Gezegen mi Plastik mi? National Geographic'in Yeni Sayısı Acı Gerçeği Gözler Önüne Seriyor!

-

National Geographic dergisi Gezegen mi Plastik mi? adı altında bilgilendirici fakat şok edici yeni sayısını yayınladı.

Bu şaşırtıcı sayıdan kesitler derleyen BoredPanda içeriğini ise sizler için çevirdik:

Kaynak: https://www.boredpanda.com/plastic-crisi...

National Geographic'in yeni sayısında plastik atıklar ele alınıyor.

Fotoğraf: National Geographic

Çoğumuzun da farkında olduğu gibi, çevremizde çok fazla plastik var.

"Fotoğrafçı İspanya'daki bir atık sahasındaki bu leylekgili bir plastik poşetten kurtardı. Bir poşet birden fazla kez öldürebilir. Leşler çürüyor fakat plastik poşetler kalıyor, ve tekrar boğulmaya ya da hapsedilmeye neden olabiliyor."

Fotoğraf: John Cancalosi/National Geographic

Hepimiz bir plastik poşeti direkt olarak çöpe atarken, tam olarak anlayamayacağımız bir probleme katkı sağladığımızı bilerek suçlu hissediyoruz.

"Bangladeş'teki Buriganga Nehri'nin bir kolundaki bir köprünün altında, bir aile plastik şişelerdeki markaları çıkarıyor ve hurdacıya satmak için yeşil renkliler ile beyazları ayırıyor. Buradaki atık toplayıcıların aylık ortalama $100 gibi bir geliri var."

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

Fakat, ya plastik bağımlılığımızın korkunç sonuçlarıyla karşı karşıya kalsaydık?

"Bugün en büyük plastik marketini paketleme materyalleri oluşturuyor. Bu çöp şimdi, dünya çapında üretilen plastik atığımızın neredeyse yarısını oluşturuyor. Bunun çoğu hiçbir zaman geri dönüştürülmüyor ya da yakılmıyor."

Fotoğraf: Jayed Hasen/National Geographic

Bu güçlü ve kalp kırıcı görüntüler de her yıl atılan 9 milyon ton plastik atığın açıkça çevremize ve vahşi yaşama ne yaptığını ortaya koyuyor.

"Madrid belediye binasının dışındaki Cibeles Fıskiyesi'ni plastik şişeler tıkıyor. Luzinterriptus adındaki bir sanat topluluğu geçen yıl bu ve diğer iki Madris fıskiyesini 60,000 atık şişe ile doldurarak tek kullanımlık plastiklerin çevremiz üzerindeki etkisine dikkat çektiler."

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

Tüketicinin plastik kullanım şeklini değiştirmeyi amaçlayan ünlü derginin kampanyasının hedeflerinden biri de bu.

"Eski bir plastik balıkçı ağı, Akdeniz İspanya açıklarında bir sini kaplumbağasını tuzağına düşürmüş. Kaplumbağa nefes almak için başını suyun üzerine uzatabiliyordu fakat fotoğrafçı onu kurtarmasa ölürdü. Terk edilmiş aletlerle "hayalet avcılık" deniz kaplumbağaları için büyük bir tehdit."

Fotoğraf: Jordi Chias/National Geographic

Çünkü her değişim, ne kadar yararsız görünürse görünsün, bir noktada yardım ediyor.

"Okinawa, Japonya'da bir keşiş yengeci yumuşak karnını korumak için bir plastik şişe kapağına uğramış. Kumsallara gidenler yengeçlerin normalde kullandığı kabukları topluyor ve geriye çöp bırakıyorlar."

Fotoğraf: Shawn Miller

Derginin kendi de örnek olmak için bu sayılarını plastikte değil kağıtta göndermeye başlıyor.

"Akıntıda gidebilmek için, denizatları sürüklenen deniz yosununa ya da doğal molozlara tutunurlar. Endonezya'nın Sumbawa Adası'ndaki kirli sularda ise, denizatı bir plastik kulak çubuğuna tutunmuş. 'Hiç var olmasaydı dediğim bir fotoğraf.' demiş fotoğrafçı Justin Hofman." 

Fotoğraf: Justin Hofman/National Geographic

Kampanya plastik poşetleri, şişeleri ve pipetleri sorunsal ürünler olarak tanımladı.

"Dünya çapında her dakika yaklaşık bir milyon plastik içecek şişesi satılmakta."

Fotoğraf: David Higgins/National Geographic

Ve tüketicileri plastik kullanımlarını bilinçli basit tercihler yaparak ciddi derecede azaltmaya söz vermek için teşvik ediyor.

"Bazı hayvanlar şimdi plastik dünyasında yaşıyorlar. Harar, Etiyopya'daki bu sırtlanlar gibi... Çöp kamyonlarını dinliyorlar ve yemeklerinin çoğunu çöpte buluyorlar."

Fotoğraf: Brian Lehmann/National Geographic

Söz verecek misiniz?

"Yaklaşık 700 tür deniz hayvanın bugüne kadar plastik yediği ya da plastiğe dolaştığı bildirildi."

