Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Şehrin Umudu Tütün

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bir Şehrin Umudu Tütün

Bir Şehrin Umudu Tütün

Bu yıl Muş'ta yerli tütünü, Kırgızistan'ın Talgar tütünü ve deneme amaçlı olarak Amerika'nın Virjinya tütününü eken 2 bin 300 çiftçinin yaklaşık bin 800 ton tütün satışı yapmaları belirtiliyor. Tütün sayesinde Muş'a 12 milyon lira gireceği belirtiliyor.

Muş'ta bu yıl çiftçiler üç ayrı tütün ekimi yaptı. Tütünlerini tarlalardan toplayan çiftiler ikinci aşama olan tütün kurutmasını da bitirip, ürünlerini satışa sunacak. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun ile birlikte Sungu beldesindeki tarlalarda incelemelerde bulunan Muş Valisi Ali Çınar, üretim ile ilgili bilgiler aldı. Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şükrü Kılıçoğlu'un da katıldığı programda, çiftçiler Muş tütününü Vali Çınar'a anlattı. Bu yıl, Muş'un yerli tütünü, Kırgızistan'ın Talgar tütünü ve deneme amaçlı Amerika'nın Virjinya tütününü ektiklerini söyleyen çiftçiler, Muş Kooperatifi sayesinde işlerin bir nebze de olsa düzeldiğini dile getirdi.

Tütün tarlalarına girip, ürünleri yerinde inceleyen Vali Ali Çınar ile beraberindeki heyet, daha sonra çalışmalar hakkında Muş Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun'dan bilgi aldı. Muş tütünü ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Solgun, şu ifadeleri kullandı: "Çok kaliteli bir yıl geçti. Hastalıksız ürün elde ettik. Kırımlar bitti. Önümüzdeki ay da satışlar başlayacak."

Muş Valisi Ali Çınar ise sigara kullanımının zararlı olduğuna dikkat çekerek, bu konuda özellikle çocuklar ile gençlere uyarılarda bulundu. Muş'ta kaçak sigara Muş'ta üretilmediğinin altını çizen Vali Çınar, "Yasal yollarla Muş'ta üretimler yapılıyor. Kaçak olan ve devletin belirlediği yasalar dışına çıkanlara engel olacağız. Çok şükür ilimizde şimdiye kadar kaçak sigara üretilmedi. Bu konuda duyarlı çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Şu an gördüğüm ürün manzarası çok güzel. Memleketimde üretimlerin yapılması bizleri bir hayli mutlu ediyor. Fakat, burada şunu bir kez daha söylemekte fayda var; sigara zararlıdır. Çocuklarımız ve gençlerimizin sigaradan ve diğer bağımlı maddelerden uzak durması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Vali Çınar, kaçak tütün satışlarına da dikkat çekerek, şunları söyledi: "Türün ekimi Tütün Kurulu'nun belirlemiş olduğu alanlardaki mevzuatlarla yapılıyor. Zaman zaman bu mevzuata aykırı olarak kıyılmış tütünü izin almadan satmaya kalkmaları durumunda kanunumuz buna müsaade etmiyor. Cezai müeyyide uygulanıyor. Burada tütün üreticileri ve bu tütünü izinsiz olarak ticaretini yapanlara sesleniyorum; kanunlara aykırı çalıştıkları zaman cezai müeyyide var. Biz bütün işlemlerimizi ilgili kurumun belirlemiş olduğu prosedür çerçevesinde, ilgili kanunların ön gördüğü şekilde yapalım. Vatandaşlarımız gereksiz cezai işlemlere uğramasınlar."

VALİ ÇOCUKLARA OKUL ÇANTASI DAĞITTI

Vali Ali Çınar, katıldığı her programda çocuklara rastladığında okul çantası dağıtıyor. Çiftçilerin ürünlerini incelemek üzere Sungu beldesine giden Vali Ali Çınar, program sonunda kendisini bekleyen çocuklarla bir araya geldi. Çocuklarla tek tek sohbet eden Vali Çınar, nasihatlerde bulundu.

Makam aracının bagajında çocuklar için sürekli çanta bulunduran Vali Ali Çınar, erkek ile kız çocuklarına ayrı ayrı renklerde ve modellerde çanta dağıttı. Çocukların mutlulukları gözlerinden okunurken, öğrenci velileri Vali'ye teşekkür etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Muş
Görüş Bildir