Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Maddede Türkiye'de PDR Okumak ve Bunun Zorlukları

4.1bPAYLAŞIM

Ülkemizde lisans ve lisansüstü düzeyde eğitiminin verildiği PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) bölümüne gelin biraz yakından bakalım.

1. Ne okuduğun eş-dost, akraba, yan komşu ayşe teyze, bakkal veysel amca tarafından hep bir muamma olarak kalır.

-Ne kazandın bakim?

+PDR.

-O ney ki?

+Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik.

-Hıııı (Yine anlamadı)

2. Mezun olunca ne iş yapacağını anlatmak için bin dereden su getirirsin

Yok psikolog değil
Hayır öğretmenlik değil
Hayır ya ne iki yıllığı
Evet turist rehberi olacağım

(ANLATAMADI)

3. "Abi siz yata yata geçiyorsunuz ya” geyiklerini çok duyarsın. Ama daha ilk dönemin sonunda durumun duyduğun gibi olmadığını anlarsın.

Kitap özetleri, film yorumlama, vaka analizi, makaleler, araştırmalar, soru hazırlamalar, kısa filmler, sunumlar, görüşmeler, test uygulama... sıkça başvurulan ödev yöntemlerdir. Bu bölümde ödeve doyacaksın. Hocalarının ödev konusunda ne kadar yaratıcı olduğuna sen de şaşıracaksın. O kadar çok ödev çıktısı alacaksın ki bölümün kırtasiyesinin bir senelik PDR ödevleri hasılatıyla helikopter dahi alabildiğini göreceksin.

4. İlk zamanlar klinik psikolojiden yüksek lisans yapıp ilerde bir junior Freud olacağını sanırsın. Önce klinik psikolojiden sonra yüksek lisanstan vazgeçersin.

Okulun ilk günleri “Abi klinik psikolojiden yüksek lisans yapıp hastanelerde çalışabiliyormuşuz.” şeklinde bir efsane dolaşır. Bu efsaneyi kim yayıyor araştırmalarımız devam etmekte.

5. E bölümünün Eğitim Fakültesindeki havasını fark etmenle birlikte artık seni kimse tutamaz

Şimdi Facebook profilinde sırayla I'm at .... Universitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü check-inlerini, Instagramda "kitap, kahve, huzur, yağmur kokusu, instamag" etiketleriyle "Bir Psikyatristin Gizli Defteri" ve envai çeşit Irvin Yalom kitaplarını görmeye başlayacağız. Ardından Twitter'da paylaştığın ibret veren Freud sözlerini görmemizle de artık pdr okuduğunu bilmeyen kalmayacak.

6. Tabi sen bölümünü keşfederken çevren de seni keşfedecek

PDR öğrencisinin arkadaş ortamındaki konumu :(

7. Ayrılık aşka, vize konuları finallere, "Okulun bitirince ilk benim psikolojimi düzelteceksin" PDR'ye dahil. Zamanla alışacaksın

Gülümse ve onlara bunu söyle...

8. Sonra alan dışı atama gerçeğiyle yüzleşirsin

Daha mezun olmadan motivasyonun düşer. "Ya abi nasıl kursla felsefeciden psikolojik danışman yaparlar boşuna mı okuyorum ben" diye kendini yer bitirirsin... Nerede bir felsefeci görsen öldüreceğinden korkarsın. Felaketin olur ağlarsın.

9. Meb'in Psikolojik Danışman alırken "nefes alsın yeter" mantığıyla hareket ettiğini görürsün sonra

Artık gurur duyduğun bölümün dert kaynağın olmuştur.

10. Atanamayan PDR'cinin İsyanı...

Sonra mezun olursun. Sana o güne kadar hep 0'la atanacağın söylenmiştir bu yüzden kpss çok korkutmaz seni ama durum sandığın gibi olmaz. Yıllarca ihtiyaç var bahanesiyle alan dışı atama yapan milli eğitimin birden bire 13 bin açığa rağmen rehber öğretmen ihtiyacı biter. 74 puanla atanamazsın.

11. Durumu kabullenemezsin. Herkes atanmana kesin gözüyle baktığından açıklayamazsın da. Mantıklı bir açıklaması yoktur zaten

İlerde "1427 sendromu" olarak anılması muhtemel bu durum, sende kalıcı hasarlar oluştur

12. Sonra şubatta 30 bin öğretmen alınacağını duyarsın. Sevinirsin.

13. Sevincin uzun sürmez. Hükümet yanlısı bir Eğitim sendikasının "şubatta alan dışı atama yapılsın" açıklamasıyla tüm iyimserliğin bir anda kaybolur

14. Umutların tükenmiştir artık. Her şeyi bırakıp kpss'ye tekrar hazırlanmaya başlarsın.

15. Tüm bunlara rağmen bu bölümü okuduğun için kendini şanslı hissedersin. Her şeyin iyi olacağını umut ederek yaşamaya devam edersin

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir