Beyaz Saray: 'Çözüm Çabasını Alkışlıyoruz'

 > -

Beyaz Saray'dan 'Çekilme' Açıklaması

Beyaz Saray'dan 'Çekilme' Açıklaması

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Beyaz Saray'dan 'Barışa Destek' Açıklaması

Kandil'de PKK Liderlerinden Murat Karayılan'ın yaptığı açıklamaya ABD'den, en üst düzeyde destek geldi.

Beyaz Saray, Karayılan'ın açıklaması konusunda BBC Türkçe'de yayınlanan değerlendirmesinde ''Başkan Obama'nın daha önce söylediği gibi, Türkiye halkına 30 yıldan fazla bir süredir birçok acı ve kedere neden olan bir mücadelenin barışçıl şekilde çözüm çabalarını alkışlıyoruz'' dedi.

YİNE "TÜRKİYE HALKI" DEDİLER

Beyaz Saray açıklamasında en çok dikkat çeken ifade ise "Türkiye halkı" ifadesi oldu. Daha önce Amerikalı yetkililerin kullandıkları "Türk halkı" ya da "Türk milleti" ifadelerinden ilk olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry vazgeçmişti.

Kerry, Türkiye'de de gerek Anayasa'dan, gerekse resmi kurum tabelalarından "Türk" ifadesinin çıkartılmasının tartışıldığı dönemde, İstanbul'a yaptığı geçen ay başındaki çalışma ziyaretinde "Türkiye halkı" ifadesini kullanmıştı.

Oysa, aralarında Kerry'nin, Başkan Obama'nın ve eski Dışleri Bakanı Hillary Clinton'un da bulunduğu Amerikalı yetkililer, Nisan başına kadar "Türk milleti / halkı" ifadesini kullanıyorlardı. Hatta Kerry de 1 Mart'ta Ankara'ya yaptığı ziaret sırasında, Anıtkabir defterine kendi el yazısıyla "Türk milleti" yazmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBarack Obamaİstanbul
Görüş Bildir