Fotoğraf: David Jones/National Geographic

Fotoğraf: OHN JOHNSON

"130 yıl boyunca National Geographic dünyanın her yerindeki okuyucularına onun güzelliklerine açılan bir pencere sağladığı gibi, karşılaştığı tehditleri de göstererek gezegenimizin hikayelerini dökümanladı.

"2050'ye kadar hemen hemen her deniz kuşu türü plastik yiyor olacak."

Fotoğraf: Praveen Balasubramanian/National Geographic

"2015'ten itibaren 6.9 milyon ton plastik atık ortaya çıkmış. Bu atıkların yaklaşık %9'u geri dönüştürülmüş, %12'si yakılmış, %79'u ise çevrede ya da atık sahalarında birikmiş."

Fotoğraf: Abdul Hakim/National Geographic

"Her gün alandaki kaşiflerimiz, araştırmacılarımız ve fotoğrafçılarımız tek kullanımlık plastiğin okyanuslarımız üzerindeki yıkıcı etkisine ilk elden tanık oluyorlar ve durum gittikçe vahim bir hal alıyor."

"Hindistan, Mumbai'nin dış mahallelerinden Kalyan'da gün doğumundan hemen sonra, plastik arayan çöp toplayıcılar, bir kuş sürüsü ile birlikte çöplükte günlük turlarına başlıyorlar. Uzakta, çöp kamyonları mega şehirden çöplük yaylasına geliyorlar. Kırmızı kumaşı taşıyan kadın atık bölgesinde yaşıyor."

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

"Dakka, Bangladeş'teki Buriganga Nehri'nin kıyılarına beyaz plastik atıklar vurunca, aynı anda oğlu Momo'ya bakan Noorjahan onları düzenli olarak çevirerek kurumaları için seriyor. Plastikler sonunda bir geri dönüşümcüye satılacak, Dünya çapındaki plastiklerin %5'inden azı geri dönüştürülüyor."

Fotoğraf: Randy Olson/NationalGeographic

"Toplanıp yıkanan ve elle ayrılan renkli plastik parçaları Buriganga kıyılarında kuruyor. Günde 11,000 ton atık çıkaran 18 milyon nüfuslu Dakka'nın içinde ve çevresinde, serbest geri dönüşüm endüstrisinde yaklaşık 12,000 kişi çalışıyor."

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

"Recology markasının San Francisco'daki en büyük geri dönüşüm tesisinden her gün 500 ila 600 ton atık geçiyor. Alışveriş poşetlerini kabul eden ABD'deki sayılı tesislerden birinde, geri dönüştürülen tonaj son 20 yılda iki katından daha fazlasına çıktı."

Fotoğraf: Randy Olson

"'Gezegen mi Plastik mi?'girişimi ile büyüyen krizin hikayelerini paylaşacağız, en son yapılan araştırmalar ve bilim üzerinden değinmeye çalışacağız ve dünyanın her yerindeki okuyucularımızı tek kullanımlık plastikleri nasıl ortadan kaldırabileceğimiz ve okyanuslara gitmelerini engelleyebileceğimiz konusunda eğiteceğiz."

"Valenzuela, Filipinler'de plastik şişe dolu kamyonlar geri dönüşüm tesisine park ediyor. Şişeler büyük şehir Manila'nın sokaklarından onları buraya getiren hurdacılara satan çöp toplayıcılar tarafından toplanmış. Plastik şişeler ve kapaklar parçalanacak ve geri dönüşüm zincirine satılıp ihraç edilecek."

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

Fotoğraf: Randy Olson/National Geographic

Çin, dünyadaki en büyük plastik üreticisi ve dünya toplamının çeyreğinden fazlasına denk geliyor. Bu plastiğin çoğu ihraç ediliyor.

Fotoğraf: Richard John Seymour

Fotoğraf: Richard John Seymour

Plastik bilimi ile ilgili daha fazla şey öğrenmek için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz:

Bu çizelge ise yıllar içinde artan plastik kullanımını gösteriyor:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

dünyalılardan tiSkiniyorum.

bir-basak-kadini

İnsan bu dünyanın kanseridir!

bldczd

bu çok üzücü bir durum bence herkez elinden geldiğince plastik kullanımını azaltmalı ve atık olanlarıda geri dönüşüm yoluyla tekrar kulanılması sağlanmalı. bu konuda tavsiyeye açığım elimden geldiğince uygularım.

heavenonearth

Bütün dünyanın birleşip halletmesi gereken çok ciddi bir problem bu..Hayvanların neslini çeşitli yollaradan zaten tüketiyoruz..Bu engellenebilecek bir durum..Ama insanlar uyanmamamkta okadar ısrarcı ki ne yapılsa boş..

esen-miray-yilmaz

Plastik kanser gibi yayılmış hayatımıza. İçecekler-konserveler falan cam şişelerde, kavanozlarda olsa market poşeti bezden olsa da aldığın mercimek bile plastik poşette ve sadece gıda değil; ilaç sanayinden oyuncak, kullan at malzemeler akla hemen gelen gelmeyen her şey plastik ve plastik ambalaj. Dünyanın bu beladan kurtulması için radikal kararlar alması ve el birliğiyle bir an önce uygulamaya başlaması şart.

Görüş Bildir