Bir Tanecik Uydumuz Vardı! Ay Yok Olduğunda Dünya'da Yaşanabilecek 7 Muhtemel Olay

0PAYLAŞIM

Artık ne yaşasak şaşırmıyoruz! Sultan Süleyman'a bile kalmayan Dünya, bize mi kalacak? 

Siz bu olası felaket hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/startswitha...

Ay'ın oluşumuyla ilgili pek çok varsayım olsa da kesin olan şey Dünya'mızın tek uydusu olduğudur.

Daima aydınlık yüzünü gördüğümüz Ay'ın karanlık yüzü bile hâlâ gizemini korurken, tamamen yok olduğunda başımıza gelecekleri hiç düşündünüz mü?

1. Ay'ın olmadığı bir Dünya'da geceleri göz gözü görmezdi.

Olası bir felaketle ya da doğal yollara Ay'ın yok olduğu bir gökyüzü çok karanlık olurdu. Güneş'ten sonra, Venüs'ten önce galaksimizin en parlak gök cismi olan Ay'ın olmadığı bir Dünya derin bir karanlığa bürünürdü.

2. Dünya yok olmazdı, ancak etrafında halkalı bir sistem oluşurdu.

Ay bizim için çok önemli olsa da bir Güneş değil. O yüzden Dünya'da yaşamın sona ermesi ihtimali oldukça düşük. Ay'ın güçlü bir etkiyle, mesela bir asteroid çarpmasıyla yok olduğunu varsayalım. Bu durumda Ay çözülüp parçalara ayrılırdı ve enkazı Dünya'ya da ulaşırdı. Potansiyel olarak asteroidlerden ya da kuyruklu yıldızlardan daha büyük olsa da hareket hızından dolayı Dünya'ya ulaşan parçacıklar çok daha hafif hasara sebep olurdu. Daha güçlü bir patlama Ay'dan geriye pek bir şey bırakmazdı ve Dünya'nın etrafında tıpkı Satürn'deki gibi halkalı bir sistem oluşurdu. Daha güçsüz bir patlamada ise Ay'ın enkazından bir veya daha fazla uydu oluşurdu.

3. Dünya'da artık herhangi bir tutulma olmazdı.

Öncelikle belirtelim ki bir tutulmanın gerçekleşmesi için üç faktör gerekiyor; gezegen, gezegenin uydusu ve gezegenin yıldızı yani Güneş'i. Hem Ay tutulmalarında hem de Güneş tutulmalarında eğer bu faktörlerden biri eksikse o tutulma gerçekleşemez. Yani Ay yoksa, doğal olarak tutulma da yok.

4. Ekvator her zaman sıcak, kutuplar her zaman soğuk olmazdı.

Dünya 23.4 derecelik bir açıyla Güneş'in etrafındaki yörünge düzleminde dengeli bir şekilde dönüyor. Mars gibi uydusuz gezegenlerin eksen eğimlerinde yıllar içinde büyük değişimler görülse de Dünya'daki değişimler 22.1 ila 24.5 dereceleri arasında sınırlı. Eğer Ay olmasaydı Dünya'nın eksen eğimi 45 dereceyi bulabilirdi. Bu durumda birkaç bin yılda bir Dünya'nın farklı noktalarında buzul çağları yaşanırdı. Ekvator her zaman sıcak olmazdı ve kutuplar da her zaman soğuk kalmazdı.

5. Denizlerdeki gelgitler oldukça azalırdı.

Dünya denizlerinde yaşanan gelgitlerin önemli bir kısmına Ay sebep oluyor. Ay yok olduğunda denizlerdeki gelgitler büyük ölçüde azalırdı, ancak yok olmazdı. Çünkü Güneş'in çekim kuvveti de küçük de olsa bu doğal sürece katkı sunuyor.

6. Bir günün uzunluğu her şey yok olana kadar 24 saat kalırdı.

Bilindiği üzere Dünya'da bir günün uzunluğu her zaman 24 saat değildi. Dinozorların yaşadığı dönem bir gün 22 saatken, bundan birkaç milyar yıl önce bir günün uzunluğu 10 saatin altındaydı. Ay'ın uyguladığı kütle çekimi Dünya'da zamanın değişmesinde ufak da olsa rol oynuyor; dönme hızı yavaşlıyor ve günler uzamaya devam ediyor. Eğer Ay olmasaydı, Güneş yok olup yaşam bitene kadar her gün 24 saat olurdu.

7. Evrenin geri kalanını keşfetmek pek de kolay olmazdı.

Dünya ve Ay'ın arasındaki yakınlık, insanları, gezegeninden ayrılıp başka bir gezegeni ziyaret edebilen bilinen ilk canlı türü yapıyor. Sadece 380 bin kilometrelik bu mesafeyi bir roket üç günde tamamlayabiliyor, Dünya'dan gönderilen bir sinyal 2.5 saniyede Ay'a ulaşıyor. Ay olmadığı zaman insanlar kendilerine en yakın diğer gezegenler olan Venüs'e ve Mars'a yönelmek zorunda kalacaklar. Günümüzde Mars ile ilgili çalışmalar devam etse de Ay'a gitmek kadar kolay olmadığı kesin.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Romantizmin Değişmez Nesnesi Güzel Uydumuz Ay'ın Nereden Geldiğini Hiç Düşünmüş müydünüz? - onedio.com
Romantizmin Değişmez Nesnesi Güzel Uydumuz Ay'ın Nereden Geldiğini Hiç Düşünmüş müydünüz? - onedio.com
Öyle Birden Var Olmadı! Şu Ana Kadar Dünya'nın Geçirdiği 25 Önemli Dönüm Noktası - onedio.com
Öyle Birden Var Olmadı! Şu Ana Kadar Dünya'nın Geçirdiği 25 Önemli Dönüm Noktası - onedio.com
Mars'ın Kolonileştirilmesi İçin Tarihi Adım! MOXIE, Kızıl Gezegen'de Oksijen Üretti - onedio.com
Mars'ın Kolonileştirilmesi İçin Tarihi Adım! MOXIE, Kızıl Gezegen'de Oksijen Üretti - onedio.com
Dünya'nın Uydusu Ay Yerine Diğer Gezegenler Olsaydı Ne Olurdu? - onedio.com
Dünya'nın Uydusu Ay Yerine Diğer Gezegenler Olsaydı Ne Olurdu? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir