Devlet, PKK'ya Vergi Ödemiş!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Devlet, PKK'ya Vergi Ödemiş!

Devlet, PKK'ya Vergi Ödemiş!

Hakkari’deki gümrük kapısı teröristler için çalışıyormuş…

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, kaçakçılardan, getirdikleri mallardan değerine göre “gümrük vergisi” adı altında haraç alan ve örgüte büyük gelir elde eden terör örgütü PKK ’nın, Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı olan ve İran ’a açılan Esendere Sınır Kapısı ’nı da adeta “kurtarılmış gümrük kapısı” haline getirdiği, PKK adına buradan hayali ihracat yaptığı, devletten önemli miktarlarda haksız vergi iadesi de aldığı belirlendi.

BAYRAĞIMIZI İNDİRMİŞLERDİ

Esendere’de daha önce bayrağımızı indirip yerine terör örgütünü simgeleyen bez parçalarını asan PKK’lılar, sınır kapısının girişine de “PKK Gümrük Kapısı” tabelası asmışlardı. Esendere’deki vurgunun çok boyutlu olduğunu dikkate alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, PKK adına hayali ihracat yaptıkları belirlenen kişi ve şirketlerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı’nı da devreye soktu.

SKANDAL İÇİNDE SKANDAL

Esendere Gümrük Kapısı’nda hayali ihracat yapıldığı ve elde edilen gelirin PKK tarafından kullanıldığına ilişkin ihbarlar üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişleri Murat Şanlı, Ali Ortapolat, Ahmet Ünal kapsamlı bir araştırma yaptı. Müfettişler düzenledikleri raporda, terör örgütünün hayali ihracatının bir bölümünü belgeledi. Müfettişlerin düzenledikleri raporda, bakanlığın bazı üst düzey yetkilileri hakkında da işlem yapılması önerildi. Ancak, bu rapor 7 ay hiçbir işlem yapılmadan sümenaltında tutuldu. Müfettişlerin “yanlı” hareket ettiği belirtilip, bu kez müfettişler hakkında işlem yapılması için müfettiş görevlendirildi.

İRAN’A GİDİP ARAŞTIRDILAR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Esendere Gümrüğü ile ilgili MHP Milletvekili Alim Işık’ın sorusuna şu karşılığı verdi:

“Soruşturmada görevli farklı müfettişlerden alınan yazılardan, uyumlu bir çalışma yapılamadığı anlaşıldığından muhtemel sorunların önlenmesi amacıyla incelemenin devamını yürütmek üzere 6 müfettiş görevlendirdim. Müfettişler, İran’a gidip oradaki sınır kapısında ihracatların gerçek olup olmadığını araştırıyor. Halen geniş kapsamlı inceleme devam ediyor.”

23 MİLYON LİRA HAKSIZ İADE

Yazıcı, Esendere Gümrük Müdürlüğü’nden İran’a yapılan ihracatlar, sınır ticareti kapsamında gerçekleştirilen işlemler ile bazı firmaların Esendere, Hakkari, Ambarlı ve Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlükleri’nde yaptıkları ihracatların incelenmesi amacıyla başmüfettiş ve müfettişlerden oluşan çalışma ekibi görevlendirdiğini ifade etti. Düzenlenen rapor sonucunda inceleme konusu firmalar adına Esendere, Halkalı, Ambarlı ve Atatürk Hava Limanı Gümrük Müdürlükleri’nce tescilli ihracat beyannameleriyle, ihracat beyannamelerinde kayıtlı bedeli 400 milyon lira olan ihracat için 23 milyon lira haksız KDV iadesinden yararlandıkları saptandı.

MİT DE DEVREDE

Bakan Yazıcı, yürütülen çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Soruşturma raporu, gereğinin yapılması için Ankara, Yüksekova, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılıkları’na, Kalkınma, Ekonomi ve Milli Savunma Bakanlıkları’na, bakanlık birimlerine haksız alınan KDV’nin takip ve tahsili için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na, suç gelirlerinin aklanması mevzuatı açısından değerlendirilmek üzere Maliye Bakanlığı MASAK Başkanlığı’na, Hakkari Valiliği’ne gönderilmiştir.” Olayla ilgili MİT’in de devrede olduğunu ifade eden Yazıcı, “Raporda, elde edilen kazanımın terörün finansmanında kullanıldığı yönünde yorum var. Anılan rapor MİT Müsteşarlığı’na da gönderilmiştir” dedi. (CTK)

Haberin kaynağı için tıklayın: http://sozcu.com.tr/hakkarideki-gumruk-kapisi-teroristler-icin-calisiyormus.html

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraHakkariHayati YazıcıİranMilliyetçi Hareket PartisiTerörvergi
Görüş Bildir