Bedelli Askerlik Torba Yasayla Meclis'e Geliyor: 'Yaş 25, Ücret 15 Bin TL ve 25 Gün Askerlik'

 > -

Bedelli askerlikte yaş ve ücret ne olacak? Cumhurbaşkanlığı Karanamesi ile mi gelecek? Ekim ayına mı kalacak? Kulislere yansıyan onlarca haber ve duyumun ardından hükümetten bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin en net açıklama geldi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin bugün Meclis Başkanlığı'na sunulacağını açıkladı. Turan, bedelli askerlik düzenlemesinde, 25 yaş sınırı, 25 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü söyledi. Öte yandan CNN Türk muhabiri Murat Pazarbaşı canlı yayında yaptığı açıklamada 25 günün 28 güne çıkartıldığını iddia etti. 

Turan, milyonlarca kişinin beklediği bedelli askerlik açıklamasını yaptı 📹

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Grup Başkan Vekili Bülent Turan'ın açıklaması şöyle 👇

"Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis'in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık. Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe'ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir.

Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.

Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 25 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan Genel Kurul'dur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 25 gün askerlik yapma şartı geliyor."

Bugüne kadar 5 kez bedelli askerlik yasası çıkarıldı, uygulamadan şimdiye dek 400 bin kişi faydalandı.

'Torba yasada 28 gün olarak yer alacak'

Öte yandan CNN Türk Muhabiri Murat Pazarbaşı canlı yaptığı açıklamada bedelli askerlikte 25 gün olarak aktarılan temel askerlik eğitim süresinin 28 gün olarak tasarıda yer aldığını açıkladı. Pazarbaşı'nın açıklaması şu şekilde:

"AKP Başkanvekili Bülent Turan ilk açıklamayı yapmıştı. 25 yaş, 15 bin lira bedel ve 25 günlük askerlik süresi öngörülüyor denmişti. AK Parti grubunda ilgili milli savunma bakanlığıyla çalışmalar sürüyordu. Yapılan son değerlendirmeler sonucunda 25 günlük askerlik eğitim süresinin yasa teklifinde 28 gün olarak yer alacak. Askerlik süresinin 25'ten 28'e çıkması söz konusu olacak. Torba yasada bu şekilde yer alacak."

📌 Erdoğan düzenlemenin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile erkene çekilebileceğini söylemişti.

Erdoğan Açıkladı: Bedelli Askerlik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Erkene Çekilebilir - onedio.com
Erdoğan Açıkladı: Bedelli Askerlik Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Erkene Çekilebilir - onedio.com

Düzenlemede 25 günlük temel askeri eğitim verilmesi öngörülüyor. Bedelli askerlik açıklaması sosyal medyanın gündeminde...

Soru-Cevap: Bedelli Askerlik Hangi Yılları Kapsıyor? Nerede Yapılır? Üniversite Mezunu Olmak Şart mı? - onedio.com
Soru-Cevap: Bedelli Askerlik Hangi Yılları Kapsıyor? Nerede Yapılır? Üniversite Mezunu Olmak Şart mı? - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir