Bakan Günay Şirincelileri Fena Uyardı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Bakan Günay Şirincelileri Fena Uyardı

Bakan Günay Şirincelileri Fena Uyardı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Maya Takvimi'ne göre 21 Aralık'ta kıyametin kopacağı ve Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünün bundan etkilenmeyeceği iddialarına ilişkin, "Bütün söylentileri destekliyorum. Şirince'ye insanlar akın akın gitsinler ama Şirince'den mutlu ayrılsınlar. Şirince'de kötü yemekle, içecekle, yatakla hele abartılı fiyatla karşılaşmasınlar. Onun için benden 'selam' söyleyin Şirince halkına, eğer gelenler mutlu ayrılmazsa esas kıyamet 22'sinde onlara kopacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Günay, turizmi ekonominin gizli güçlerinden biri olarak nitelendirdiğini belirterek, "Ekonomi değerlendirmeleri, bütçe tartışmalarında turizmin çok fazla adı geçmiyor ama şu anda turizmin Türkiye ekonomisine 2011 sonu itibarıyla bıraktığı rakam, TÜİK'in açıklamalarıyla 23 milyar dolar. 23 milyar tutar, 'olsa olsa yönetimiyle' hesaplanmış bulunan asgari tutar" dedi.

TÜİK'in yılda 4 defa anketörler tuttuğunu anlatan Günay, sınır kapılarına iş arayan vatandaşları gönderdiğini ve onların da turistlerin 'kırık dökük İngilizcesi ile' anket formlarını uzattığını söyledi. Bu anket formlarını dolduranların turlara ödedikleri miktar neyse onu söylediğini bildiren Günay, "Hiç kimse cebine koyduğu pahalı bir hediyeyi, halıyı, kilimi, yediği pahalı bir yemeği söylemiyor. Tura verileni söylüyor. Buradan 'olsa olsa yöntemiyle' bir hesaplama çıkıyor. Biz buna itiraz ettiğimiz zaman TÜİK de hak verdi. Sosyal statüsü yüksek olanlara anketörler yaklaşamıyor zaten. Anketör, kendi sosyal seviyesine uygun olana gidiyor. Açıkça resmi olarak, VIP, CIP, marinalar da bu hesaplamanın dışında" diye konuştu.

Günay, yurt dışı tur operatörlerinin Türkiye'ye bıraktığı oranın yüzde 40'larda hesaplandığını ve şimdilerde yurt içinde kalması gereken payın yüzde 53-55 arasında olduğunu ifade etti. Bunun da hesaplamaya katılmadığını belirten Günay, konuyu irdelediklerini ve 28 soruluk bir soruluk bir anket formunun turistlere uzatıldığını söyledi. Bu anketleri insanların bir çoğunun doldurmadığını anlatan Günay, bu soruların azaltığını söyledi. Günay, "Şimdi yeni bir yöntem üzerinde konuşuyoruz TÜİK'le. Hesaplamalar biraz daha gerçekçi olacak, marinalar, CIP'ler katılacak. Telefon görüşmeleri yapılacak. Havayolu taşımacılığı bu hesapların içinde yok. TÜİK'in açıkladığı 23 milyar dolar, olsa olsa yöntemiyle açıklanan en alt düzeyde turizm geliri" dedi.

Bakan Günay, TÜİK'in hesaplama yöntemlerini yıl başından itibaren düzelteceğini ve geriye doğru revize edeceğini belirtti. Turizmin istihdama doğrudan ve dolaylı bir katkısı olduğunu vurgulayan Günay, ekonomi tartışmalarında turizmin çok adının geçmediğini o yüzden turizmin 'gizli kahraman' olduğunu dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ertuğrul GünayTürkiye İstatistik Kurumu
Görüş Bildir