Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den Mansur Yavaş Açıklaması Geldi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den Mansur Yavaş Açıklaması Geldi

CHP'den Mansur Yavaş Açıklaması Geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması ve Mansur Yavaş'ın adaylığı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Birbirinden çok farklı olan vize serbestisi ile geri kabul konusunun aynı başlık altında değerlendirilmesinin yanlış olduğunu savunan Loğoğlu, "Geri kabul anlaşması Türkiye 'ye ağır yükümlülükler getiren bir anlaşma. Anlaşmanın getirdiği yükümlülükleri de Meclis onayından sonra hemen uygulamaya koyacak. Geri kabul anlaşmasının getirdiği yükümlülüklere karşı vize serbestisi uygulaması en erken 3,5 yıl sonra gündeme gelecek. O da AB tarafının yapacağı bir değerlendirmeye bağlı olarak. Olup olmayacağı belli olmayan bir şeye karşı biz çok ağır yükümlülükler üstlenen bir noktaya getirilmiş bulunuyoruz" dedi.

Vize serbestisi konusunun Türkiye'nin doğal hakkı olduğunu, ancak yeterince ve etkili müzakere edilemediği için bugünlere gelindiğini ifade eden Loğoğlu, "Elma ile armudu karıştırırcasına vize serbestisi ile geri kabul anlaşmasını aynı teraziye koyduk. Ve bunu bir müzakere başarısı gibi takdim eden bir AB işleri bakanımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Loğoğlu, dün Hürriyet gazetesinde Tolga Tanış imzası ile yer alan ve Türkiye'den Suriye'ye silah satışının belgelendiğini duyuran habere de değindi. Türkiye'nin Suriye'ye silah satışının, Suriye'deki sorunların çözümüne ilişkin diplomatik çabaların arttığı dönemde daha da yoğunlaştığını söyleyen Loğoğlu, "Bunu kim, kime nasıl satıyor? Ambargoya ve uluslararası hukuk kurallarına, bu kadar inkara rağmen Birleşmiş Milletler bu gerçeği apaçık ortaya koyuyor. Bakalım bu sefer Sayın Bakan ve Sayın Başbakan bu konuda ne diyecekler?" diye konuştu.

YAVAŞ İDDİASINA DEĞERLENDİRME

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Loğoğlu, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının Mansur Yavaş olacağı yönündeki haberler ve buna ilişkin tepkilerin hatırlatılması üzerine de 21 Aralık günü Merkez Yönetim Kurulu, 22 Aralık günü ise Parti Meclisi (PM) toplantısının yapılacağını bu toplantılarda yerel seçim komisyonunun çalışmalarının ele alınacağını söyledi. Loğoğlu, "22 Aralık PM toplantısı sonuçlanıncaya kadar duyacağınız her şey söylentiden ibaret" dedi.

Radikal

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanBirleşmiş MilletlerCumhuriyet Halk PartisiSuriyeTürkiye Büyük Millet MeclisiYerel Seçim
Görüş Bildir