Demirtaş: 'BDP'nin PKK ile Organik Bağı Yok'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Demirtaş: 'BDP'nin PKK ile Organik Bağı Yok'

Demirtaş: 'BDP'nin PKK ile Organik Bağı Yok'

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK ile BDP arasında hiçbir zaman organik bağ olmadı. Ama bizi doğrudan PKK ile aynıymış gibi göstermek, büyük bir hatadır, yanlıştır" dedi.

Selahattin Demirtaş , partisince başlatılan ’Diyalog Toplantıları’ kapsamında Mersin’in merkez Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen ’Alevilerle Buluşma’ etkinliğine katıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da katıldığı toplantıda konuşan Demirtaş, 500 yıllık tarihiyle Alevi sorunun bu coğrafyanın en büyük sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

BDP olarak hiçbir zaman Alevi sorununa uzak durmadıklarını belirten Demirtaş, sorunu en ince ayrıntısına kadar dinlemek ve tartışmak istediklerini vurguladı. Kürt sorununda olduğu gibi Alevi sorununda da sorunu yaşayanların çözümün dışına itilemeye çalışıldığını ileri süren Demirtaş, "Bu güne kadar Alevileri katlederek, yakarak, yok sayamaya çalışarak bitiremeyeceklerini anladılar, bu gün farklı stratejiler uyguluyorlar. Şimdide çözümün muhatapları dışarıda tutularak Alevi mücadelesinin içerisi boşaltılmaya çalışılıyor. Hükümet ve Diyanet İşleri Başkanlığı Alevilerin inanç şekillerine, ibadethanelerine tanımlar yapmaya çalışıyor bu kimsenin haddi değildir. Kimse kimsenin inancına, ibadethanesine isim koyamaz, bunun konuşuluyor olması bile utanç vericidir. Bizler Aleviler, Kürtler ve tüm ezilmiş kesimleri nasıl bir araya getirebiliriz onu konuşmalıyız" dedi.

Alevilerin 500 yıldır bu topraklarda ciddi katliamlara ve kırımlara maruz kaldıklarını ileri süren Demirtaş, bu güne kadar Alevilerin bu baskılara karşı ciddi bir beraberlik ve direniş gösteremediklerini anlattı.

BDP’NİN PKK İLE ORGANİK BAĞI YOK

Haberin Tamamı İçin:

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "PKK ile BDP arasında hiçbir zaman organik bağ olmadı. Ama bizi doğrudan PKK ile aynıymış gibi göstermek, büyük bir hatadır, yanlıştır" dediRadikal Gazetesi, Uluslararası ve yerel haberler, Dünyadan gelişmeler, Sondakika haberleri, Radikal İki, Radikal Hayat, Radikal Kitap, Haber, Türkiye, Politika, Siyaset, Ekonomi, Finans, Kültür, Sanat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviBarış ve Demokrasi PartisiKitapMersinSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir