehdit oluşturuyorlar. E6PR, sadece %100 oranında biyolojik olarak parçalanabilen değil, aynı zamanda balıklar ve diğer hayvanlar için yiyecek olarak da kullanılabilen malzemeden halkalar üretmeye başladı.

9. Moskova'da atıklarla sinema, tiyatro, müze ve konser bileti alınabiliyor.

“Çevre İçin Sanat” projesi ile insanlar Moskova'da geri dönüştürülebilir çöpleri ile sinema, tiyatro, müze veya konser biletleri alabiliyor. İnsanlar geri dönüşüm için en az 2 kilo alüminyum, 4 kilo kağıt, cam veya plastik vermek zorunda. Bu çöpler 10 farklı yerde geri dönüştürülebilir.

10. Gönüllüler Hindistan'daki Versova sahilinden yaklaşık 5 milyon kg çöp topladıktan sonra, kaplumbağalar 20 yıldan sonra ilk kez yumurtalarını bırakmak için geri döndü.

Mumbai’li bir avukat olan Afroz Shah, binlerce kişiyi tonlarca çöp altında kalmış olan Versova Plajı'nı temizlemek için teşvik başardı. Kumsalın tamamen temizlenmesi için hem gecekondulardan gelen insanlar hem de Bollywood'un yıldızlarından oluşan gönüllü ekip 86 hafta süren çalışma sonucu plajı tamamen temizledi. Afroz Shah'a BM tarafından “Dünya Şampiyonu” unvanı verildi. Temizlikten kısa süre sonra, yirmi yıldan fazla bir süredir orada görülmeyen deniz kaplumbağaları yeniden plaja döndü. 80'e yakın deniz kaplumbağası plaja yavrularını bıraktı.

BONUS: Bozuk mayonezler enerjiye dönüştürüldü.

Michigan Üniversitesi kampüsünde 4.700 litre mayonez bozulduktan sonra, çalışanlar onları çöpe göndermedi. Su ve endüstriyel atıkların temizlenmesi için kullanılan bir makine olan 'anaerobik sindiriciye' attılar ve kimyasal reaksiyon sonucunda ısıya ve elektriğe dönüşebilecek biyogaz ürettiler. Yeni mayonez enerjisi, yakınlardaki çiftliklerin ihtiyaçları için kullanıldı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gunesliler

Bu arada Onedio' da kendini Editör sananlardan daha güzel içeriklerin var. N' olur sen de bozayım deme. Gördükçe, gerektiğinde, eleştireceğim.

gunesliler

Bu iyilikler bir şeyma içeriği kadar rağbet görmeyece yine. Adamlar neler yapıyorlar, bizim şeyma da hidroklorik asit tavsiyesi versin.. (:

Görüş Bildir