BM Suriye'ye İnsani Yardım Taşımaya Başladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

BM Irak Üzerinden Suriye'ye İnsani Yardım Taşımaya Başladı

BM Irak Üzerinden Suriye'ye İnsani Yardım Taşımaya Başladı

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin merkezi olan Erbil kentinden havalanan yardım uçağı, bir saatlik uçuşla taşıdığı gıda malzemesini Hassakeh vilayetine ulaştırdı.

BM’den verilen bilgiye göre, önümüzdeki günlerde karşılıklı olmak üzere 23 sefer yapacak iki uçak kiralandı.

Taşınacak yardım, 6.000′i aşkın ailenin ihtiyacını Aralık ayı sonuna kadar karşılamak üzere 10 uçak dolusu gıda malzemesinden oluşuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) de, kiralık bir Ilyushin-76 tipi uçakla, evlerini terk ederek kuzeye gitmiş olan 60.000 evsiz kişinin ihtiyacını karşılayacak sayıda battaniye, uyku tulumu ve mutfak malzemesi gönderecek.

BM’nin çocuk örgütü UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika başkanı Maria Calivis, “Kuzey Suriye’deki güvensiz ortam ve erişim zorluğu nedeniyle buradaki çocuklar ve aileler için çok kaygılıyız” dedi.

“Bu hava köprüsü ile bu insanların kış aylarında temiz içme suyu ve sağlık bakımına kavuşmaları mümkün olacak.”

Dünya Gıda Programı’nın bölgesel başkanı İyad Numan da, Reuters’e Erbil’den telefonla bilgi vererek, “Yaşadığımız aşırı soğuk dalgası Kamışlı kentinde ve Suriye’nin başka bölgelerinde yaşayan halk için koşulların giderek ağırlaşmasına yol açtı” dedi.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Irak hükümetlerinin hava köprüsüne izin verdikleri bildirildi.

BM kuruluşları az miktarda da olsa yardım malzemesini Irak ve Lübnan’dan Suriye’ye sokabiliyor. Ancak Beşar Esad yönetiminin itirazı nedeniyle Türkiye’den yardım göndermek mümkün değil.

BM daha önce yardımın kamyonlarla kara yolundan yapılmasını planlamıştı ancak bölgedeki silahlı gruplar arasındaki çarpışmalar nedeniyle uygulamanın uçakla yapılması kararlaştırıldı.

ZETE

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadBirleşmiş MilletlerIrakLübnanSuriye
Görüş Bildir