5 Ülke Afetle Boğuşuyor

Çin-
2 dakikada okuyabilirsiniz

5 Ülke Afetle Boğuşuyor

5 Ülke Afetle Boğuşuyor

Dünyanın farklı bölgelerinden afet haberleri eksik olmuyor. Yeni Zelanda, Çin, Hindistan, Fransa ve Kanada, fırtına ve aşırı yağışlara teslim...

Sel, Hindistan’da 122, Fransa’da 3 can aldı. Altyapıda meydana gelen hasar ile elektrik kesintileri hayatı felç etti. Mahsur durumdaki on binlerce kişi için kurtarma çalışmaları, tahliye işlemleri ile birlikte sürüyor.

ÇİN'İ SEL VURDU

Dünya elverişsiz hava şartlarının yol açtığı afetlerle boğuşuyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'in batı ve kuzeybatı eyaletlerini fırtına ve sel vurdu.

Son 50 yılın en şiddetli yağışlarında kırsal kesimler ve şehirler büyük zarar gördü. Köylerde on binlerce kişi mahsur kaldı, evlerde ve altyapıda önemli hasar meydana geldi. Çok sayıda hayvan telefon oldu.

ŞİNCAN'DA ŞAŞIRTAN TABLO

Şincan eyaletinde ise Haziran ayında az rastlanan kar yağışı şaşırttı. Beyaza bürünen Bayanbulak kentinde kuraklık yaşandığı sırada yağan kar sevinçle karşılandı.

HİNDİSTAN'DA BİLANÇO AĞIR

Hindistan'ın kuzeyini vuran sel felaketinde bilançosu da ağır... Uttrakhand ve Uttar Pradeş eyaletlerindeki afette 122 kişi hayatını kaybetti.

Sel ve toprak kaymalarının yaşandığı bölgelerde kurtarma çalışmaları güçlükle yapılabiliyor.

Ordunun da yer aldığı çalışmalarda 14 bin kişi tahliye edildi, fakat 61 bin kişi halen ulaşılamayan bölgelerde bulunuyor.

YENİ ZELANDA HEM FIRTINA HEM YAĞIŞ

3 hafta önce kışa giren Yeni Zelanda'da ise bir yandan saatteki hızı 200 kilometreyi aşan fırtına, bir yandan da kar yağışı hayatı felç etti. Başkent Wellington’da toplu taşıma ve hava trafiği durdu, 30 bin ev elektriksiz kaldı.

Ülkenin farklı yerlerinde yağan kar yolların kapanmasına ve okulların tatil edilmesine yol açtı. Her zaman olduğu gibi olumsuzluğu keyfe dönüştürenler de vardı.

FRANSA'DA KUVVETLİ YAĞIŞ CAN ALDI

Fransa'nın güneyinde aşırı yağışlar büyük zarara yol açtı, 3 can kaybı yaşandı. Yetkililer selin son 75 yılın en şiddetlisi olduğunu açıkladı.

KANADA'DA DA SEL FELAKETİ

Kanada'nın batısındaki Calgary kenti de sel felaketini yaşadı. Bir dükkanda mahsur kalanlar ekiplerin yardımıyla kurtarıldı.

Yağışların sürmesi halinde 100 bin kişinin tahliye edilebileceği açıklandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinFırtınaFransaHindistantahliyetatil
Görüş Bildir