Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

256 Yıl Yaşadığı İddia Edilen, Mucizevî Bir Çinli Adam: Li Ching-Yuen

4.5bPAYLAŞIM

İçinde yaşadığımız çağda, ortalama ömür 70 ile 85 yıl arasında değişiyor. Geçmiş yaşam sürelerine oranla, bu epeyce artmış bir ortalama yaşam beklentisi. İnsanların gelecekte ortalama olarak 100 ve üzeri süre yaşayabileceği düşünülüyor. Ancak henüz o noktadan uzaktayız. 

Peki bir insanın 200 yıldan fazla yaşamış olabileceği ihtimali hakkında ne düşünürsünüz; hem de geçmişte? Gerçekten insanlar bu kadar uzun yaşayabilir mi?

Öyleyse 256 yıl yaşadığı iddia edilen Çinli Li Ching-Yuen'in hikâyesine göz atmaya ne dersiniz?

1930’da New York Times gazetesinde yayımlanan bir makalede Chengdu Üniversitesi’nden profesör Wu Chung-chieh, Çin İmparatorluk kayıtlarında 1827 yılında 150. yaş gününü kutlayan Li Ching-Yuen isimli bir adamın bilgilerine ulaştığını iddia etti.

İddiaya göre Li 1677 yılında dünyaya gelmişti! 😱

Üstelik iddiaya göre, 1877 yılında Li Ching-Yuen'in 200. yaş gününü ulaştığını gösteren belgelere de ulaşıldı.

1928 yılında ise bir New York Times muhabiri, Li’nin komşularının, kendileri henüz çocukken, Li’yi yaşlı bir adam olarak tanıdıklarını iddia etti. 

Üstelik, yaşlı akrabalarının da Li’yi yetişkin bir adam olarak tanıdıklarını yazdı.

Kendisi hakkında söylenenlere göre Li Ching Yuen 10 yaşında aktarlığa ve şifacılığa başladı.

Bu yaştan itibaren dağlık bölgelerde şifalı bitkiler toplamaya ve bu bitkilerin faydalarını yaşam süresine etkisini öğrenerek kendini mesleğinde geliştirdi.

Yaşadığı bölgedeki efsanelere göre, Li çocukluğunda okuma yazma öğrenmişti ve henüz 10 yaşındayken Kansu, Shansi, Tibet, Annam, Siam ve Mançurya’yı bitki toplamak adına gezdi.

Yaşamının "ilk yüzyılı"nda da aktarlığa ve şifacılığa da devam etti.

Neredeyse 40 yıl boyunca reishi mantarı, kurt üzümü, yabani ginseng, he shoo wu, gotu kola ve pirinç şarabı gibi bitkilerden oluşan bir beslenme biçimiyle yaşamını sürdürdü.

1749 yılında, 71 yaşındayken Çin ordusuna dövüş sanatı eğitmeni olarak katıldı.

Yine söylenenlere göre 23 evlilik yapan ve 200’ün üzerinde çocuk sahibi olan Li, etrafında da çok sevilen, saygı duyulan biriymiş.

Li’nin öğrencilerinden birinin iddiasına göre, Li bir keresinde kendisine Qigong (Çigong) egzersizlerini ve insan ömrünü normal sınırların çok ötesine taşımayı sağlayan yöntemlerini öğreten tam 500 yaşında bir adamla tanışmış.

Li’nin diğer önemli sırrı da iç huzurunu nefes teknikleriyle korumakmış. Hatta kendisi de asıl önemli olanın bu huzurlu ruh hâli olduğunu belirtiyormuş.

Li’ye uzun yaşaması ile ilgili düşüncesi sorulduğunda ise cevabı şöyle oluyormuş: “Kalbinizi huzurlu tutun, bir kaplumbağa gibi oturup, bir güvercin gibi hayat dolu yürüyün ve bir köpek gibi uyuyun.”

Li, bu sözleri, kendisinin çok uzun süren hayatının sırrını öğrenmek için kendisini evinde misafir eden, savaş lordu Wu Pei-Fu’ya söylemiş.

Li, Çin'in Szechuan eyaletinde 6 Mayıs 1933 tarihinde vefat etmiştir. Ölüm döşeğinde son sözleri “Bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım.” olmuş.

Onun bu huzur içinde söylediği son sözleri, uzun ve sağlıklı bir ömrün en büyük sırlarından birine işaret ediyor olabilir mi?

