Onlar Oyuncak Değil Babalarını İstiyorlar

 > -

Tv Tarihinde İlk! 17 Kanal Suriye'deki Tutsak Gazeteciler İçin Ortak Yayın Yaptı

Tv Tarihinde İlk! 17 Kanal Suriye'deki Tutsak Gazeteciler İçin Ortak Yayın Yaptı

Suriye'de kaçırılan kameraman Cüneyt Ünal ve muhabir Bashar Fehmi Kadumi'nin serbest bırakılmamasına TV kanalları ortak tepki gösterdi.

NTV, CNN Türk, TRT Türk, TRT Haber, SKY Türk, Show TV, Habertürk, Kanal D, FOX, Bloomberg, S Haber de dahil 17 kanalda sabah saat 08:03'te aynı anda ortak yayın yapılarak bir kez daha gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu adına 93 meslek örgütünün ortak girişimleri ile yapılan yayında "Cüneyt Ünal o bir kameraman. İşi tıpkı bizler gibi sizlerin dünyada olup bitenden haberdar olmanızı sağlamak" mesajı iletildi. Haberlerde "Terörist değil gazeteci" sloganı da kullanıldı.

27 gününden beri Suriye'de kendilerinden haber alınamayan kameraman Cüneyt Ünal ve muhabir Başar Fehmi Kadumi 33 gündür Suriye yönetiminin elinde tutsak.

HABERTÜRK'ün ortak eylem dahilinde yapmış olduğu yayın için linke tıklayınız...

Haberin Tamamı İçin:

17 ulusal kanalda aynı anda!

17 ulusal kanalda aynı anda!

Gazeteci Cüneyt Ünal ile Bashar Fahmi tam bir aydır Suriye ordusunun elinde... Türkiyeli meslektaşları, iki gazeteci için bugün aynı anda Esad yönetimine çağrı yaptı. Tüm ulusal kanallarda saat 08.03'te iki gazetecinin fotoğrafları ekrana getirildi ve "onlar sadece gazeteci, serbest bır...

Haberin Tamamı İçin:

Rehine Gazeteciler İçin İlk Ortak Yayın

Rehine Gazeteciler İçin İlk Ortak Yayın

Suriye ordusunun 34 gündür alıkoyduğu kameraman Cüneyt Ünal ile Ürdünlü muhabir Bashar Fahmi için Türk televizyonları ortak yayınla bir ilke imza attı. Dün saat 08.03’te toplam 17 sabah programında iki gazetecinin “terörist değil gazeteci” olduğu vurgulanarak yaşanan drama dikkate çekildi.

17 yıllık haber kameramanı Cüneyt Ünal, içsavaşın yaşandığı Suriye’nin Halep kentinde mesleğini icra ederken 20 Ağustos’ta bir çatışmanın ortasında kalmış, aynı yerde bulunan Japon gazeteci Mika Yamamoto hayatını kaybetmişti. Ünal ile birlikte çalıştığı Ürdün vatandaşı muhabir Bashar Fahmi’den hâlâ haber alınamazken, 27 Ağustos’ta Suriye yönetimi yanlısı bir televizyona çıkarılan Türk kameramanın “terörist” olarak takdim edilmesi ve işkence gördüğü izlenimi tepki çekmişti.

Ünal ve Fahmi’nin meslektaşları dün konuyu tekrar gündeme taşıdı. Farklı televizyonlarda sabah kuşağı programı yapan gazeteciler sosyal medya üzerinden örgütlendi. NTV, CNN Türk, TRT Türk, TRT Haber, SKY Türk, A Haber, Kanal D, Show TV ve Habertürk de dahil toplam 17 kanalda saat 08:03’te ortak yayına geçildi. “Cüneyt Ünal, o bir kameraman. İşi tıpkı bizler gibi sizlerin dünyada olup bitenden haberdar olmanızı sağlamak” mesajının iletildiği yayında “Terörist değil gazeteci” sloganı kullanıldı.

90’dan fazla basın meslek kuruluşunun oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) dönem başkanlığını yürüten Basın Enstitüsü Derneği Başkanı Kadri Gürsel, “Hedefleri, medya mensuplarının da Cüneyt Ünal’ın akıbetine uğrayabileceği korkusunu yaratarak, gazetecileri Suriye’ye girmekten, buradaki iç savaşı yerinde izlemekten ve olan biteni dünyaya duyurmaktan caydırmak. Gazetecilere düşen görev ise hem Ünal’ın bir an önce serbest bırakılması için çaba sarf etmek hem de bu korku tuzağına düşmemektir” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye, Cüneyt ve Başar'ı Bekliyor

Habertürk, Bloomberg HT, NTV, CNN Türk, TRT Türk, TRT Haber, SKY Türk, Show TV, Kanal D, FOX, S Haber de dahil 17 kanalda dün sabah saat 08:03'te aynı anda ortak yayın yapılarak bir kez daha Suriye'de tutulan gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu adına 93 meslek örgütünün ortak girişimleri ile yapılan yayında 'Cüneyt Ünal; o bir kameraman. İşi tıpkı bizler gibi, sizlerin dünyada olup bitenden haberdar olmanızı sağlamak' mesajı iletildi. Haberlerde 'Terörist değil gazeteci' sloganı da kullanıldı. Türk televizyon tarihinde ilk kez gerçekleşen protesto, 27 Ağustos gününden beri Suriye'de kendilerinden haber alınamayan kameraman Cüneyt Ünal ve muhabir Başar Fehmi Kadumi ailesini ümitlendirdi. 33 gündür Suriye yönetiminin elinde tutsak olan gazetecilerin aileleri televizyon kanallarının gösterdiği destekle mutlu olduklarını ifade ettiler.

Baba Hikmet Ünal ise, 'Salı günü eşimle birlikte Köşk'e gideceğiz. Bizi alırlar mı almazlar mı bilmiyorum ama artık dayanacak gücümüz kalmadı' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

tv8'de Bu Sabah Programından

Onlar Oyuncak Değil Babalarını İstiyorlar

Birbirlerini hiç tanımayan iki kadının yolları bundan tam 35 gün önce kötü bir haberle kesişti. Görev için gittikleri Suriye’de ordunun rehin aldığı El Hurra televizyonu muhabiri Beşar Fehmi Kaddumi ile kameraman Cüneyt Ünal’ın eşleri, “oyuncak değil babalarını isteyen” çocuklarına gündüz rol yapıyor. Arzu Kaddumi ve Nuran Ünal gece el ayak çekildikten sonra ağlıyor, telefona sarılıp saatlerce dertleşiyor.

SURİYE’nin Halep kentinde içsavaşı haberleştirirken 20 Ağustos’ta Suriye ordusu tarafından tutuklanarak devlet televizyonunda “terörist” olarak sunulan 17 yıllık ödüllü kameraman Cüneyt Ünal’ın henüz 1,5 yaşındaki kızı Sahra, her kapı çalışında “Baba” diye koşuyor. Beşar Fehmi Kaddumi’nin kızı Zehra (5) da, iç dünyasını yaptığı resimlerle anlatıyor. Kaddumi’nin 10 yaşındaki oğlu Enes ise her şeyin farkında ve onu hiçbir şey avutmuyor. Eve gelenlerin kendisine getirdiği oyuncakların yüzüne bile bakmayan Enes, “Bana bu oyuncakları neden getirdiklerini biliyorum. Ben oyuncak değil, babamı istiyorum” diyor.

Hayatından endişeli

Cüneyt Ünal’ın işkence gördüğü, ancak sağ olduğunu gösteren videonun yayınlanması bir nebze de olsa içini rahatlasa da, işkencenin hala devam ettiği duygusuna kapılan Nuran Ünal, eşinin hayatından endişeli. Dirisi mi gelecek ölüsü mü bilmiyor. Bir süre önce Lübnan’da kaçırılıp daha sonra serbest bırakılan Aydın Tufan Tekin de aramış Nuran Ünal’ı. Tekin ona, eşinin yaşadığı duyguları en iyi kendisinin bildiğini anlatıp, “O kendisine üzülmüyordur. ‘Karım ve çocuğum ne yapıyor? Bensiz nasıl yaşıyor’ diye sizleri düşünüyordur. Keşke sizin iyi olduğunuzun haberlerini alabilse” demiş.

Rüyamda karanlıkta yatıyordu

Her akşam karanlıkta dışarı çıkıp gökyüzüne bakan Nuran Ünal, duygularını aktarırken, gözyaşlarını tutamıyor. “O gökyüzünü görmüyordur muhtemelen. Geceyle gündüzü ayırt edebiliyor mudur acaba? Onu rüyamda, dizlerine kadar sıyrılmış bir kot pantolonla, karanlık bir yerde yatarken gördüm. Ben her gece yatağımda yatıyorum, acaba o nerede yatıyor? Ben bunu yiyebiliyorum acaba o yiyebiliyor mu? Bunları düşündükçe ağlıyorum. Kızım ağladığımı görünce hırçınlaşıyor, bana vurmaya başlıyor. Ağlarken gülmek zorunda kalıyorum. Eminim, ‘Acaba sağ olduğumu biliyorlar mıdır, yoksa unutuldum mu’ diye umutsuzluğa kapılıp ölüm korkusuyla mı yaşıyordur” diyor.

Ailesi haberi Kudüs’te aldı

Kaddumi’nin eşi Arzu da eşinin kayıp haberini, çocuklarıyla birlikte Kudüs’te almış. Eşi Suriye’ye gitmeden önce iki aydır Hatay-İstanbul arası mekik dokuyormuş. Eşi ve çocuklarını Kudüs’e yolcu edip, kendisi Hatay’a gitmiş. “İşlerini bitirip, bayramın üçüncü günü bize yetişecekti” diyen Arzu Kaddumi şunları söylüyor:

“Cüneyt’in çok şükür sağ olduğunu biliyoruz. Beşar’la ilgili hiçbir ses ve görüntü yok. Resmi kaynaklardan açıklama gelmiyor. Nuran’la sürekli dua ediyoruz. İlgileniyorlar ama yeterli değil demek ki. Ne kadar sürecek bilmiyoruz. İkimiz de çok hırpalanıyoruz. Onun da uyuyamadığını bildiğimden hangi saat olursa olsun arayıp konuşuyorum. Cumhurbaşkanı’ndan Dışişleri Bakanı’na, STK’lardan eylemlere, her yolu denemek için fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBeşer EsadHatayİstanbulJaponyaKanal DLübnanShow tvSosyal MedyaSuriyeTRTtrt
Görüş Bildir