Soru-Cevap: Bedelli Askerlik Hangi Yılları Kapsıyor? Nerede Yapılır? Üniversite Mezunu Olmak Şart mı?

-
Abone ol

Bedelli askerlik AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan tarafından açıklandı ve Meclis'in yeni dönemde açılmasına gerek duyulmadan torba yasaya dahil edildiğini duyurdu. Bedelli askerlik için yaş 25, bedel 15 bin TL olarak belirlendi. 25 gün askerlik yapma şartı şu anda konuşuluyor. Bedelli askerlikle ilgili tüm resmi bilgiler komisyonun vereceği karar sonrası şekillenecek. Biz de bir soru-cevap içeriği hazırlayarak sorularınıza cevap bulmaya çalıştık. Bedelli askerlik hangi yılları kapsıyor? Üniversite mezunu olma şartı aranacak mı? Kimler yararlanabilir? Nerede yapılıyor?

25 gün askerlik olması durumunda da çeşitli soru işaretleri mevcut. Bedelli askerlik nerede yapılır? Şartlar neler olacak? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Güncelleme: 28 gün askerlik olabileceği de konuşulmakta.

Not: İçeriğimiz kulis haberlerini de içermektedir. Açıklanacak resmi bilgiler esastır. 

Bedelli askerlikte yaş ve ücret ne olacak? Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mi gelecek? Ekim ayına mı kalacak?

AKP Grup Başkan vekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı. Turan, bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü söyledi.

Haber için tıklayın;

Bedelli Askerlik Torba Yasayla Meclis'e Geliyor: 'Yaş 25, Ücret 15 Bin TL ve 25 Gün Askerlik' - onedio.com
Bedelli Askerlik Torba Yasayla Meclis'e Geliyor: 'Yaş 25, Ücret 15 Bin TL ve 25 Gün Askerlik' - onedio.com

Bedelli askerlik nerede yapılır? Bedelli askerlik için merkez: Burdur 58. Piyade Er Eğitim Alanı

Burdur'da bulunan 58. Piyade Er Eğitim Alanı kısa dönem ve paralı/bedelli askerlik yapan kişilerin çoğunlukla yer aldığı yerdir. Paralı/bedelli kişilerin toplandığı tabura özel tabur denmektedir. 

Komisyonun alacağı karara göre bedelli askerlik yeri, alayı değişebilir. 

Bedelli askerlik hangi yılları kapsıyor?

Bedelli askerlik için yapılan açıklamada 25 yaş olduğu belirtildi. Komisyon henüz resmi açıklama yapmadı. 

31 Aralık 1993 ve öncesi doğanlar için bedelli askerliğin torba yasada yer alması bekleniyor. 

Bedelli askerlik kredisi çekenler ne kadar geri ödeyecek? İşte bedellinin kredi ödeme tablosu.

Tablo: Sözcü

Bedelli askerlik için üniversite mezunu olmak şart mı? Kimler yararlanabilir?

Seçim öncesinde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Babala TV Seçim Özel'de 5 milyon gencin askerlik sorunu olduğunu belirtmişti. Sözcü'nün yaptığı habere göre bedelli askerliğin 25 yaşa vurması durumunda sorun yaşayanların %93'ü bu haktan yararlanacak. Dolayısı ile üniversite mezunu olma şartı aranmayacağı konuşuluyor. 2014'te çıkan bedelli askerlikte ilkokul ve üzeri şartı yer almıştı. 

Kaynak: Resmi Gazete

Başvuru süresi nasıl olacak?

Son çıkan bedelli askerlikte(2014) dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, iki aylık bir başvuru süresinin olduğunu açıklamıştı.

Yeni bedelli askerlik için açıklanan bir başvuru süresi yok. Ancak yaralanabilecek kişi sayısı fazla olduğu için kulislerde bu sürenin uzun tutulabileceği de konuşuluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bir erkeğin öğrenmesi gerekenler -Aileden ayrılıp tek başına yaşayabilmeyi öğrenmek(ütüsünü,yemeğini,temizliğini kendisi yapması vs) -Araç/Silah kullanmayı öğrenmek -Vücut geliştirmek -Dövüşmeyi öğrenmek -İyi sevişmeyi öğrenmek askeriyede bunlar yapılıyorsa askerlik zorunlu olsun yapılmıyorsa onun yerine bir orospu çocuğunun ayak işini yapıp egosunu tatmin ediyorsak veya soğukta nöbet tutuyorsak askerlik kaldırılsın

omer-berkay

Sen askerlik gibi etnik köken yada din değil yetenek isteyen bir mesleği zorunlu hale getir, insanları gönder doğuya tavşan gibi avlat bir de üstüne insanlardan kurtulabilmeleri için de para iste. Neden profesyonel askerliğe geçmiyorsunuz? Bırakın bu işi gerçekten isteyenler yapsın. Sen silah tutamayan, kan görünce korkan adamı asker yapıyorsun.

