Bedelli Askerlik Meclis'te: '28 Gün Askerlik Konusunda Değişiklik Öngörmüyoruz'

 > -

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu "torba kanun" teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduklarını açıkladı. Muş, bedelli askerlikle ilgili yaptığı açıklamada, bu hakkı kullanacak kişilerin 28 günlük temel askerlik eğitimi almak zorunda olduğunu söyledi. Açıklamaya göre 28 günlük askerlik yerini Milli Savunma Bakanlığı belirleyecek. Teklif yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde müracaat edilebilecek. Muş ayrıca hem kamuda hem özel sektörde çalışanlar için ücretsiz izin imkanının söz konusu olduğunu söyledi.

İşte detaylar... 

Konuyla ilgili açıklama yapan Muş, "Bedelli askerlikten 31 Aralık 1993 öncesi doğanlar yararlanacak. Teklif, torba yasa ile TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yurt dışında bulunan vatandaşlarımız için 2000 Euro'luk bir bedel söz konusu. Uzaktan eğitim ile bir eğitim almış olacaklar. Teklif içerisinde Sağlık Bakanlığı'nı ilgilendiren 6 madde bulunmaktadır. 28 gün temel askerlik eğitimi talep edilmektedir. Şu an bununla alakalı herhangi bir düzenleme olmayacaktır" dedi.

"Kamuda ve özel sektörde çalışanlar da bu süre kadar ücretsiz izin alabilecek"

Muş ayrıca "Engellilerden de bu ücret alınacaklardır ama eğitime tabii olmayacaklardır. Kamuda ve özel sektörde çalışanlar, askerlik hizmeti noktasında müracaat etmeleri durumunda bu kanun kapsamında değerlendirilecek. Ve kendileri ücretsiz izinli sayılacaklardır. Yani iş akitleri fesih olmayacaktır. Şu an itibariyle 1 milyonu 254 bin kişiyi kapsayan bir düzenlemedir" diye konuştu.

"Yurt dışında yaşayanlar için bedel 2000 Euro olarak belirlendi"

Muş yurt dışındaki vatandaşlar için ise, "Yurt dışında yerleşik olan vatandaşlarımız için 2 bin euro'luk bedel söz konusu. Fakat onlar uzaktan eğitimle temel askerlik eğitimini almış olacaklardır." dedi.

28 günlük askerlik nerede yapılacak?

Bu konuyla ilgili de açıklama yapan Muş, "Usul ve esasları belirleme yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'na verecektir. Nerede yerine getireceğiyle alakalı yeri onlar belirleyecektir." dedi.

Bedelli askerlik şartlarıyla alakalı sosyal medyadan da tepkiler geldi...

Bedelli Askerliğe Gidecek Olan Çalışanlar Ne Olacak? Merak Edilen Sorular ve Cevapları - onedio.com
Bedelli Askerliğe Gidecek Olan Çalışanlar Ne Olacak? Merak Edilen Sorular ve Cevapları - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir