Başbakan Erdoğan, Bahçeli'ye Katar'dan Cevap Verdi

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Samaras ile 'Yasa'yı Görüştü | T24

Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Samaras ile 'Yasa'yı Görüştü | T24

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile biraraya geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile biraraya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında ikili görüşmelerde bulundu.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim bin Cabir es-Sani ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife es-Sani ile Katar Emiri'nin sarayı Emir-i Diwan'daki görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan, konakladığı otele geçti.

Erdoğan, burada ülkesine yatırımcı çekmek için Katar'da bulunan Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede Başbakan Erdoğan'ın Samaras'a Batı Trakya Türklerinin ibadet özgürlüklerine, vakıf kurmalarına, gayrimenkul edinmelerine yönelik uygulanan kısıtlayıcı tedbirler ile Türk azınlığa 240 din öğretmeninin atanmasına dair yasa konusunda da tavsiyede bulunduğu öğrenildi.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Samaras'a Atina'ya Cami Teklifi | Dünya Bülteni

Erdoğan'dan Samaras'a Atina'ya Cami Teklifi | Dünya Bülteni

Başbakan Erdoğan Katar'da Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü. Erdoğan, Yunan mevkidaşına Atina'ya cami yapılması için teklifte bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile biraraya geldi. Erdoğan, Samaras'a Atina'ya cami için teklifte bulundu.

Başbakan Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında ikili görüşmelerde
Erdoğan, burada ülkesine yatırımcı çekmek için Katar'da bulunan Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmede Başbakan Erdoğan'ın Samaras'a Batı Trakya Türklerinin ibadet özgürlüklerine, vakıf kurmalarına, gayrimenkul edinmelerine yönelik uygulanan kısıtlayıcı tedbirler ile Türk azınlığa 240 din öğretmeninin atanmasına dair yasa konusunda da tavsiyede bulunduğu öğrenildi.
Başbakan Erdoğan, Atina'da yıllardır yapılamayan cami konusunda Yunan Başbakan'a önerilerde bulundu.
Konuyla ilgili olarak konuşan Erdoğan, "Kendisine Siz yapmak zorunda değilsiniz. Bunu biz de yapabiliriz’ dedik. 'Yeter ki Atina’ya gelen Müslümanlar ibadet edecekleri yer bulabilsinler’ dedik. Sayın Samaras da olumlu tavır gösterdi." dedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan Müjdeyi Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Katar'da, Yunanistan Başbakanı Samaras ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'a, imarıyla ilgili müsaade edilmesi halinde Atina'ya camiyi kendilerinin yaptırabileceğini belirterek, "Yeter ki Atina'ya bu turizmde vesaire gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer kendilerine bulabilsinler dedik. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Zaten Parlamento'dan da geçtiğini söylediler. Yani bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceği noktasında bir mutabakatımız oldu" dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar'daki görüşmeleri kapsamında, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüştü. Erdoğan, kaldığı otelden ayrılırken, görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad Bin Casim bin Cabir es-Sani ve Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife es-Sani ile yaptığı ikili ve heyetlerarası görüşmelerde Türkiye-Katar arasındaki ikili ilişkilerin gözden geçirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Ağırlıklı olarak enerji alanında iki ülkenin neler yapabileceğinin ele alındığını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Verimli geçen bir görüşmeydi, bu süreç devam edecek" dedi.

Başbakan Erdoğan, bölgesel sorunlarla ilgili konuların da görüşmelerde gündeme geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Suriye konusunu görüşmede ele alma imkanımız oldu ve Suriye konusunu da detaylı olarak aramızda değerlendirdik ve bundan sonraki süreçte de Suriye halkının yanındaki birlikteliğimizi devam ettirme kararımız aynen bundan sonraki sürece yönelik de devam edecektir. Burada da bir karar birlikteliğimizin olduğunu da ifade edebilirim."

SAMARAS İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesinde ise Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili ilişkileri ele aldıklarını söyledi.

Batı Trakya'daki sorunların da Samaras ile değerlendirildiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Batı Trakya'daki sorunların yanında yine yetimhanenin bir çevre enstitüsü olarak yapılmasına yönelik değerlendirmemiz oldu. 5 Mart'ta Ankara'da üst düzeyli istişare konsey toplantısını yapacağız ve bu toplantıya kendileriyle de 'öne sürdüğümüz bu başlıklar noktasında daha hazırlıklı olarak gelip, bunu Ankara'da görüşüp bir neticeye bağlayalım' şeklinde mutabakatımız oldu. Atina'daki cami konusunun da Parlamento'dan geçtiğini bize kendileri söyledi. Bizler de bunun tarafınızdan yapılması şart değil, imar noktasında müsaadede bulunursanız bunu bizde yaptırırız' dedik. Yeter ki Atina'ya bu turizmde vesaire gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer kendilerine bulabilsinler dedik. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Zaten Parlamento'dan da geçtiğini söylediler. Yani bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceği noktasında bir mutabakatımız oldu."

Erdoğan, "Heybeliada'da da bunu bekliyor musunuz" sorusu üzerine ise "Olabilir, niye olmasın" karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "İdris Naim Şahin İmralı sürecine kurban gitti" sözlerini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

"Şimdi ben Sayın Bahçeli'nin ne dediğini bilmiyorum. Herhalde bu tür tasarruflar Sayın Bahçeli'nin elinde değil. Bu tür tasarruflar ülkenin Başbakanı kimse, ülkenin Başbakanı kalkar Sayın Cumhurbaşkanına teklifini yapar. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu onadığı zaman bu devreye girer. Yani bunun içinde hangi niyet vardı veya nasıldı bu ancak niyet okuyuculara ait bir tavırdır. Sayın Bahçeli eğer niyet okuyuculuğa başlamışsa bunu bilemem." Haberin kaynağı » www.yazete.com

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan Bahçeli'ye Yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin'in "İmralı sürecine kurban gittiği" yönündeki sözlerine, "Bunun içinde hangi niyet vardı veya nasıldı, bu ancak niyet okuyucularına ait bir tavırdır" diye yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, Katar ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yaptığı görüşmelere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Katarlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede enerji konularının ve bölgesel konuların gündeme geldiğini belirtti.

Suriye konusunun da görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Erdoğan, "Bundan sonraki süreçte de Suriye halkının yanındaki birlikteliğimizi devam ettirme kararımız devam edecektir" dedi. Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesinde ise Batı Trakya'daki sorunları birlikte değerlendirdiklerini ifade ederek, "Batı Trakya'daki sorunların yanında yine yetimhanenin bir çevre enstitüsü olarak yapılması konusuna yönelik değerlendirmemiz oldu" dedi. Erdoğan, 5 Mart'ta Ankara'da yapılacak Üst Düzey İstişari Konsey toplantısında Yunanistan tarafının bu başlıklarda daha hazırlıklı geleceğini ve bu konuların Ankara'da karara bağlanacağını ifade etti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Atina'daki cami meselesinin Parlamento'dan geçtiğini bize kendileri söylediler. Bizler de, "Bunun illa tarafınızdan yapılması şart değil, eğer bize burada imar noktasında müsaadede bulunursanız bunu biz de yaptırırız' dedik. "Yeter ki Atina'ya bu turizmde vesairede gelen Müslümanlar orada ibadet edebilecekleri bir yer kendilerine bulabilsinler' dedik. Sayın Samaras olumlu bir yaklaşım gösterdi. Yani bu tür adımların karşılıklı iyi niyet anlayışıyla çözülebileceği noktasında bir mutabakatımız oldu."

Erdoğan, bir gazetecinin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün yapılan grup toplantısında İdris Naim Şahin'in İmralı sürecine kurban gittiğine yönelik sözlerinin hatırlatılması üzerine de Erdoğan, "Şimdi ben Sayın Bahçeli'nin ne dediğini bilmiyorum. Herhalde bu tür tasarruflar Sayın Bahçeli'nin elinde değil. Bu tür tasarruflar ülkenin Başbakanı kimse, bu ülkenin Başbakanı kalkar Sayın Cumhurbaşkanı'na teklifini yapar. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu onadığı zaman devreye girer. Yani bunun içinde hangi niyet vardı veya nasıldı bu ancak niyet okuyuculara ait bir tavırdır. Sayın Bahçeli eğer niyet okuyuculuğuna başlamışsa onu bilemem" ifadelerini kullandı.

(ANKA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanİmralıKatarMilliyetçi Hareket PartisiRecep Tayyip ErdoğanSuriyeYunanistan
Görüş Bildir