Paris'te Protesto Eylemi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Paris Suikastine Karşı Protesto Gösterisi | BBC Türkçe

Paris Suikastine Karşı Protesto Gösterisi | BBC Türkçe

Fransa'nın başkenti Paris'te PKK kurucularından Sakine Cansız ile iki Kürt kadın aktivistin öldürülmesini protesto etmek üzere bir protesto gösterisi düzenleniyor.

Almanya, İngiltere ve Fransa'daki Kürt Dernekleri Federasyonları gösteriye diğer Avrupa ülkelerinden de katılımın olacağını bildiriyor.

Ölümlerle ilgili yeni bir açıklama yayımlayan PKK, cinayetlerde "rol oynayan güçlerin çözüm sürecini baltalamaya çalıştıklarını" ancak bu amaca ulaşamayacaklarını belirtti.

PKK açıklamasında, "Paris'in merkezinde ve en işlek caddesinde böyle bir saldırının, uluslararası istihbarat güçlerinin ve devletlerin desteği olmadan gerçekleştirilmiş olması mümkün değildir" de denildi.

Haberin Tamamı İçin:

3 PKK'lının İnfazı Paris'te Protesto Ediliyor | CNN Türk

Paris'te 3 PKK'lı kadının infazının ardından yüzlerce kişi protesto gösterisi düzenliyor.

Gösteriye Almanya, Belçika ve İsviçre gibi çevre ülkelerden yüzlerce kişi katılıyor.

Fransız polisi de geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ölen 3 PKK üyesinin cenazeleriyle ilgili belirsizlik de sona erdi. Cenazelerin işlemleri bittikten sonra Türkiye'ye getirileceği açıklandı.

Cinayetin işlendiği yerde şüpheli araç alarmı

Bu arada, 3 kadının öldürüldüğü "Kürdistan Enformasyon Bürosu" önünde şüpheli araç alarmı verildi.

Haberin Tamamı İçin:

Binlerce kişi Paris’te katliamı protesto ediyor | ANF

Paris - Kürt kadın siyasetçilerine yönelik suikasti kınamak ve infazların bir an önce aydınlatılması talebiyle binlerce kişi Paris’te bir araya geldi. Eyleme yoğun bir katılım var.

Paris’e uzak şehirlerde yaşayanlar gece saatlerinden itibaren yola çıkarken, binlerce kişi Gare de l’Est’te (Doğu Garı) toplandı.

Sabah saatlerinden itibaren tren garına doğru giden tüm caddelerde Kürtlerin akışı gözlendi. Garın önündeki alan dolup taşarken, halen kitlenin akışı devam ediyor. Esnaflar da işyerlerini kapatarak eylem alanına geldi.

Kitlenin toplandığı alan, PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in 9 Ocak günü katledildiği Kürdistan Enformasyon Merkezi yakınında bulunuyor.

KCK, PKK, Doğu Kürdistan’dan PJAK, Batı Kürdistan’dan PYD, kadın organizasyonları KJB ve PAJK bayrakları ile yoğun bir şekilde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimlerinin taşındığı eyleme Türkiyeli sol organizasyonlar, Güney Kürdistanlı partiler ve Fransız parti ve örgütler de katıldı.

Türkiyeli sol organizasyonlardan MLKP, MKP, ATİK, DİDF, DHK, DKP, ADHK, EÖÇ ve KDÖ bayrak ve pankartları ile eyleme yoğun bir şekilde katılarak dayanışma gösterdi. Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Kürdistan İslami Hareketi’nin (CİK) bayrakları ile alanda bulundukları görüldü.

Ayrıca Ezidi ve Alevi örgütleri eyleme tam destek verirken, Asuri-Keldaniler de başta Villiler-le-Bel banliyösü olmak üzere işyerlerini kapatarak Kürtlerle dayanışmalarını gösterdi.

Kürdistan’ın dört parçasından eyleme katılımların yaşandığı gözlendi. Günlerdir olduğu gibi bu eyleme da Fransız medyasının yoğun ilgisi gözlendi.

Katılımlar devam ederken binlerce kişilik kitle Colonel Fabien meydanına doğru yürüyecekler. BDP Eş Başkanları Gültan Kışnak ve Selahattin Demirtaş ile DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’un da yürüyüşte yer alması bekleniyor. Avrupa’daki Kürt siyasetçiler ve Kürt sivil toplum örgütlerinin temsilcileri hepsi eylem alanında.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAleviAlmanyaBarış ve Demokrasi PartisiBelçikaFransaİngiltereİsviçreSelahattin Demirtaş
Görüş Bildir