ege-gungormez

işte anca gördüler bunu

can-sari

Kimin neye gereksinimi varsa onun için askerlik yapar. Askere gitmeden adam olmayanların herkesi kendi gibi sanması normal onlar öyle adam olmuşlar. Benim adamlık için bir kişinin yada kurumun eğitimine ihtiyacım yok cok şükür kendimi bilen bir insanım ve olduğum halimden ziyadesiyle memnunum. Ve sunuda eklemek isterim terör mağduruyum sol bacakta hareket ve his kaybı var "elverişsiz" alabilecekken devlete bi faydam dokunsun en azindan diye bedelli çıkarsa yaparım. Ne askerlik yapmakla nede yapmamakla adam olunmuyor arkadaslar daha insan olmayı becermemiş kişilerin bu tarz soylemlerine kulak asıp caninizi sıkmayın.

nukleerbaslikliterlik

Öncelikle bence bu konuda kadınların tek kelime etme hakkı yok. Çünkü onları zerre ilgilendiren bir konu değil. Düşünün Milli Eğitim Bakanlığı diyor ki ben sadece erkek öğretmen alırım kadınları istemiyorum. O zaman ne olurdu? Protestolar edilir yer yerinden oynatılırdı. Peki senelerdir zorunlu askerlik sadece erkeklere var neden sesinizi çıkarmıyorsunuz? Çünkü vatan millet sakarya narası atmak kolay diğerini yapmak zor. O yüzden lütfen bu konuda kadınlar ahkam kesmesin. Diğer konu adaletsizlik mi? Kesinlikle adaletsizlik. Bence 5 senede bir bedelli çıkartacağımıza tamamen profesyonel orduya geçmeliyiz ama Zengin fakir konusunda konuşulanlar bana yine riyakarlık geliyor. Burada zengin fakir duyarı kasanların kaçı zamanında dershaneye gitti acaba? Hiç o zaman düşünmüyordunuz fakir ailelerin çocukları dershaneye gidemiyor diye? Popülizm kulağa güzel gelir de altını dolduramazsınız.

iyiherif

En başta söz hakkı bu konuda kadınlarındır.Askere gittiğinde tek başına yaptığınımı zannediyorsun askerliği annen kız kardeşin sevdiğin seninle beraber yapıyor askerliği sen ayrı onlar apayrı yaşıyor hasreti özlemi korkuyu veya sevinci.Zengin fakir ayrımına gelince zengin parayi verip bedelli yapacak fakir gidip uzun dönem yapacak bu kadar basit.

nukleerbaslikliterlik

Ya geçelim o işi ya ne güzel de popülizm kasıyorsunuz. Doğuma gelince benim neler çektiğimi biliyor musun dersiniz? Ama askerlik olunca anneler eşler neler çekiyor biliyor musun? Olur. Ayrıca benim dediğim nokta bu değil. Çok mu vatanınızı seviyorsunuz neden bizi de askere alın diye tepki göstermiyorsunuz? 100 senedir böyle bu. Neden ortalığı inletmiyorsunuz bu cinsiyet ayrımcılığıdır diye. Geçiniz söylemleri icraat görelim.

iyiherif

Cevabın bana ise bi noktayı açıklığa kavuşturalım nickimi iyi oku.Birde kimsenin bişey kastığı yok herkesin fikrini söylemesi kastığı anlamına gelmez,ben kendi askerliğimden yola çıkarak yaptım o yorumu kasmadım yani...

ege-gungormez

bir erkek olarak söylüyorum. savası bulan erkeklerdir ve kadınlar bundan meshul değildir.

cilginbezelye

hiçbir şeye sesini çıkarmayanlar bedelli askerliğe laf eder olmuş. abimin sevgilimin bedelli askerlik yapmalarını iatediğimi söylesem demediğini bırakmayanlar, desteklediği politikacının çocuklarının bedelli yaptığını duyunca 3 maymuna dönüyorlar

cilginbezelye

örneğin hemen altta kuytu köşede kalmış bir haber var “SON 6 YILDA 120BİN ÇOCUK DOĞUM YAPTI” diye! gerçekten buna tepki gösterenler neden onda da sesini çıkarmıyor?

Görüş Bildir