Bedelli Askerliğe Gidecek Olan Çalışanlar Ne Olacak? Merak Edilen Sorular ve Cevapları

-

Bedelli askerlik ile ilgili dün yapılan açıklamaların ardından tasarının şartları belli olmaya başladı. Komisyonun açıklayacağı kararlardan sonra bedelli askerlik süreci, Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra resmi olarak başlayacak. Temel askerlik eğitiminin de dahil olacağı bedelli askerlik için en büyük soru işaretlerinden bir tanesi çalışanların durumu. Ücretsiz izin gündemde. Peki ücretsiz izin nedir ve çalışanlar için süreç nasıl izleyecek? Tazminat alınabilir mi? Neler yapılabilir? 

Süreç devlet kurumlarında çalışanlar için rahat işleyecek. Ancak özel sektörde çalışanlar için pek çok soru işareti bulunuyor.

Genel soru cevap içeriği için sizi şöyle alalım;

Soru-Cevap: Bedelli Askerlik Hangi Yılları Kapsıyor? Nerede Yapılır? Üniversite Mezunu Olmak Şart mı? - onedio.com
Soru-Cevap: Bedelli Askerlik Hangi Yılları Kapsıyor? Nerede Yapılır? Üniversite Mezunu Olmak Şart mı? - onedio.com

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, bedelli askerlik düzenlemesinde 28 günlük temel askerlik eğitiminin de olduğunu söylerken bu süreçte çalışanların ücretsiz izinli sayılacağını belirtti.

Teklifi Meclis Başkanlığı'na 28 gün temel askerlik önerisi ile birlikte teslim ettiklerini söyleyen Muş, bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 ve önce doğanların yararlanabileceğini belirtti. Bedel 15 bin TL, yaş da 25 olacak.

28 günlük temel askerlik eğitiminin açıklanmasının ardından çalışanlar için büyük bir soru işareti oluştu. Aktif iş hayatı devam eden kişiler için temel askerlik eğitimi, iş hayatlarına ara vermelerini gerektiriyor...

Muş, konu ile ilgili olarak temel askerlik süresi içerisinde çalışanların ücretsiz izinden faydalanabileceklerini belirtti.

Peki ücretsiz izin nedir?

Burada iki kavram var: Ücretli ve ücretsiz izin arasındaki en büyük fark ücretli izinde işçi çalışmadığı halde kendisine normal ücreti ödenir, ücretsiz izinde ise işçinin izinli olduğu süre için kendisine herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz. Ücretsiz iznine çıkan işçiye bu günler için ücret ödemesi yapılmaz, SGK primi tahakkuk etmez. Ücretsiz izinli günler için Sosyal Güvenlik Kurumuna eksik gün bildirimi yapılır. Bu süre içerisinde iş sözleşmesi de askıda kalacaktır.

İşveren ücretsiz izin süresince aynı pozisyon için başka birisini istihdam etmezse, çalışan ücretsiz izinden döndükten sonra işine devam edebilir.

Sık sorulan soruları da detayları ile paylaşalım.

"Çalıştığım yerden bedelli askerlik için 28 gün ücretsiz izin alabilir miyim?"

Evet ücretsiz izin alma hakkınız var, işveren de onay verirse bu hak kullanılabilir.

"Yeni işe girenler için ücretsiz izin süreci nasıl işleyecek?"

Örneğin, işe başladığı tarih 1 Şubat 2018 olan bir işçi, işe başladıktan 3 ay sonra 20 gün ücretsiz izin kullanmıştır. Yıllık iznini hak edeceği tarih 1 Şubat 2019 yerine 20 gün sonrası yani 20 Şubat 2019 olur.

"Bedelli askerlik yapan tazminat alabilir mi?"

Bedelli askerlikte 4 yöntem uygulanabilir: Birincisi işverenin, personelini ücretsiz izne çıkarması, ikincisi varsa yıllık izninden 28 günü kullandırması, üçüncüsü personel tazminatını alıp ayırabilir, son olarak işveren, personelini idari izinli olarak gönderebilir. Kıdem tazminatı burada öne çıkıyor.

"Kıdem tazminatı nedir?"

Kıdem tazminatı, işverenin iş akdini feshetmesi durumunda çalışana yapması gereken ödemedir. Çalışan kendi isteğiyle ayrılırsa kıdem tazminatı alamaz. İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Kıdem tazminatı hesaplanırken sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

"İşe geri alınmazsam yasal haklarım neler?"

İşe döndünüz, uygun kadro olduğu halde işveren sizi işe almadı. O halde yargı yoluna gidebilirsiniz. Bu durum ispat edildiği taktirde işverene, personelin aldığı ücret kadar 3 aylık bir ceza kesilebilir.

"Memurlar ve sözleşmelilerin durumu nasıl olacak?"

Bu süreçte durumu en rahat olanlar memur ve sözleşmeliler olacak. 28 günlük temel askerlik sonrası işlerine dönebilirler.

Bedelli Askerlik Meclis'te: '28 Gün Askerlik Konusunda Değişiklik Öngörmüyoruz' - onedio.com
Bedelli Askerlik Meclis'te: '28 Gün Askerlik Konusunda Değişiklik Öngörmüyoruz' - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

"işveren de onay verirse bu hak kullanılabilir." ne demek ya ? kesinlikle yasal düzenlemeler olmalı

terminator

Sevgili onedio editörleri, 30 Adet Atak Helikopteri satılması sizce önemli bir haber değil midir? Neden bunun haberi yapılmadı?

winstonlight

askerliği yapmış olanlar bilir poşetlerle çok dalga geçilir. ahahah bir de para verip askerlik yapıcakları fena taşşağa alırlar. ben 1 sene yaptım ilk 28 gün elime ne silah aldım ne silah gördüm. yemin töreni hazırlıkları 1 ay sürdü zaten. ne yapıcaklar yemin töreni ettirip al tezkereni git mi diyecekler. meraklar içerisindeyim

can_can

valla biz de onlarla çuval, enkaz, fosil diye taşşak geçiyorduk :)

Görüş Bildir