Li'yi bir kenara koysak dahi, bu dünyadaki bazı insanların 8-5 mesai yaparak dirseklerini çürütmediğini, ev-araba kredisinin yarattığı borç yükünün stresiyle uğraşmadıklarını, büyük şehirlerin kirli havasını solumadıklarını ve düzenli olarak spor yaptıklarını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İşlenmiş ürünlerden, genetiği değiştirilmiş yiyeceklerden, un ve şekerden, üzerine tarım ilaçları sıkılmış sebze ve meyvelerden de uzak duruyorlar...👏👏👏

Yağlı et, bol şekerli, tatlı ve genetiğiyle oynanmış ürünler tüketmiyorlar. Antibiyotik almıyorlar. Günümüz insanının yemeye doyamadığı hızlı yiyeceklerden ve abur cuburlardan uzak duruyorlar.

Bununla da yetinmeyip organlarımız ve bağışıklık sistemimiz için ilaç niteliğinde olan sağlıklı yiyecekler ve şifalı bitkilerle besleniyorlar.

Bu insanlar doğa ile iç içe yaşıyor; zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımızı geliştirdiği yönünde görüşler bulunan nefes tekniklerini uyguluyorlar.

Sade ve basitçe yaşıyorlar; düzenli uyuyup, doğada güneş ışıkları altında epey zaman geçiriyorlar. 

Biz bir hafta tatil yapıp güneşlendiğimizde, hemen kendimizi yenilenmiş hissediyoruz. Bunu zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklıyken yaptığınızı, hatta böyle yaşadığınızı hayal edin lütfen...😍

Li hakkında bu anlatılanlar bir efsane olabilir. Yine de dengeli beslendiğimizde ve huzurlu biçimde yaşadığımızda çok daha uzun ve sağlıklı bir ömür süreceğimize benim kuşkum yok açıkçası...

Sağlıcakla kalın! 🌈

Sizce Li Ching-Yuen bu kadar yaşamış olabilir mi?

Evet, olabilir.
Hayır, olamaz.
Çekimserim.

Kaynaklar

1 2 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-erol6

bari küsüratlı sallayaydınız da inanması kolay olsaydı. 250 yıl değil de 231 yıl falan olsaydı belki inanabilirdim

burak-erol6

256 diye değiştirmişler başlığı LKSDFOSIANDG

ibrahim-dogan20

Pek inanasım gelmedi. Gelçi çok çok çok eskiden insanların ömrü çok uzunmuş.Hz.Nuh peygamber 950 yıl yaşamış.Hz.İbrahim peygamber 175 yıl yaşamış.

burak-erol6

buna inanasın gelmediyse onlara nasıl inanıyorsun

ibrahim-dogan20

Çünkü onlar geçmişte yaşadılar.Milattan önce insanların ömrü uzundu.

burak-erol6

KSDJHGKJSDHGLKJSDHGKLJSDG PEKİ

ibrahim-dogan20

Çok komik.İslam'ı kanıtlayan bin tane kanıt var.Öldürülen Lut kavminin Dünyada izi var.Sen bunları bilmeden gül.

kamilkarabiber

Yok amk! Daha neler! Yani 150 dersiniz zor ama hadi neyse derim. Hücrelerin kendini yenilemesi duruyor zaten belli bir yaştan sonra. 120 üstü nerede ise imkansız siz 250 diyorsunuz hatta boku çıkmış abi 500 yaşında birisi ile tanışmış! Ha nedir abi mutanttır, değişiktir o zaman saygı duyarım! Ama normal insan evladının o kadar yaşaması biolojik olarak mümkün değil. Yaşamasında zaten gerek yok bu ne be! Elf midir mutantmıdır nedir bu...

gzm-ynklr

paylaşım için teşekkürler

vietnams

Şimdilerde 250 yıl mı?, 25 yıl bile bana ağır gelmeye başladı. Ben dolu yaşayıp 40 lı yaşlarında ölmeye hayır demem. Yaşasan nolcak ha 100 yıl ha 1000 yıl sonuçta sonumuz ölüm. Sonun geç gelmesindense erken gelmesi bence daha iyi :D Bide belli bi yaştan sonra yaşamak ne kadar yaşamaktır ki?

panda-slothful

global dünya da zaten bunun üzerine inşa ediliyor... iş gücüne sahip olduğun sürece yaşa, kaybettiğinde öl... tebrikler, zaten böyle bir hayat yaşayacaksın...

Görüş Bildir